Heybeliada Sanatoryumu’nun tekrar sağlık alanında hizmet vermesi için Adalar Belediyesi çağrıda bulundu: Hizmete başlaması için kurumumuza tahsis edilmesinde ısrarlıyız. Sanatoryum için hazırız. Adalar Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı, sanatoryumun piyasacı anlayışla değil kamusal anlayışla ele alınması gerektiğine dikkat çekti: Tarihsel mirası ve geleneğine uygun şekilde yeniden kurgulanmalı.

 

 

 

 

 

Koronavirüs vaka sayıları kontrolden çıktı, hastaneler hastalara yetişemez hale geldi. Adalar Belediyesi, yurttaşın Covid-19 ile boğuştuğu bugünlerde Diyanet’e devredilen Heybeliada Sanatoryumu’nun tekrar sağlık alanında hizmet vermesi için çağrıda bulundu.

 

 

“Sanatoryum için hazırız” başlıklı çağrıda, ülkenin ilk pandemi hastanesi olan Heybeliada Sanatoryumu’nun Adalar Belediyesi’ne tahsis edilmesi talep edildi ve şu ifadelere yer verildi: “Ülkenin ve dünyanın Covid-19 ile mücadele ettiği bu zor günlerde yıllardır tahsis konusu ya da ne yapılacağı konusunda defalarca sorulduğu halde net bir cevap alınamayan Heybeliada Sanatoryumu’nun sağlık alanında tekrar hizmete başlaması için kurumumuza tahsis edilmesi talebinde ısrarlıyız, Adalılar ve İstanbullularla birlikte göreve hazırız.”

 

 

 

TARİHSEL MİRASA UYGUN ŞEKİLDE OLMALI

 

 

Adalar Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı, Heybeliada Sanatoryumu’nun tarihsel mirası ve akışına uygun bir şekilde geleceğe aktarılması gerektiğinin altını çizdi. Belirsiz bir süreç ve inandırıcılığı olmayan açıklamalarla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Özturanlı şöyle konuştu: “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı dahil olmak üzere birçok kuruma 8 ayrı dilekçe yazdık. Dilekçelere gelen cevaplara göre hukuk yoluna gideceğiz. Buranın piyasacı anlayışla değil, kamusal anlayışla kurgulanması gerekiyor. Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirası ve geleneğine uygun biçimde bu pandemi koşullarında da hizmet verebilecek bilimsel laboratuvar ve bilimsel araştırma merkezi olarak kurgulanmalı.”

 

 

Özturanlı, bu görkemli eserin toplum, ülke ve Adalar yararına bir düzenlemeyle topluma kazandırılması için ellerinde gelen her türlü destekte bulunacaklarını söyledi: “Ada sakinlerinde pandemi hastanesi olursa salgın yayılır düşüncesi var ama bu oldukça yanlış. Hizmete açık olduğunda da herhangi bir vukuat olmadı ve hastalık yayılmadı. Öncelikli olarak sanatoryum korkusunun yenilmesi için halkta bilinç oluşturmalıyız, kamuoyu bilinci oluşturmalıyız. Değerli çabaların boşa gitmemesi için yol haritası çıkarmalıyız.”

 

 

 

 

 

 

***

 

 

 

NE OLMUŞTU?

 

 

 

Yıllarca tüberkülozla savaşta büyük hizmetler veren ve salgınla mücadelede adeta bir okul olan Heybeliada Sanatoryumu, 2005’te Sağlık Bakanlığı’nca kapatıldı. CHP’li Umut Oran, hastanenin akıbeti konusunda CİMER’e sorular yöneltmişti. Eylül ayında CİMER’den gelen cevapta, “105 ada 1 parsel numaralı taşınmazın, Diyanet İşleri Bakanlığı adına tahsisli olduğu anlaşılmıştır” dendi. 200 dönümlük arazinin Diyanet’e devredildiğinin ortaya çıkması, başta meslek odaları olmak üzere kamuoyunun tepkisine neden oldu ve devrin iptali için davalar açıldı.
Tepkilerin ardından Diyanet’ten yapılan açıklamada “Heybeliada’ya yeniden bir Pandemi Hastanesi’nin planlanması halinde, mevcut olan araziyi de iade etmeye hazır olunduğu” ifade edildi.

 

 

 

Kaynak : Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir