70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldıMilli Emlak Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’nda henüz ihaleye çıkmadığı paha biçilmez 6 bin 500 dönümlük arazi için bazı kooperatifler haftalar öncesinden ’projelendirilmiş’ konutlar satmaya başladı.

Gölbaşı’nda Yaylabağ evleri olarak tanıtımı yapılan 6 milyon 212 bin 619 metrekarelik alan üzerine kurulu 10 bin konutluk dev proje için, daha ihale bile yapılmamışken bazı kooperatiflerin üyelerinden para toplamaya başladığı ortaya çıktı.

Kamu kurumlarında üst düzey çalışanların da üyelikleri bulunan kırkın üzerindeki kooperatifin, yer almak için birbirleriyle yarıştığı araziye ilişkin ’garip’ gelişmeler, Türkonut’un Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne yazdığı ile gündeme geldi. Maliye Bakanlığı’na ihale gününün kendilerine bildirilmesini isteyen Türkkonut, resmi yazısında şu ifadelere yer verdi:
“Gölbaşı, Yurtbay ve Yaylabağ mevkilerinde bulunan 27 ayrı parselden oluşan ve mülkiyeti Genel Müdürlüğünüze ait olan taşınmazların satışına yönelik uygulamaya geçilmesi halinde Merkez Birliğimizin de talepte bulunacağının dikkate alınmasını ve satışın yapılacağı gün ve saat ile şartnameler konusunda tarafımıza da bilgi verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz”

İhale Önümüzdeki Ay Yapılacak
Türkkonut’un bu yazısına karşın, Maliye Bakanlığı bünyesinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Ankara Defterdarlığı arasındaki çeşitli resmi yazışmalarda, arazinin ihalesine önümüzdeki ay çıkılacağı belirtiliyor. Ankara Defterdarlığı’nın bu konudaki bilgilenirme bilgilendirme yazısında, “Gölbaşı Yurtbeyi ve Yaylabağ Köyleri’nde bulunan 27 adet de toplam 6 milyon 212 bin 619 metrekare yüzölçümlü taşınmazın 70 milyon 710 bin YTL tahmini bedeli üzerinden bir bütün halinde 07.05 2008 tarihinde saat 14.00’da kapalı teklif usulü” ihaleye çıkılacağı belirtildi. BAŞSAN Kamu Çalışanları ve Emeklileri Kalkınma ve Yardımlaşma Kooperatifi’nin kendi internet sitesindeki ’Önemli duyuru’ başlıklı yazı, satılmamış arazi üzerinde şekillendirilen projeyi şöyle anlatıyor:

Garantör Gölbaşı Belediyesi
“Gölbaşı-Yaylabağ konutlarına yapılan ön başvurular değerlendirilmiş olup başvuru sonuçları üyelerimizin cep telefonlarına ve e-mail adreslerine gönderilmiştir. Gölbaşı Yaylabağ konutlarına katılmaya hak kazananlar arsa bedeli olan 10 bin YTL’yi 07.04.2008 tarihine kadar ödemek zorundadırlar. Arsa bedelini yatıranlar için alt yapı ve proje bedeli olan 610 YTL’lik taksitlerin de yine her ayın 25’ine kadar yatırılması gerekmektedir.”

250 adet kontenjanın kendilerine ayrıldığını üyelerine duyuran BAŞSAN Kooperatifi, çalışmaların Gölbaşı Belediyesi himayesinde yapıldığını ve belediyenin garantör kuruluş olduğunu da öne sürdü.

Üyelerine tanıtımı şöyle yapıldı:
“Ankara’nın güneydoğusunda Metropolitan Alanında, Gölbaşı Belediyesi sınırları içinde 6 bin 500 dönümlük hazine arazisi üzerinde 4 bin villa ve 2 bin 500 çok katlı olmak üzere kapsamlı bir proje yürürlüğe konulmaktadır. Ankara ile Gölbaşı sınırları içinde bulunan Yaylabağ köyünde Gölbaşı Belediyesi’nin öncü ve önderliğinde gerçekleştirilecek olan ’Yaylabağ Planı Konut Alan Projesi’ konum itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin metropolitan alanının güneydoğusunda, Çankaya yerleşiminin 7 kilometre güneyinde, Gölbaşı yerleşim alanının 3 kilometre doğusunda yer almaktadır. Gölbaşı Belediyesi Hazine’den devralınan arazi üzerinde projelendirme işlemlerinin gerçekleşmesi ve arazi bedellerinin Hazine’ye ödenmesinde garantör kuruluştur.”

100 bin YTL’ye 200 m2 ev
BAŞ-SAN’ın internet sitesinde üyelerine ’satışa sunduğu’ ’Yaylabağ Planı Konut Alan Projesi’ ’Ankara’nın en değerli doğal varlıklarından olan Mogan ve Eymir göllerinin eşsiz peyzajına ve Ankara’nın genel dokusuna tümüyle hakim bir kent doğuyor’ sloganıyla tanıtılıyor. İnternet sitesinde konutların 200 metrekare ve 4+1 şeklinde projelendirildiği anlatılıyor. 2008 yılına kadar her türlü imar, altyapı ve yol çalışmalarının Gölbaşı Belediye tarafından bitirileceği ve imar parsellerinin oluşturulacağı belirtiliyor. Konutların Maliye Bakanlığı’ndan tahsis edilen arazisi için ödenek arsa bedeli peşin 10 bin YTL, bir yıl içinde tamamlanacak altyapı bedeli için Nisan 2008’den başlamak üzere 18 ay 600 YTL olacağı ifade edilerek konutların arsa ve altyapı bedeli hariç toplam maliyeti bayırdırlığın belirlemiş olduğu 80 bin YTL olarak duyuruluyor. Tanıtım formunda konutların üç yıl içinde teslim edileceği de üyelere duyuruluyor.

Biz olmasak da hizmet şevkimiz devam edecek
Yenikent Belediye Başkanı Emin Özer, 2004 yılı yerel seçimlerinden bugüne kadar yapılan hizmetleri değerlendirdi. Yeni yasayla Sincan’a bağlanması kesinleşen Yenikent’te dört yıldır belediye başkanlığı yapan Özer, “Yarın yerel yönetimin başında veya hizmet noktasında olmayabiliriz ama havasını soluduğumuz, suyunu içtiğimiz ve doğup büyüdüğümüz bu şirin beldeye hizmet etme şevkimiz devam edecektir” dedi.

Göreve geldikten sonra yapılan çalışmaları değerlendiren Özer, Yenikenti’n emin adımlarla büyüyüp geliştiğine işaret ederek, “Yenikent’in, yaşanılabilir bir şehir haline gelebilmesi yolunda önemli projeleri hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Nüfusumuz 30 Bin

Yenikent’in şehirleştiğini ifade eden ve nüfuslarının bugün 30 binleri aştığını önümüzdeki aylarda da hızla büyüdüğünü ifade eden Başkan Özer, 4 yılda yapılan hizmetleri şöyle sıraladı:

“Son üç yılda 7 bin 500 konutun inşası tamamlanarak, Nazım imar planı 2025-2050 yıllarına göre 400 bin nufusu barındıracak bir şekilde bitirildi. Su-Kanal, altyapı hizmetleri ASKİ’ye, ulaşım hizmetleri de EGO Genel Müdürlüğüne devredildi. Belediyemizin gayretleriyle su satışı ve tahsilatı her gün hizmet vermeye başlamıştır. Doğalgaz şebekesi yaygınlaştırılarak, doğalgaz satış bürosu hizmete açıldı. Kentimizde büyük ihtiyaç duyulan banka şubesi açılmak üzeredir. Şehir içi yollarımız cadde ve bulvarlar Büyükşehir Belediyesince asfaltlanmış olup, ara yollar ve sokaklarımızda belediyemiz tarafından kilitli taş fabrikamızın ürettiği taşlarla kaplanmıştır.”

Kuraklık sonrası ekim yapılan araziyi su bastı
Nallıhan’daki Sarıyar Baraj Göleti’nin suları kuraklık sonrası çekilince ekim yapılan 5 bin dönümden fazla arazi karların erimesi ve etkili olan yağışlarla birlikte sular altında kaldı.

Geçen yıl etkili olan kuraklık nedeniyle Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesi ile Davutoğlan köyü sınırları içinde yer alan Sarıyar Baraj Göleti’nin çekilmesi ve barajı besleyen Aladağ Çayı’nın kuruması ile ortaya çıkan binlerce dönüm arazi, köylüler tarafından ekildi. Traktörlerle sürdükleri arazide buğday ve çeşitli sebze ekimi yapan Davutoğlan ve Akçabayır köylüleri, hasat dönemini sabırsızlıkla beklerken, karların erimesi ve etkili olan yağışlar sonrası bölgeyi su bastı. Binlerce YTL zararları olmasına rağmen ektikleri arazinin sular altında kalmasına üzülmediklerini belirten köylüler, “Yeter ki kuraklık olmasın, suyumuz bol olsun. Allah bol yağmur versin diye dua ediyoruz” dedi.

Çayırhan Belediye Başkanı Hüsamettin Yüksel de barajda su seviyesinin önemli ölçüde yükseldiğini kaydederek, “Geçen yıl su seviyesinin düşmesi ile açığa çıkan tarlalarda köylüler bu yıl hasat yapamayacaklar. Çünkü araziler şimdiden sular altında kaldı” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir