BÜYÜKŞEHİR’in Hitit Güneşi’nin yerine “atadığı” amblem 13 yıl boyunca tartışma ve uzlaşmazlık konusu oldu. Bu süreçte CHP, DSP, SHP, MHP, DYP, ANAP temsilcileri amblemi eleştirdi, karşı çıktı. Yani RP, FP, AKP dışındaki tüm partiler…

Valilik onaylamadı, hatta asılmasını yasakladı. Geçmişte İçişleri Bakanlığı’nın inceleme-soruşturmasına konu oldu. Her dönem defalarca TBMM gündemine geldi. Yüzbinlerce Ankaralı’nın imza kampanyalarına, Hitit Güneşi’ni sahiplenme eylemlerine yol açtı. Konunun AİHM’e götürülmesine ramak kaldı.

Amblemi masaya yatıran Mülkiye müfettişlerinin raporu ise şöyleydi:

* Bir amblemin kullanılabilmesi için tescili zorunludur.

* Bu amblem tescil edilmediği halde 1995 yılından beri kullanılmaktadır.

* Ambleminin tescili için ilgili mevzuata uygun olması zorunludur.

* Bu amblem mevzuatın dört fıkrasına uygun değildir.

* Yönetmeliğin 10. ve 12. maddelerine göre kullanımı ve tescili mahzurludur.

* Amblem bayrağımıza olan saygıyı azaltıcı etki yapmaktadır.

* Laiklik ilkesine aykırı propagandaya fırsat verebilir.

* Amblemde Türkiye cumhuriyetinin Başkenti modern Ankara’nın kimliğinin yerine, dini ve dince kutsal sayılan ögelerin ön plana çıkartılmıştır.

Valilik İnceleme Kurulu’nun değerlendirmesi de aynı yönde oldu. Hem de oybirliğiyle…

Geçmişte de yazılarımda yer verdim. Yaza çize yorulduk diyeceğim ama konu Cumhuriyetin Başkent’inin amblemi olduğunda, kimsenin ne yorulmaya, ne sıkılmaya, ne görmezden gelmeye hakkı var. Çünkü sorun Ankara’nın kimlik sorunudur. Sorun, “Ankara’nın amblemi” adı altında her yerde boygösteren bu “form”un, meşruiyet ve temsil sorunudur. Yasanın, mevzuatın, devletin, partilerin, sivil toplumun, valiliğin, kamuoyunun reddettiği, 13 yıldır içine sindiremediği bu amblem varlığını hâlâ nasıl koruyor?

Yoksa zırhlı mı?

Kaynak: Hürriyet

2 Comments

 1. Günümüzden 3200 yıl önce bile adı Ankuwash olan kent, Galat ve Roma İmparatorluğu döneminde Ancyra olarak anılmış, Hellenistik Çağ ve Doğu Roma İmparatorluğu zamanında ise Ἄγκυρα Ánkyra ismini almıştır. Yani söz konusu olan kentin tarihi çoğu dünya başkentinden eskidir. Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler bu kente hakim olmuşlardır. M.Ö. 3. yüzyılda, Keltlerin bir kolu olan Galatların eline kent geçmiş. Romalılar MÖ 25 yılında Agustos zamanında kente hakim olmuşlardır. Bu tarihten sonra tekrar perslerin ve arapların saldırlılarına uğramış Türklerin eline geçmiş, Eretna beyliği, Karamanoğulları, Osmanlılar, Moğollar tekrar Osmanlılar kenti günümüze kadar getirmişlerdir.
  Ankara dünyanın ilk tapınaksız inşa edilen kentidir. Bir yüksek plato kentidir ve bir tarafına Sabancı Yurdu, diğer tarafına da Karayölları binası yapılmadan önce bu kentsel mizansen’in en iyi hissedildiği yeri de Anıtkabirdeki Aslanlıyol’du.
  Bu kent ile özdeşleşen diğer şeyler keçisi, tüm ortaçağlara kadar bolca bulunan geyikleri, kedisi ve yüksek platoya özgü güneş ve ışığı.
  Şimdi tüm bunların içinde aslında yeryüzünün hiçbir yerinde olmayan orantısız, estetik açıdan hatalı, geçmişe taklit kiş bir minare/cami sembolünün ne işi var.
  Ne mesajı vermeye çalışıyor? Ankaranın kültürel geçmişi ile bire bir örtüşen laik demokratik devlet mi insanları rahatsız ediyor? onun yerine kelle sayısı bizde biz istediğimiz sembolü seçer laik demokratik hukuk devletinden intikamımızı mı alırız demeye getiriyorlar?
  Şu kadarını söyleyeyim eğer ki o anlamsız sembolü geçmişin Ankara’sını kuran ahi loncalarından birisine götürselerdi sıkı bir dayak yerlerdi. Bu ne biçim utanmazlıktır diye.
  Onun için Hitit güneşi bence hem Ankara kentinin geçmişine, bağlamına, hem kültüre hem laik demokratik bir hukuk devletine, hatta estetiğin bir Tanrı vergisi olduğunu düşünürsek dini inançlara çok daha saygılıdır.
  -Ayrıca hitit güneşi ve geyikler, keçiler, kediler tanrı filan da değildir.-

 2. yahu kardesım su islam dınını de yasaklayın gıtsın yaa. şamanızme gerı donelım. ne kadar korkuyorsunuz bu ıslam dınınden be. yazık yaa. laıklıge aykırıymıs hay bu laıklıgı ıcad edene ya. fransızlar sızın kadar laık olamadı ya. herseyde sıgının bırseylerın arkasına. kıme mesajınız anlamıyorum kı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir