Depreme dayanıksız olduğu yönünde rapor verilen okullarda, aradan geçen üç yıla rağmen tek bir iyileştirme çalışması yapılmadı. Eğitime devam edilen okullarda binlerce öğrenci ve öğretmenin can güvenliği tehdit altında. İzmir’de okullar ve kamu binalarında yapılması planlanan güçlendirme çalışması sözde kaldı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üç yıl önce, başta okullar olmak üzere kamu binalarının depreme dayanıklılığını inceledi. 3 bin 84 binada yapılan “gözlemsel” inceleme sonucunda, 237 okul binası hakkında “çürük olabilir” raporu verildi. Daha sonra yapılan incelemelere göre, İzmir’de 61 okula acilen, 49 okula da çok acilen el atılması gerekiyor. Yıkılması gereken bu okullarda eğitime hala devam ediliyor.

‘2009’DA SAĞLAMLAŞTIRIRIZ’

Eğitim-Sen 1 No’lu şube başkanı Mahir Ulus ise öğrencilerin ve eğitimcilerin yaşamlarının risk altında olduğunu söyledi. Raporun üzerinden üç yıl geçmesine rağmen okullarda hiçbir iyileştirme çalışması yapılmazken, İl Genel Meclisi Başkanı, AKP’li İsmail Yılmaz’dan, “Gerekli paramız var. En geç 2009’a kadar tüm okulları sağlamlaştırırız” açıklaması geldi.

İl Genel Meclisi Üyesi Ercan Tatı ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 2007 Şubat ayında “çürük” ve “çok çürük” başlıklı iki ayrı rapor teslim edildiğini belirterek, “Bu bilgi Milli Eğitim Müdür Yardımcısı tarafından da kabul edildi. Şimdiye kadar bu okullarla ilgili olarak sadece proje ihaleleri yapıldı” dedi. İzmir’de acil olarak yıkılması gereken 49 okulun bulunduğuna dikkat çeken Tatı, “Şu an için depremin olmayacağının hiçbir garantisi yok. Bu okulların çürük olduğuna dair İzmir’deki bütün yetkililerin elinde raporlar var. Ama hiç kimse kılını kıpırdatmıyor” diye konuştu.

Bilirkişi rahatlattı

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, duvarında çatlak olduğu ve bu nedenle yıkılma tehlikesi bulunduğu iddia edilen ilköğretim okulu binasının İnşaat Yüksek Mühendisi Ali Boysal ve Jeoloji Mühendisi Selahattin Kılıç tarafından incelendiğini bildirdi. Ertuğrul Dindar, incelemede, binanın yıkılma tehlikesinin bulunmadığının belirlendiğini söyledi. Toplam 525 öğrencinin eğitim gördüğü ilköğretim okulunun 1959 yılında yapıldığını ifade eden Dindar, şöyle konuştu: “Aralarında jeoloji ve inşaat yüksek mühendisi bulunan teknik ekibin yaptığı incelemede, binanın yıkılma tehlikesinin bulunmadığı belirlendi. Ekibin raporuna göre, havza içerisinde bulunan suların tamamı okulun çatlak oluşan kısmında toplanıyor. Yapının eski olması da bir diğer etken. Zemindeki harekediliğin giderilmesi için çalışmalara başlandı.”

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir