Milliyet gazetesi çok vahşi bir ağaç katliamını gözler önüne serdi. Gerçeği ortaya çıkaran meslektaşlarımı kutluyorum. Antalya’nın Belek ormanlarında golf sahası açmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ve izniyle ormanların yok edilecek düzeyde tahrip edildiği, Milliyet’in yayımladığı fotoğraflarda apaçık görülüyor.

Gazeteci meslektaşlarımız, bu büyük felakette 500 bin ağacın yok edildiği haberini verdiler. Korkunç bir rakam ve korkunç bir ” turizm eylemi “. Dünyanın acaba başka neresinde ormanlarını yok ederek turizm yapılıyor? Tam anlamıyla bir komedi. Onca boş alan, ağaçsız alan dururken kalkıp ormanlık alanları hedef almak tam da bize özgü bir vandallık.

Ormanlar yanıyor diye çırpınıp duruyoruz. Orman yakanlara ağır cezalar verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Yasaların değiştirilmesini istiyoruz. Bu arada bazı devlet kurumlarının yetkilileri orman yangınını geride bırakacak tahribatlara öncülük ediyorlar.

***

“Merdi kipti şecaat arz ederken sirkatin söyler” deyimi çok güzel bir deyimdir ve bu olay da Turizm Bakanlığı yetkililerinin durumunu çok güzel açıklıyor. Bakın Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir ne söylüyor: “Golf sahası izni verilen Belek ormanlarında 500 bin değil 80 bin ağaç kesildi. Bu ağaçların ekolojik değeri de yoktu.”

Yani “o kadar çok değil, kestiğim ağaç sayısı yalnızca 80 bin” diyor Sayın Genel Müdür. Açıkça ağaç kestiğini, bir katliam yaptığını itiraf ediyor. 80 bin ağaç kestiğini itiraf eden ve bunu savunan bir turizmci! “Helal olsun” demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

***

TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Antalya Temsilcisi Nurten Baykara, “TEMA’nın orman mühendisi üyelerinin hesaplarına göre kesilen ağaçların sayısı 500 binin üzerinde” dedi. “Belek ormanlarında gökyüzü görünmüyordu. Üstelik ağaçlar fıstık çamıydı. Ayrıca ağaçların önemsiz olduğunu söylemeleri çok üzücü. Hepsi ekosistem içinde yer alan çamlardı. Yapılan araştırmada, bölgede 100’den fazla endemik bitki yer aldığı tespit edilmişti. Muhafaza ormanı olarak kabul edilmişti.”

Durum ortadadır. Türkiye’de turizmi doğayı yok ederek geliştireceğini sanan ya da böyle davranan ve bu düşünceyle örgütlenen bir ekip Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda işbaşındadır. Bütün bu tahribatı neyin karşılığında yaptıklarını bilemiyoruz. Bunun arkasında kimler ne gibi çıkarlar elde ettiler, onu da bilmiyoruz. Bildiğimiz ve söyleyebileceğimiz, bu anlayışla yönetilen bir turizmciliğin bir süre sonra ülkemizin bütün doğal yapısını yok edebileceğidir.

***

Ertuğrul Günay 68’li arkadaşımızdır. Askeri darbelerden sonra birlikte aynı hapishanelerde yattık. Doğaya, çevreye, kültüre duyarlıdır. Kültür ve Turizm Bakanı olduktan sonra yaptığı ilk açıklamaların birinde “Elime yetki geçse de bu ülkede doğanın ve kültürel varlıkların tahrip edilmesinin önüne geçsem diye düşünürdüm. Şimdi böyle bir yetkiye sahibim. Elimden gelen her şeyi yapacağım” demişti.

***

Ertuğrul Günay şimdi yetkili bir makamdadır. Kendi üst düzey bürokrasisi tam anlamıyla doğayı katleden bir uygulamaya imza atmıştır. Bunu lamı cimi yoktur. Ortada korkunç bir durum vardır.

Böyle bir durumda tanıdığım Ertuğrul Günay’dan doğaya duyarlı bir adım atmasını beklemek hakkını kendimde görüyorum. “Doğayı katleden kimselerin benim yönetimimdeki bir bakanlıkta bulunmalarını kabul edemem. Bir an önce o bölge yeniden ağaçlandırılacak ve sorumlu bürokratlar için işlem başlatılacaktır” demesini bekliyorum.

Onun kurulu düzene teslim olmamasını diliyorum…

***

Ertuğrul Günay Antalya Belek ormanlarındaki ağaç katliamı tartışmasıyla ilk sınavından geçiyor.

Şimdi yetkiyi kullanma ve tepki gösterme zamanıdır…

Sonuna kadar takipçisi olacağız. O güzel ormanları yok edenlerin peşini bırakmayacağız.

Oral Çalışlar
Kaynak: Cumhuriyet

One Comment

  1. Kamu görevini ağaç keserek ya da benzeri yok etmelerle kötüye kullananların derhal görevi sonlandırılmalı. Ancak başka bir sorun da beraberinde gelebilir.Kamu görevinde kimse kalmayabilir ve ülkenin başı boş kalabilir. Olsun belki o da iyi bir marka oluverir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir