İstanbul’un lüks rezidans ve ofis merkezi haline gelen Levent’teki Büyükdere Caddesi’nde, deyim yerindeyse servet yatıyor. Caddenin Zincirlikuyu bağlantısında yer alan Tat Towers’tan, 4. Levent’teki İETT arazisinin yanında yükselen Sapphire’e kadar uzanan, 2 kilometre civarındaki hattında yer alan toplam rezidans sayısı tamamlananlar ve inşaatı devam edenlerle birlikte 745’e ulaştı. Metrocity, Kanyon, Levent Loft, Levent Loft 2 ve Sapphire’deki bu rezidans dairelerinin toplamdaki ortalama değeri ise 1.3 milyar doları buluyor.

METREKARE FİYATI 12 BİN $

Büyükdere Caddesi’nin rezidans-ofis ve alışveriş merkezinden oluşan ilk karma yapısı olan Metrocity, söz konusu bölgede en fazla rezidans dairesine ev sahipliği yapan proje. Metrocity’nin konut bölümü olan Millenium kulelerinde toplam 206 rezidans yer alıyor. Millenium kulelerindeki rezidans dairelerinin tamamı satışa çıktığında alıcı bulmuştu. Şu anda ikinci el satışların yapılabildiği projedeki dairelerin metrekare fiyatının 7 bin doları geçtiği ifade ediliyor. Ortalama daire büyüklükleri ve fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda Metrocity’deki rezidansların toplam değeri 264 milyon 170 bin dolar olarak hesaplanıyor. Hattın en pahalı projesi ise Kiler GYO’nun İETT arsasının yanında inşa ettiği Sapphire. Tamamlandığında 261 metre yüksekliğe ulaşarak Türkiye’nin en yüksek binası ünvanını 181 metrelik İş Kuleleri’nden alacağı belirtilen Sapphire’de toplam 157 rezidans yer alıyor. Metrekare fiyatlarının 12 bin dolara kadar çıktığı proje, aynı zamanda İstanbul’un en pahalı rezidansı olma özelliğini de taşıyor. Sapphire’deki dairelerin toplamdaki ortalama değeri de yaklaşık 570 milyon dolar.

İŞİN TADINI AKFEN DE ALDI

Türkiye’nin loft tarzında inşa edilen ilk projesi Levent Loft da Büyükdere Caddesi’nin en yenilerinden. Akfen’in patronu Hamdi Akın’ın ortakları arasında yer aldığı 144 üniteden oluşan rezidans projesinin ilki teslim edildi. Levent Loft bitmeden ikincisi için kolları sıvayan Hamdi Akın ise, ” Bu işten çok zevk aldım. Nitelikli arsa bulduğum sürece devam edeceğim” açıklamasını yapmıştı. Akın, ilk projede daireleri çok ucuza sattıklarını belirterek, şöyle konuşmuştu” Metrekaresi 2 bin 900 dolardan başladık, 4 binde bitirdik ama ikinci elleri 9 bin dolara sattılar. Yanımızda Sapphire varmetrekaresi 10 bin doları geçmiş. Levent Loft 2’de biz de bu ortalamayı göreceğiz.”

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir