Çok tanrılı dinlere inanan Paganlar’ın dini merkezi konumundaki Lagina Antik Kenti’nin kazı Başkanı Prof. Ahmet Tırpan hakkında, “Kazılarda iş makinesi kullandığı ve eserlere zarar verdiği” iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Tırpan hakkındaki en ilginç iddia ise antik kente, tandır kuyusu yaptırdığı oldu. Prof.Tırpan, “Teşhir amaçlı bir bağevi hazırladık. Tandır kuyusunu da bağevinin tam donanımlı olduğunu göstermek için yaptık. Kısacası teşhir amaçlıydı. Suçlamalar doğru çıkmazsa, bu yalan ihbarı yapana yargı yoluyla diyetini ödetiriz” dedi.

Rapor tutuldu
Selçuk Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Ahmet Tırpan, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki 2 bin 500 yıllık Lagina Antik Kenti’ndeki kazı başkanlığa görevine 1993’de başladı. Antik kentteki çalışmaları takip eden Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri Hakan Dinç ve Musa Ötenen, kazı sırasında iş makinesi kullanıldığı ve bazı tarihi eserlere zarar verildiği yönünde bakanlığa iki ay önce rapor sundu. Raporda, Prof. Tırpan’ın birinci derece SİT alanı olan kazı sahasına fıstık çamı ektiği, tandır kuyusu ve oturmak için sedir yaptırdığı iddialarına da yer verildi.

Bakanlık temsilcileri ayrıca kazı başkanı Prof. Tırpan hakkında “kazı çalışmalarında iş makinesi kullanarak eserlere zarar verdiği” iddiasıyla Yatağan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Müfettiş incelemesi
Konunun bakanlığa iletilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri Yatağan’a gelerek kazı alanında incelemelerde bulundu. Müfettiş raporları doğrultusunda konu, teftiş kuruluna aktarılırken, bakanlık incelemesinin devam ettiği bildirildi. Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü, kazı başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirterek, “Konuyla ilgili olarak bakanlığımızın teftiş kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca konu yargıya intikal ettiği için benim bu konuda konuşmam doğru olmaz” dedi.

İddiaları kabul etmedi
Lagina Antik Kenti kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kazı alanında hiçbir şekilde iş makineleriyle çalışma yapılamadığını belirten Tırpan, “Hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunulması konusunda bilgim yok. 1981 yılından bu yana Turgut Beldesi ve diğer kazı alanlarındaki eserleri tahrip etmeye değil, gün ışığına çıkarıp ülke turizmine kazandırmaya çalışıyoruz. Eğer böyle bir suçlama varsa herkes bedelini ödemeli. Hakkımızda yalan yanlış saçmalıklarla savcılığa suç duyurusunda bulunulması çok büyük bir saygısızlık. Şu anda kazı yaptığım alanlarda eserlerin muhafaza edilmesi için sundurma çalışması yapıyoruz. Eğer bu suçlamalar doğru çıkmazsa, bu yalan ihbarı yapana yargı yoluyla diyetini ödetiriz. Savcılığa suç duyurusunda bulunmak resmen bizim çalışmalarımızı engellemek ve önüne geçmektir. Şahsıma yapılan bu tür iddiaları hiçbir şekilde kabul etmiyorum” diye konuştu.

Teşhir amaçlı
Lagina Antik Kenti kazı evinin etrafındaki SİT alanı dışında kalan bölgeye fıstık çamı diktiklerini belirten Prof. Dr. Ahmet Tırpan, “Köy halkının ve gelip gidenlerin yararlanmasını istedik. Buraya bağevi ve sedir yaptırmadaki amacımız ise Lagina antik kentine gelen valiyi, kaymakamı ve misafirleri ağırlamak, dinlenmelerini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamaktı. Tandır kuyusunu bağevinin tam donanımlı olduğunu göstermek için yaptık. Kısacası teşhir amaçlıydı. Bağevini buraya gelen ziyaretçilere göstermeyi, diğer bağevlerine örnek teşkil etmesini istedik. Bu kazı evi tamamen teşhir amaçlı bir evdir” dedi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir