Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarından Rönesans, Gaziantep başta olmak üzere Ortadoğu’ya hizmet verecek alışveriş merkezini tamamladı. 123 yıllık tarihî Şirehan Kervansarayı, 18 milyon dolarlık yatırımla ekonomiye kazandırıldı. Alışveriş merkezinde Türkiye’nin önde gelen markaları, banka, restoran, kafe ve tarihî çarşılar bulunuyor.

kervandonus.jpgTarihî kervansaray Şirehan’ın yanında bulunan boş araziye bölgenin mimari dokusuna uygun bir biçimde inşa edilen Şirehan Alışveriş Merkezi dün törenle açıldı. Proje, 18. yüzyıl kervansaray hayatını günümüz modern alışveriş merkezleri ile bir araya getiriyor. Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yanıkömeroğlu, firma olarak kültür mirasına sahip çıktıklarını belirterek, “Gaziantep, kültür varlıkları konusunda çok zengin bir ilimiz. Bu projemizi de Şirehan ve Yemişhan binalarına yakışır bir mimari ile gerçekleştirdik. Bir yıl gibi kısa bir sürede inşaatını tamamladık. Gaziantep halkına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. İl için özel sektör yatırımlarının önemine dikkat çeken Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise şirketlerin önünün açılacağını kaydetti. Kamçı, Antep’i turizmin merkezi haline getirmek istediklerini ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de şehrin tarihî dokusuna katkı sağlayacak, Kale’den başlayıp yeniden Kale’ye dönen bir kültür yolu projesinin önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini açıkladı. Asım Güzelbey, açılış öncesinde gazetecilerle yaptığı sohbette de, geçen yıl sonunda Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in misafiri olarak şehre gelen heyet hakkında bir hatırasını nakletti. Bayramda misafir ettikleri IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni’yi resmi ağırlamadan koparıp hamama götürdüklerini vurgulayan Güzelbey, “Tarihî bir hamamı Giorgianni için yaktırdık. Ona ‘Eğer Türkiye’ye para vermezsen sana kese yok.’ dedik. Hamama hayran kaldı ancak kese yaptırmadı.” dedi.

Toplam inşaat alanı 25 bin metrekare olan Şirehan Alışveriş Merkezi’nde, 40 dükkân bulunuyor. 18 milyon dolara mal olan ve içerisinde market, 4 büyük mağaza, büyük bankalar, restoranlar, kafe, 700 metrekare eğlence merkezi, 480 metrekare fast-food restaurant, Şırcılar Çarşısı, 650 araçlık kapalı otopark ve dükkânlar bulunan alışveriş merkezinin bölge ticaretine önemli katkı sağlaması bekleniyor. Alışveriş merkezinin yanı sıra 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın emriyle bölgenin ticari ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla inşa edilen Kervansaray içerisindeki Şirehan da bölgeye 5 yıldız konforunda 80 yataklı butik otel olarak kazandırılacak. Yine bölgede bulunan 800 metrekare büyüklüğündeki Yemişhan ise İstanbul’da Gaziantep mutfağını temsil eden Sahan Restoran zincirinin bir parçası olacak.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir