Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, İstanbul’da yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısının 100’ün üzerine çıkacağını belirterek, “Şu anda Batı dünyasında olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız” dedi.

Dinçbaş, “enteresan bir hal” alan perakendenin Türkiye’de nakit girişi için ideal bir iş olduğunu ve çok sayıda perakendecinin bu işten kendilerine çok iyi nakit pozisyonu yarattığını söyledi. Rekabetin giderek arttığı ve eski enflasyonist ortamın bulunmadığı sektörün nasıl yönleneceğinin zamanla görüleceğini belirten Dinçbaş, Türk perakendecilik sektöründe birleşme ve satın almalar bakımından 2009’da bir hareketlilik yaşanmasını beklediğini kaydetti.

Artık doyuma ulaşıldı

İstanbul’da yapılan çok sayıda alışveriş merkezinin gelecekte ciddi bir sorun olacağını kaydeden Dinçbaş, şu görüşleri dile getirdi: “İstanbul’da yeni yapılacaklarla birlikte alışveriş merkezi sayısı 100’ün üzerine çıkacak. Şehir bu kadar sayıyı kaldırır mı? Bence bizim ülkemizde kriz oradan çıkacak. Şu anda Batı dünyasında olmayan bir krizi biz orada yaşayacağız. Çünkü ben alışveriş merkezlerinin, artık gerek İstanbul’da gerek diğer büyük şehirlerde doyuma ulaşıp o noktayı geçtiğini görüyorum. Bence arz fazlası var. Şu anda ister istemez perakendeciler, özellikle merkezi konumdaki inşaat halinde merkezlerde bulunmak durumundalar. Bundan kaçamazlar. Ama bu, sanıyorum pek çok perakendecinin kendi büyüme planlarının ötesinde büyüme getiriyor. Bir perakendeci kendi başına kalsa yılda 10 mağaza açacakken 25 mağaza açmak durumunda kalıyor. Bir şirketin kendine göre gücü var. Mecburen banka kredisi kullandılar, borçlandılar. Ve eğer bu hızlı büyümenin sonucunda beklenen satış artışı gelmiyorsa, bir merkezdeyken bir lira kazanıyorsanız, üç merkez olduğunuz zaman üç lira kazanmıyorsanız, ki bence kazanmıyorlar, bu büyük sorun demektir.”

Konsolidasyon olabilir

Dinçbaş, alışveriş merkezleri arasında konsolidasyon yaşanabileceğini, merkezi yerlerdeki alışveriş merkezlerinin ise başka şekillerde kullanılma şansının yüksek olduğunu kaydetti. Alışveriş merkezlerinin, kira gibi konularda daha anlayışlı davranmak durumuna geldiklerini belirten Dinçbaş, “Yatırımcılar da belki ciddi zarar edecek. Dolayısıyla bu ciddi bir sıkıntı. Bankalardan borç alındığı için zincirleme etkileşim olacaktır” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir