Başkent Ankara’nın kalabalığından sıkılıp, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler, günü birlik gezintiyle tarihin en eski medeniyetlerinden Hitit uygarlığına ait Boğazkale’deki 7 bin yıl önce kurulan Hattuşa ve Yazılıkaya bölgelerini ve kentteki müzeleri gezebilirler.

Başkent Ankara’dan günübirlik tatil için tarihin en eski uygarlıklarından Hitit medeniyetinin izlerini görmek isteyenler Çorum’u tercih edebilir. Boğazkale ilçesinde yaklaşık 7 bin yıl önce kurulan Hititlere ait Hattuşa ve Yazılıkaya bölgeleri ile yeniden ayağa kaldırılan Hitit surları ve birçok eserin sergilendiği kentteki müzeler gezilebilir.

Başkent Ankara’nın kalabalğından sıkılıp, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler, günübirlik gezintiyle tarihin en eski medeniyetlerinden Hitit uygarlığına ait izlere tanıklık edebilir. Eski Doğu’nun büyük güçlerinden olan Hititlerin başkenti Hattuşa,Ankara’ya 194 kilometre uzaklıkta Çorum’un Boğazkale ilçesindebulunurken, Hititlerin dini tören ve sanat merkezi olan Alacahöyük iseAnkara’ya sadece 160 kilometre uzaklıkta. Bu tarihi mekanları görmek için Ankara’dan yola çıkanlar Sungurlu-Çorumkara yolunun 5. kilometresindeki tesislerde meşhur Tokat kebabınıyiyerek yollarına devam edebilirler. Buradaki molanın ardından Çorum’adoğru yoluna devam edenler, Sungurlu-Çorum kara yolunun 6. kilometresinde yolun sağ tarafından yaklaşık 18 kilometre mesafedekiBoğazkale ilçesine geçerek, yaklaşık 7 bin yıl önce kurulan Hititlereait Hattuşa ve Yazılıkaya bölgelerini gezebilir ve Hititlerin yaşamşekillerini görebilirler. Bölgede yaklaşık 100 yıl önce başlatılan kazı çalışmaları, orijinalineuygun olarak tasarlanarak ayağa kaldırılan Hitit surları ve BoğazkaleMüzesi de ziyaret edilebilir.

Ankara’dan Çorum’a doğru ilerlerken Sungurlu-Çorum kara yolunun 30. kilometresinde bulunan yol sapağından 7 kilometre sonra da Hititlerinyaşadığı Alacahöyük görülebilir. Alacahöyük Müzesi ve 2003 yılındaortaya çıkartılan dünyanın ilk barajlarından Hitit Barajı da ziyaret edilebilir.

Hititlere ait izler görüldükten sonra Çorum kent merkezine doğru yoladevam edenler, burada bölgenin en büyük müzesi konumundaki ÇorumMüzesi’ni gezebilir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Hititmedeniyetinin başkentliğini üstlenmiş Çorum’daki kazı çalışmalarındanelde edilen eserlerin sergilendiği bu müzede, Hitit medeniyetinin yanısıra Roma, Bizans, Osmanlı, Eski Tunç Çağı, Helenistik, Etnografik, Asurticaret kolonileri dönemlerine ait birçok eser görülebilir. Müze ziyaretinin ardından ise restore edilerek işletmeye açılan KatiplerKonağı ve Velipaşa Konağı ziyaret edilip, Çorum’un yöresel yemekleritadılabilir.

Çorum kent merkezinde ise Çorumlu Beşiktaş Muhafızı Yedi Sekiz HasanPaşa tarafından 1894 yılında yaptırılan 112 yıllık tarihi Çorum SaatKulesi, 700 yıl önce inşa edilen Ulucami, Hıdırlık Cami, Çorum Kalesi vetarihi Çorum evleri gezilebilir.

Leblebisi ile ün yapmış kentte, Çöplük Çarşısı’nın arka taraflarındabulunan leblebi üreticilerinden günün her saatinde yaklaşık 25 çeşidibulunan Çorum’un meşhur leblebisini de taze olarak satın almak mümkün.

Kaynak: Yeni Şafak

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir