İzmir Büyükşehir Belediyesi, Güzelyalı’da eski troleybüs atölyesinde inşa ettiği Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’ni önümüzdeki günlerde hizmete sokmaya hazırlanırken, sürpriz bir gelişmeyle sarsıldı.

Büyükşehir, 2004 yılında Kamu İhale Kurumu (KİK) kararıyla iptal edilen ihaleden ötürü yüklenici GESTAŞ firmasına tazminat ödemeye mahkum edildi. Mahkeme kararı, Büyükşehir Belediyesi’nde şok etkisi yarattı.

GESTAŞ firmasının açtığı davada İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’ni, ihale iptal edilinceye kadar geçen süreçte şirketin yaptığı 360 bin YTL masrafı ödemesi yönünde karar aldı. Davayla ilgili olarak gerekçeli karar henüz yazılmadığı için yasal faizleriyle birlikte belediyenin firmaya ödeyeceği toplam paranın miktarı netleşmedi, ancak 2 milyon YTL’yi bulabileceği öne sürüldü.

NELER YAŞANDI?

2004’te, Ankaralı GESTAŞ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması, 19 milyon 849 bin YTL ile en düşük teklifi vererek ihaleyi almıştı. Büyükşehir, yüklenici firma ile sözleşme imzalayıp yer teslimi yaptı. GESTAŞ da şantiye kurma çalışmalarına başladı. Bu arada ihaleye katılan firmalardan Kayalar İnşaat, KİK’e, ihale sonucu ile ilgili olarak itirazda bulundu. KİK, Kayalar İnşaat’ın itirazını haklı bularak ihaleyi iptal etti. Bunun üzerine GESTAŞ, 368 bin YTL masraf yaptığını öne sürerek Büyükşehir’den, sözleşmenin imzalandığı günden itibaren yaptığı tüm masrafları talep etti. Firma ayrıca, mahkemeye verdiği dava dilekçesinde, olayda hiçbir kusuru bulunmadığını öne sürerek, Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı sözleşme uyarınca tüm teknik ve mali imkanlarını bu işe kanalize ettiğini, bu nedenle yeni iş imkanlarını kaçırdığını iddia etti. Firma yaptığı 368 bin YTL’lik masrafın yanı sıra işin yapılamaması ve diğer ihalelere girilememesinden kaynaklanan zararları için de 200 bin YTL istedi.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise savunmasında, dava dilekçesindeki gerekçelerin gerçekleri yansıtmadığını, belediyenin KİK kararını uygulamak zorunda kaldığını, bu nedenle kusuru olmadığını ifade etti. Mahkeme tarafından atanan bilirkişi, firmanın başka ihaleye giremediği iddiasını haklı bulmadı, ancak ihalenin iptaline kadar süreçteki masraflarının karşılaşmasına karar verdi. Tazminatın, faizlerle birlikte 2 milyon YTL’yi bulabileceği açıklandı.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir