Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nimet Özgönül, “Büyük Ankara Oteli, 1950’li yıllarda geliştirilmeye çalışılan turizm sektörüne Emekli Sandığı’nın öncü olmasıyla girişilen otel yatırımlarından biridir. Mimarlık literatüründe, Türkiye’de 1960’h yılların mimarisini temsil eden yapılar arasında ön sıralarda yer almıştır. Bu nedenle yasal koruma altına alınması memnuniyet vericidir “diye konuştu.

Kamu yararı var
Özgönül, “Otelin tescil edilmesinde kamu yararı olduğu ortadadır. Bu kamu yararı, belli bir dönemin toplumsal hafızasını, mekân algısını, sosyal ilişki düzeyini, insanların kentle ve mekânla ilişkilerime biçimini, mimari değerlerle toplumun nasıl bir karşılıklı değerler kümesini yansıttığını göstermesiyle ilgilidir. Otel, mimari değerinin yanında anı değerine de sahiptir” dedi.Mahkeme kararının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tebliğ alınmasından itibaren en geç otuz gün içinde Ankara Oteli’nin tescil edilmesi ] gerektiğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nimet Özgönül, karara uyulmaması durumunda yasal yollara başvurulacağını kaydetti. Ankara Oteli’ni İsviçreli Mimar Marc Saugey ile Yüksek Mimar Yüksel Okan tarihinde tasarlamıştı.

Kaynak: Birgün

4 Comments

 1. Benim 1993-97 arasında Isparta-Senirkent’te yaptığım Hacı Hasan Camiini de bir tescil eden olsa ne iyi olurdu.

 2. Türkiye’de politika 80’li yıllarda şekil değiştirdi. Cumhuriyet kuşağı gitti yerine Makyaveli tersinden anlayan garip bir kuşak geldi. Bu kuşak için önemli olan cebe atılan para oldu. En büyük göstergesi de partilerin yönetim kurulu üyeliklerinde görüldü. Çoğu yerde aynı aileden altı yedi kardeş herbiri başka bir partinin yönetim kurulunda….çoğu kez müteahit. Hala daha sol partilerde bile yönetim kurullarını inceleyin çok önemli bir müteahit yüzdesi bulursunuz. Çünkü her şey bu yeni dönemde bir ticari meta sayılmakta. Ve sadece sonuçta cebe atılan paranın önemli olduğuna inanılmakta.
  Bu gün basında KanalTürk’ün el değiştirdiği hem de sahipleri tutucu olarak tanınan bir inşaat firmasına satıldığı haberi var.
  Eğer sonuç sadece önemli olursa ve her türlü karartmayı bu sonuca ulaşmak için kullanmaya hazırsanız bu duruma da hazırsınız demektir.
  Odanın bugünkü yönetimine tek taraflı olarak mikrofon uzatan muhalefeti her türlü yöntemle karartmaya çalışan bir kanal bugün başka bir yerde. Tasvip ediyormuyum tabi ki hayır. Ama daha önce seçim dönemlerinde tek taraflı karalama kampanyalarıyla yapılanları da tasvip etmiyordum. Toplumlarda matematik kuralları geçerli değildir İki yanlışın çarpımı bir doğru yapmaz.
  Basının rahat bırakılabildiği, basının da asgari tarafsızlık ve çok yönlü ve doğru haber verme bilinciyle donatıldığı bir döneme hasretle…

 3. Çankaya belediyesi ne oldu şimdi bu durumda? Ankara şube biraz isteksizdi demokrat elediyey karşı. Yine de yargıya götürdükleri için teşekkür etmek lazım.

 4. Emekli Sandığı malı olan Büyük Ankara Oteli ülkemizdeki son gelişmelerle özel işletmecilere devredildikten sonra bu yapılara yeni bir otelcilik konseptiyle yaklaşmak, yıpranmış ögelerini tadil etmek ve iç dekorasyonunu yenilemek amaçlı projeler gündeme geldi.
  Bu önemli konuyla Ankara Şubesi, değerli hocamız sayın Aydan Balamir modern dönemin eseri olması açısından çok ilgilenip emek verdiler. Emek verenlerin çabalarının sonuç getirmesini kutlarım.
  Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir