Mersin’de Akdeniz Sosyal Forumu Derneği Toroslar Çevre Meclisi üyeleri, kentteki çöp sorununun çözülmemesini, çöp depolama alanından adliyeye kadar yürüyerek protesto etti. Cumhuriyet Savcılığı’na 5 bin imzalı suç duyurusunda bulunuldu.

Akdeniz Sosyal Forumu Derneği Başkanı Kemal Dama, çöp depolama alanı önünde yaptığı açıklamada, sorunların çözümü için çeşitli talepleri olduğunu, fakat, geçen sürede bunların gerçekleştirilmediğini söyledi. Dama, “İnsan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sorunun çözümüne katkı sunmak için bugün burada toplandık” dedi.

Kitle, açıklamanın ardından sorunla ilgili bilgilendirici broşürler dağıtarak ve alkışlar eşliğinde yürüyerek adliye binası önüne geldi. Dama, burada yaptığı açıklamada ise çöp depolama alanı ile ilgili süreci anlattı. Çöp depolama alanı ile ilgili bulundukları delil tespiti talebi neticesinde 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin oluşturduğu bilirkişi heyetinin, mevcut yerin “patlama ve yanma riskine karşı derhal kapatılması ve acilen rehabilite edilmesi” gerektiği şeklinde rapor verdiğini anımsatan Dama, şunları kaydetti: “Raporun açıklanmasının ardından geçen 7 aylık sürede Çevre ve Orman Bakanlığı, Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi konu ile ilgili çözüm üretemedi. Öte yandan AKP’den 22 Temmuz seçimleri öncesinde aday olan ve seçilen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de ‘Seçildiğim takdirde 2 ay içinde sorunu çözerim’ dedi. İki ayı aşkın sürenin geçmesine rağmen Bakan Tüzmen girişimde dahi bulunmadı. Bugün burada vicdani sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve hukuki haklarımızı kullanıyoruz. Sorunu çözümsüzlük boyutu haline getiren ilgililer hakkında ve çöp depolama alanının kapatılması için Mersin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz.” Açıklamanın ardından, Dama ve beraberindekiler, topladıkları 5 bin imza ile savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir