Türkiye’de kartlı sistemlerin ulaşımda kullanıldığı İzmir, Manisa, Adana, Denizli, Kocaeli, Çanakkale, Bandırma, Gebze, Bursa, Kayseri, Eskişehir ve Balıkesir gibi şehirlere, Antalya da ’şehir kartı’yla katıldı. Verifone Genel Müdürü Soner Çaşur, temassız kartlarla ödeme sistemlerinin ulaşım dışında, gazete, ekmek alımı, müzeye girişte de kullanılacağını belirtti.

TÜRKİYE’de temassız kartlarla ödeme sistemlerinin, başta ulaşım olmak üzere günlük hayatta kullanımı yaygınlaşıyor. Kartların cihaza gösterilerek, dokundurulmadan işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan temassız kartlar, hayatı kolaylaştırmanın yanında düşük tutarlı ödemelerde de kolaylık sağlıyor. Türkiye’de ulaşımda İzmir ve Çanakkale gibi şehirlerde kullanılan temassız kartın, Antalya’da şehir kartı olarak kullanımı için ilk adımı atıldı. Türkiye’de kartlı sistemlerinin ulaşımda kullanıldığı şehirler arasında İzmir, Manisa, Adana, Denizli, Kocaeli, Çanakkale, Bandırma, Gebze, Bursa, Kayseri, Eskişehir ve Balıkesir illeri bulunuyor.

ULAŞIM DIŞINDA DA KULLANILIYOR: Ödeme sistemleri şirketi Verifone’un Genel Müdürü Soner Çaşur, son olarak Antalya Belediyesi için yaptıkları projenin uygulamaya girdiğini belirterek, şehir kartı uygulaması şeklinde olacak sistemin tramvaylar, otobüsler ve taksiler yanında gazete ve ekmek alımı gibi küçük ölçekli ödemelerde de kullanılacağını kaydetti. Türkiye’de daha önceden Çanakkale, İzmir gibi şehirlerde temassız kartların ulaşımda kullanılmaya başlandığını aktaran Çaşur, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasının ise daha kapsamlı olduğunu ve ulaşım dışındaki alanları da kapsadığını belirtti.

ŞEHİR KARTI UYGULAMASI: Çaşur, kendi ödeme çözüm ve sistemlerinin kullanıldığı Antalya’daki Antkart’la Türkiye’de şehir kartı uygulamasının ilk defa uygulamaya konulduğunu dile getirerek, “Önce tramvayla başladı, daha sonra otobüsler devreye girecek. Gazete ve ekmek alırken de, müzelerde de geçecek. Bozuk para taşınmasının önüne geçecek. Bu kart kullanıldığı yerlerde yüzde 10 indirim de sağlayacak” diye konuştu. Temassız kart uygulamasını otoyollarda uygulanan Kartlı Geçiş Sistemi’ne benzeten Çaşur, kartın otobüs ya da tramvaylarda bulunan cihazlara gösterilmesiyle geçileceğini bunun da kuyrukları ve beklemeyi azaltacağını anlattı. Pilot aşamasındaki uygulamada beş bin kart kullanımı bekleniyor. Antalya Belediyesi’nin uzun vadede hedefi 300 bin kart kullanıcısına ulaşmak.

GÜVENLİĞE KATKI SAĞLAYACAK: Soner Çaşur, temassız kartların günlük hayatta kullanımının ilk olarak ulaşımla başladığını ancak zamanla kullanım alanlarının genişleyeceğini ifade ederek, temassız özelliği bulunan şehir kartlarıyla 10-20 YTL’lik tutarın altındaki işlemlerin hedeflendiğini kaydetti. Çaşur, temassız kartların güvenliğe de önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Verifone, İstanbul için hazırlık yapıyor

VERIFONE olarak projede, karta yükleme noktaları, pos cihazları, uygulama ve işletme çözümlerinde yer aldıklarını dile getiren Soner Çaşur, şu bilgileri verdi: “Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde bu tarz uygulamalar, projelendirme ya da fikir aşamasında. Şehir kartı uygulaması Antalya ile sınırlı kalmayacak. Bazı projelerde biz de bulunacağız. İstanbul da, bunlar arasında yer alacak. İstanbul altyapı büyüklüğü açısından bu uygulamanın olması gereken şehirlerden biri.”

Antalyalılar para taşımayacak

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ve Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş. işbirliğiyle toplu taşımacılıkta “Akıllı Kart: Antkart kullanıma geçti. Sistem, yolcuların nakit para yerine, kart kullanmaları amacıyla hazırlandı. 2008’de, bilet-yer-mesafe ve durağı tanımlayacak cihaz ve uydu takip sistemi uygulamaya geçirilecek. Akıllı duraklarla bir sonraki aracın geliş zamanı öğrenebilecek. Araç içi LCD panellerde haberler izlenebilecek, günlük kent bilgileri ve bir sonraki durakla ilgili mesafe, zaman bilgileri edinebilecek. Antkart Antalya’da sadece toplu taşımacılıkta kullanılmayacak. Tüm anlaşmalı üye işyerlerinde para taşıtmayan bir kart (e-cüzdan) olarak hizmet verecek.

Ulaşım kartlarının yerini banka kartları alacak

DÜNYADA da kartlı ulaşım sistemlerine doğru bir yönelim olduğunu ve son üç yıldır bu sistemlere hızlı geçiş yaşandığını dile getiren Soner Çaşur, “Gelecekte banka ve kredi kartları şehir içindeki ulaşım sistemlerinde ve belediyecilik hizmetlerinde kullanılacak. Kullanılan sistemlerin bu tip altyapılara hazır olması gelecekte geçişleri kolaylaştıracak” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir