AKP’nin iktidara geldiğinden bu yana en fazla yıkıma uğrayan alanlardan biri de çevre oldu. Türkiye’nin doğal ve tarihsel güzellikleri yerli ya da yabancı firmaların “kâr” aracına dönüştürülürken yurttaşların sağlığı, ekolojik dengenin bozulması hiçe sayıldı.

AKP hükümeti, çevreye duyarsız politikalarını yeni uygulamalarıyla her geçen gün daha da derinleştiriyor. Tuzla başta olmak üzere çeşitli yerlerde açığa çıkan toprağa gömülü zehirli variller, denizlerin zararlı kimyasal dolu yabancı bandıralı gemilere açılması, orman arazilerinin kaçak villalar ile yok edilmesine tepkiler halen sürerken AKP son dönemde birbiri ardına doğal yaşamı umursamayan adımlar atmaya devam ediyor.

Hem tarihi bir miras hem de ülkenin en gözde doğal güzelliklerinden olan Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmaları nedeniyle bölgenin ekolojik dengesi bozulmaya başladı. Sondaj atılması nedeniyle delik deşik olan, ağaçların tıraşlanması yüzünden yeşil örtünün her geçen gün yok olduğu Kaz Dağları’ndan altın çıkarılmasının bilançosu ise şöyle olacak:

1 trilyon ton toprağın 400 bin ton siyanür kullanılarak işlenmesi, 2.5 milyon dönüm ormanın ve 10 milyon zeytin ağacının yok olması, geçimini zeytincilikle sağlayan 20 bin üretici ile 80 bin zeytin işçisinin aileleriyle birlikte aç kalması. Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip ili olan Muğla başta olmak üzere Akdeniz ve Ege kıyıları, turizm işletmelerine adeta “peşkeş” çekiliyor. En somut örneklerden biri, Muğla’nın Güllük Körfezi’nde bulunan Pina Yarımadası’nda, tatil köyü yapacak olan bir firmanın, kendisine tahsis edilen 85 dönümlük arazinin dışına çıkarak, denizi toprak ve kimyasal atıklarla doldurması.

Kamuoyunda “Cargill Yasası” olarak bilinen düzenleme TBMM’den geçti ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ün onayıyla yürürlüğe girdi. Yasayla, Ekim 2004’ten önce tarım arazilerinde kurulmuş sanayi tesislerine, “faaliyete devam izni” verildi. Yasanın özellikle Bursa’nın Orhangazi ilçesinin Gürle ve Gemiç köylerindeki birinci sınıf tarım arazisi üzerine izinsiz kurulan Amerikan Cargill firmasının fabrikasına af sağlamak amacı taşıdığı vurgulanıyor. Kahramanmaraş Pazarcık’taki Narlı Ovası’nda, “Katı Atık Bertaraf Tesisi” yapılmak isteniyor. Konuyla ilgili toplumsal tepki ve yargı süreci ile mücadele yürütülüyor, ancak Çevre Mühendisleri Odası, süreç tamamlanmadan, üstelik ÇED Raporu’na aykırı olduğu halde, ovaya çöp dökme çalışmalarının başlatıldığına dikkat çekti.

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz , AKP dönemindeki çevre talanlarına şu örnekleri sıraladı:

“Sorgun ve Belek ormanlarında yüz binlerce ağacın kesilmesi, İzmir’in içme suyu havzasındaki Efem Çukuru’nda maden işletme izni alınması, içme suyu havzalarının koruma bantlarında yapılaşma, hayvancılık ve sanayi tesislerine izin veren İSKİ Yönetmeliği çıkarılması, su havzalarında mutlak koruma alanını 300 metreden 100 metreye indiren ve içme suyu havzalarındaki kaçak yapılara fiili af sağlayan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nin yürürlüğe konması.”

Kaynak: Cumhuriyet

2 Comments

 1. Mimdap, tüm gazetelerde çıkan mimarlığa dair yazı ve haberleri sitesinde yayınlamak suretiyle tüm mimarlık – planlama – tasarım camiasını bilgilendirir. Yazının AKP karşıtı ya da yandaşı olmasına göre değil, mimarlık, planlama ve tasarımla ilgili olmasına bakarak haberleri yayınlar.

  Bu sebeple de eğer dikkat ettiyseniz hemen her gazetede çıkan haberi “taraf gözetmeksizin” sitemizde yayınlıyoruz.

  Pek tabii mimdapın tarafsız olmadığını, “toplumdan taraf” olduğunu anlayaiblirsiniz. Ama bu “toplumdan taraf olma hali” mimdapta hiçbir zaman “tek sesliliği desteklemek” anlamına gelmemiştir.

  Çok sesliliğe inanan bir yayın kuruluşu olarak, eğer ki gözümüzden kaçan haberler varsa lütfen bize iletin ve onları da yayınlayalım.

  saygılarımızla,

 2. bu nasıl bir şey… mimdapın tamamen tarafsız olması lazım. nedir bu şimdi? burası anti akp siyasi bir portal mi da bizim haberimiz mi yok?
  akp nin yalnış icraatlarını sadece mimari kriterlere göre değerlendire bilirsiniz. muhalefet patrinin ve ya cumhuriyet gazetesinin ve ya onun gibi siyasi gorüşü tek çizgide olan kaynaklar hiç bir zaman yanlişliğa kanıt gösterilemez… siz böyele dersiniz aksi görüş te başka gazeteden kanıt ileri sürer…
  mimari mustakil bir sanattır… ya doğru temsil edin yada bu işi yapmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir