Milas’ta denize izinsiz dolgu yapılmasıyla ilgili tartışma sürerken “Ağaçları izinsiz kestik, cezasını ödeyeceğiz” diyen şirket ortaya çıktı.

Milas’ın Ilbıra Dağı eteklerinde 1841 dönüm Hazine arazisini “Badem yetiştireceğiz” diye kiralayan şirketin, zeytinleri kesmesi bölgeyi karıştırdı. Şirketin 2 bin zeytini kestiğini öne süren Gürçamlar köylüleri öfkeli.

Köylülerin ‘Belki zilliyetlik (kullanım) hakkı alırız’ diye bölgeye zeytin diktiğini anlatan 70 yaşındaki Şevket Dere, “Bu dağlarda badem yetişmez, çakal tilki gezinir. Asırlık zeytinleri kesip yapacakları villara zemin hazırlıyorlar. Burası en güzel manzaralı yer” dedi.
Taşeron Ilbıra İnşaat Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret firması yetkilisi İbrahim Ilbıra ise iddiaları reddetti: “Avrupa’nın en büyük badem üretim projesini hayata geçireceğiz. Kestiğimiz ağaçların büyük bölümü izinli, sadece 60 zeytini hızlanmak için izinsiz kestik. Çünkü devletle sözleşmemize göre bir yıl içerisinde 70 bin badem dikmemiz gerek. Bu nedenle 3 bin 500 YTL ceza ödeyeceğiz. Kesinlikle villa yapılmayacak. Çünkü sadece 1840 metrekare bina iznimiz var. O da depo ve yönetim binası olacak. Projeyi Ankara Üniversitesi ve Orman Genel Müdürlüğü denetiminde gerçekleştiriyoruz. Doğaya zarar vermek gibi bir düşüncemiz olamaz.”

Milas Kaymakamı Bahattin Atçı da firmanın bademlik için izin aldığını, ancak zeytin kesme izni olmadığını açıklayarak konunun takipçisi olduğunu söyledi.

Kaymakam Atçı, Güllük’te kiraladığı ormanda denizi doldurup, ‘Cezasını öderiz’ diyen MNG firmasına önceki gün turizm teşvik ödülü verdiği için eleştirilmişti.

‘Cezası 60 YTL olursa…’
Konu MHP’li Muğla Milletvekili Metin Ergun’ca TBMM’ye taşındı. Ergun önergesinde “Badem ağacının ömrü 40 yıl, zeytin 400 yıl ürün verir. Bir ağacı izinsiz kesmenin bedeli 60 YTL olursa, katliama davetiye çıkar” dedi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir