Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç’un danışmanı Metin Akar’ın sahibi olduğu dükkana kaçak olarak yaptırdığı ileri sürülen eklentileri yıktırdı.

nullKuşadası Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl, ilçedeki tüm eklenti ve sundurmaların yıkımı konusunda aldığı karar doğrultusunda Akar’ın işyerine yaptırdığı eklenti de gündeme gelmişti. Akar, eklentilerin inşaat ve yapı kullanma izinlerinin olduğunu belirterek Aydın 1’inci İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Mahkeme sürerken, Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın eksik askerlik yaptığına ilişkin haberler basına yansıdı. Bunun üzerine ortalardan kaybolan Akdoğan, polis ve jandarmanın aradığı süreçte, kendisi gibi AKP’li olan Metin Akar, belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararından sonra göreve dönen Akdoğan, iddialara göre bu gelişmelerden sorumlu tuttuğu ve kendisine rakip olduğunu açıklayanAkar’dan intikam almak için dükkanındaki eklentileri yıktırdı.

Sİyasî bir karar

9 Ekim 2007 tarihde, saat 17.00 sıralarında, kendisine yıkım emri tebliğ edildiğini, ertesi gün sabah ise yıkım için belediye ekiplerinin geldiğini ileri süren Akar, “Neden görüntü kirlliği yaratalım ki. Belediyeye ekim ayı sonunda yıkımı kendimizin yapacağını, kasım ayı başında da temizliğin biteceğini bildirmiştik. Ruhsatlı olmasına karşın, herkese uygulanan prosedür gereği, dükkanıma yaptırdığım eklentileri yıkacağımı belirttim. Yıkım yapılan yer ile ilgili belediyenin verdiği 15.8.1996 tarih ve 317 sayılı İlave yapı ruhsatı, 28.3.1997 tarih ve 135 sayılı yapı kullanma izin belgem var. Bu konuda açtığım dava sürüyor. Bunlara karşın tebligat yapılıp, ertesi sabah da yıkıma geliniyor. Yapılan etik değil. Hukuk dışı, siyasi bir karar. Yıkımın iki gerekçesi var. Birincisi, belediye başkan adaylığımı açıklamam, ikincisi ise, geçtiğimiz günlerde eksik askerlik yaptığı gerekçesiyle aranırken, bana verdiği bir evrağı kaybettiğim iddiası. Ben böyle bir evrak almadım. Bunu ispatlamazsa namerttir” dedi. Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı ise, Metin Akar’ın dükanındaki eklentilerin yıkımının encümen ve meclis kararları uyarınca yapıldığını, kişisel bir yönünün bulunmadığını söyledi.

Kaynak: Hürriyet Ege

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir