Geçen yıl Mart ayında Medyavan haber sitemizde gündeme gelen haber tekrar tartışılıyor.

Gevaş’ta çok amaçlı bir tatil köyü kurma projesi üzerinde çalışmalar yapan Van Eski Cumhuriyet Savcısı Mehmet Feyyat: Bunu gerçekleştirmek için girişimlerde bulunacağını ve Gevaş’ta Ermenilerin de bulunduğu bir tatil köyü ku
 rmak amacında olduğunu açıkladı

Medyavan’da 25.03.2008 tarihinde yayınlanan haberde şu görüşlere yer verilmişti

AKDAMAR’IN SAHİBİ KİMDİ?

Eski Van Cumhuriyet Savcısı Eski CHP Senatörü Mehmet Feyyat’ın Akdamar Adası ile ilgili ilginç açıklamaları..

YAKIN GEÇMİŞTE AKDAMAR

AKDAMAR 1950’DE NASILDI

Van Eski Cumhuriyet Savcısı ve CHP eski Senatörü Mehmet Feyyat, 1960’a kadar Akdamar Adasının sahipsiz kaldığını ve İşkirtli Agit Ağa isminde biri tarafından kullanıldığını belirtti.

dsc_0088.jpg

Agit Ağanın burayı koyunlarını otlatmak için kullandığını söyleyen Feyyat, 1960’a kadar bunun devam ettiğini ve Akdamar’ın Agit Ağadan sorulduğunu iddia etti.

En Sonunda kendisi Hukuk Öğrencisi iken bu olayın üzerine gittiğini ve Adanın Agit Ağadan alınarak Hazineye kaydının yapılmasına ön ayak olduğunu dile getirdi.

Feyyat, bu iddialarını yazıya dökerek basına belge olarak sunduğunu da kaydetti.

Eski Savcı ve Senatör Mehmet Feyyat, Adanın hazineye devrinin sağlandığını ancak, Ermenilerden geri kalan taşınmaz malların da yörenin hatırı sayılır aileleri adına kaydettirildi şeklinde o zamanın gerçeklerini dile getirdiği yazısında, o zaman şahıslara verilen Ermeni arazilerinin hala mirasçılar tarafından kullanıldığını beyan etti.

Eski Van Savcısı ve CHP eski Senatörü Mehmet Feyyat, yazmış olduğu yazıda şu gerçekleri açıklıyor:

1950’lerde Akdamar adasında koyun otlatan Van’ın Gevaş ilçesi İşkirt Köyü sakini Agit Ağa, koyunlarını sandallarla adaya taşıyordu.

Mevcut kiliseye de otlarını yığıyordu. Bunu 1950’lerde Musa Anter’in çıkardığı “Diclenin Sesi” adlı haftalık gazetede yazdım. Aradan 54 yıl geçti. Yine bu konuyu gündeme getirme gereği hissettim.

Uzun yıllar Agit ağa adada koyunlarını otlatmaya devam etti. Medeni kanunun 639.maddesi gereğince zilliyetlik davası açarak adayı kendi adına tapuya geçirmeye karar verdi ve mahkemelere başvurdu.

Ancak zamanın Tapu Kadastro Genel Müdürü, sonradan İstanbul Valiliği ve Demokrat Parti milletvekilliği de yapan merhum Mümtaz Tarhan’ın gayretleri sonucu ada 1960’ta hazine arazisi olarak tescillendi

Ermenilerin gitmesinden sonra kiliseler özel idare ve şahsa ait taşınmaz mallar da hazineye devredildi.

Ancak Akdamar Adası1960’lara kadar hiçbir işlem görmemişti. Taki O Zaman Hukuk Fakültesi Öğrencisi olan ben ve ağabeylerim eski arzuhalci Fevzi Feyyat ve Tapu Memuru İhsan Feyyat’ın gayretleri ile Akdamar Hazine adına kaydettirilebildi.

Bunun haricinde Ermenilere ait diğer taşınmazlar yörenin varlıklı aileleri adına tescil edildi.

Benim de merhum babam Hacı Feyyat 1926’da ihale yoluyla 200 dönüm arazi satın almış ve halen mirasçıları tarafından kullanılıyor.

BİR TATİL KÖYÜ KURULSUN

Öneri olarak Gevaş’ın sahil kısmında O zamanın Ermeni Kralı Gagik adına küçük bir kilise, Selahattin Eyyubi adına bir cami, Mustafa Kemal Atatürk adına da bir okulun yapılacağı bir Tatil köyü kurulabilir.

Kaynak: Medya Van Haber

One Comment

  1. Agit dedem tam o tarihde tapu. Etmesin diye öldürülmüş adayi tapuetmesin diye memet feyatin babasi kendi malini tapu ediyur muze müdürün dikatina dedemi hazineden malini istiyurus turunu nejdet amca merhum salih su adimizi degirmenci o
    glu kumuş bu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir