Marmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki tüp tünellerin dördüncüsü dün 48.5 metre derinliğe batırıldı.

Batırılan tüplerin uzunluğu 540 metreye ulaştı. Toplam 11 tüpün deniz tabanına batırılacağı projede, tüp tünellerin tamamı 2008 sonuna kadar batırılacak. Marmaray projesinin tamamı ise, 2010 sonunda bitecek. Ancak Yenikapı İstasyonu’nda süren arkeolojik kazılar, projenin gecikmesine neden olabilir. 135 metre uzunluğunda, 18 bin ton ağırlığındaki tüpün batırılma işlemi, Boğaz üst akınsının artması dolayısı ile dün saat bir saat öne alınarak 08.00’de başladı. Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, DLH Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen’in de izlediği batırma işleminde 8.75 metre yüksekliğinde, 15.5 metre genişliğinde 135 metre uzunluğundaki tüp, 48.5 metre derinliğe indirilerek, batırıldı.

GEMİLERE 60 TONLUK 7 BARİYER: Bu arada iş güvenliğinin öncelikli olarak ele alındığı inşa çalışmalarında gemilerin erişim şaftına (Üsküdar’dan denize uzanan 270 metrelik iskele yoluyla ulaşılan, tüplere insan ve malzeme aktarımı sağlayan yeraltına inilen nokta) çarpmaması için şamandıralarla “uyarıcı bariyer” yapıldı. Yine bu alana, çarpma olasılığında gemileri durdurmak için her biri 60 ton ağırlığında 7 beton blok dikilerek, halatlarla birbirine bağlandı. Her şeye rağmen kaza olur, uyarıcı bariyer ve halatlar buna engel olamazsa, erişim şaftı otomatik kapanıyor ve hemen “acil erişim şaftı” devreye giriyor.

DÜNYANIN EN DERİNE İNEN TÜPÜ: E-3 Yükseklikleri tüplerden bugüne kadar E-11 41, E-10 43 ve E-9 47 metre derinliğe indirilmişti. 4’üncü tüp de 48.5 metreye indirildi. En derin yere, yani 60 metreye indirilecek tüp ise E-3. Tüp geçiş projesi, 60 metre derinliğe inme özelliğiyle mühendislik açısından bir ilk olarak tanımlanıyor. Dünyada 150’ye yakın tüp tünel var ancak hiçbiri denizin yüzeyinden 60 metre derinlikte değil. Tüpler deniz tabanına en altta çakıl, bunun üzerinde özel solüsyonlu beton ve yine bunun üzerinde 50 santimetrelik bir başka beton blok üzerine oturuyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir