Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde cumartesi gecesi taşıyıcı kolonlarından biri patlayınca çevresindeki üç binayla birlikte boşaltılan Özsubaşı Apartmanı için hazırlanan rapor, insan hayatını hiçe sayan kural tanımazlığı da ortaya koydu.

apartmankat.Jpegİnşaat Mühendisleri Odası’nın hazırladığı raporda imar planında zemin artı beş kat olarak belirtilen binanın zemin artı sekiz kat artı teras kat inşaa edildiği ve bir an önce yıktırılması gerektiği belirtildi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tansel Önal ve beş inşaat mühendisi tarafından hazırlanan teknik rapor, Bağlar Belediyesi’ne sunuldu. Teknik rapordaki tespitler, yapıların ince detaylarının değil, kat sayısının bile yeterince kontrol edilmediğini gözler önüne serdi.

Ruhsata ulaşamadılar

Raporda binanın inşaat ruhsatına ulaşılamadığı, patlayan kolonun taşıma gücünü yitirdiği, beton granolümetresinin uygun olmadığı bu nedenle beton dayanımının düşük olduğu belirtildi.

Yapının mevcut haliyle tehlike arz ettiği belirtilen raporda,”Güçlendirme onarım maliyetlerinin ekonomik olmayacağı, yapının yıktırılması gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir