Bir yıl önce restore edilen ve müze olarak açılan Akdamar Kilisesi’nin duvarları ‘yazılarla’ tahrip edildi. Kilisenin duvarları isimlerle doldu. Van Müzesi uzmanları inceleme yapıyor.

akd1.jpgVan Gölü’ndeki adada bulunan ve restore edilip ‘anıt müze’ olarak ziyarete açılan Akdamar Kilisesi’nin duvarları ‘yazılarla’ tahrip edildi. Kimliği belirsiz kişiler, kilisenin duvarlarına, taş, çivi ve kalemlerle yazılar yazdı.

Kültür Turizm Bakanlığı tarafından restore ettirilen tarihi Akdamar Kilisesi’nin duvarları isimlerle doldu. Çevre düzenlemesiyle birlikte restorasyonu için yaklaşık 3 milyon YTL harcanan kilise, anıt müze olarak uluslararası bir törenle 29 Mart 2007’de açılmıştı.

En ince ayrıntısına kadar özenle restore edilen, freskleri ve kabartmaları ortaya çıkarılan kilisenin duvarları, aradan geçen bir yıl içinde çivi, taş ve kurşun kalemle kazılmış isimlerle doldu.

akd2.Jpeg

‘Kültür düşmanı’

Kiliseyi ziyarete gelen vatandaşların tepkilerine neden olan bu durum hakkında Kültür ve Turizm Müdürü İzzet Kütükoğlu bir inceleme başlattı. Van Müzesi’nden 2 kişilik uzman bir ekibi Akdamar Kilisesi’ne gönderdiğini belirten Kütükoğlu, bunu yapanların tarih, kültür düşmanı olduğunu ve suç işlediklerini belirtti.

Kütükoğlu, şunları söyledi: “Akdamar Anıt Müzesi çok önemli bir değer. Bunun herkes tarafından korunması gerekir. Ancak, bazı tarihi eser düşmanları, kilisenin iç duvarlarına isimler yazarak tahrip etmişler. Orada bulunan güvenlik görevlilerimiz de yeterli olmuyor. İnsanlar bir fırsatını bulup duvarlara yazı yazmışlar. Tarihi eserlere zarar vermenin cezası büyüktür. Tahrip edenlerin yakalanması halinde hapis cezası verilir. Biz bundan sonra daha da dikkatli olacağız.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir