Türk Telekom’un her ay 19 milyon abonesinden 8 ila 15 YTL arasında aldığı sabit ücretin haksız olduğuna yönelik mücadelesi ile adı sıkça basında yer alan Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Beykoz Şubesi, geçtiğimiz günlerde Beykoz Belediyesi tarafından bulunduğu mekandan atıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şube Başkanı Mimar Aysel Can Ekşi, “Beykoz’da tüketiciyi koruma mücadelemiz belediyeyi rahatsız etmiştir. Çünkü, yasalara aykırı davranarak, kaçak yapılaşmaya göz yumarak, pahalı ve kötü kentsel hizmet vererek Beykozluları en çok mağdur edenin Beykoz Belediyesi olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. Derneklerinin amacının, her gün daha da daraltılan yaşam haklarının korunması ve geliştirilmesi doğrultusunda örgütlenerek, tüketici bilincini oluşturmak olduğunu vurgulayan Ekşi, şöyle konuştu: “Beykoz Belediye yönetimi, 28 Mart 2004 tarihinde işbaşına geldiğinde, 17 trilyon olan belediye borcunu 4 yılda birkaç katına katlamış ve borcu ne olduğu bile tam anlaşılamayan trilyonlara çıkarmıştır.

Halen de belediyeye yeni icra takipleri gelmeye devam etmektedir. Bu gerçeklerin Beykozlulara açıklanması belediye yönetimini rahatsız etmiştir. Acaristanbul konusunda, Danıştay’ın ruhsat iptali kararı ardından belediye encümenince alınan yıkım ve para cezasına karşı Acarlar tarafından açılan davada eksik ve yetersiz savunma yapmaları yüzünden İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde görülmekte olan davayı kaybetmekle kalmamış, bu davayı Danıştay’a, yani temyize götürmeyerek suç işlemiştir. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi Beykoz Belediyesi, Beykoz’da halkın değil, adeta çıkar çevrelerinin haklarını kollayarak Acaristanbul davasında göstermediği titizliği TükoDer Beykoz’un tahliye davasında hiç zaman kaybetmeden hatta yer bulmamıza bile fırsat tanımadan alelacele tahliye kararı almıştır.”

aysel-can.JPG


‘Buna sessiz kalmayacağız’

Aysel Can Ekşi, Beykoz Belediyesi’nin kendilerini tahliye etme süresince de birçok “oyuna” başvurduğunu vurgulayarak, bu durum karşısında müca-delerine devam edeceklerini söyledi. Beykoz Belediyesi’nin kendilerini tahliye ederek mücadelelerini engellemek istediğini ve kamu yararına çalışan derneklerini mağdur ettiğini vurgulayan Ekşi, “Beykoz’da tüketicilerin haklarını koruma ve geliştirme konusundaki mücadelemiz, belediyenin haksız ve hukuka aykırı iş ve işlemlerinin Cumhuriyet Savcılıkları ve İçişleri Bakanlığı’na suç duyuruları şeklinde gönderilerek devam edecektir” dedi.

Kaynak: Birgün

3 Comments

  1. Aysel Hanım sizi kutluyoruz ve yanıızdayız. Yaptıklarınızı umutmak mümkün değil, derneğinize yapılanları kınıyorum.

  2. Aysel hanımı ben de canı gönülden tebrik ederim. Bu mücadele azmini yapılanlar yıldıramaz.
    Saygılar

  3. Aysel Can Ekşi’nin sürdürdüğü mücadele, Beykoz ve çevresindeki duyarlı kişiliği, mesleki yaklaşımlarla emek verdiği çalışmaları kutluyorum. Aysel Can, yaptığı TELEKOM iptalleriyle kamu yararı mücadelenin ne olduğunu hepimize gösterdi.

    Onun derneğinin bir mekandan çıkarılması kanımca hiç birşeyi durduramaz. Toplum yararı mücadele için mekan sorunu elbette çözülür. Sevgili Aysel, başarılarının devamını dilerim.
    Hasan Kıvırcık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir