Efes Antik Kenti’ndeki kazılarda Avusturya egemenliği sona eriyor. Avusturya’da kazı ekibi başkanlığına atanacaklar arasında çekişmeler yaşandığı öğrenilirken Kültür ve Turizm Bakanlığı’na henüz isim bildirilmemesi nedeniyle çalışmaların Efes Müze Müdürü Cengiz Topal öncülüğünde başlayacağı kaydedildi.

Avusturya daha önce kazı başkanı olarak seçtiği Doç. Dr. Sabine Ladstaetter’ in yerine yeni bir isim bildirmedi. 113 yıldır kazı başkanlığını yürüten Avusturya’nın mayıs ayına dek isim bildirmemesi durumunda, çalışmalarda yeni bir dönem başlayacak.

Avusturya hükümeti, Efes Antik Kenti Kazı Başkanı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Ordinaryus Prof. Dr. Fritz Krinzinger ‘in görev süresinin dolarak emekli olmasının ardından yerine Ladstaetter’i göstermişti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı Ladstaetter’in yetersiz bulunduğunu açıklamıştı. Avusturya hükümeti 27 Aralık 2007’den bu yana isim belirlemedi. Öte yandan, Avusturya’da kazı başkanlığı için Ladstaetter’e karşı kazıda görevli Doç. Dr. Ulrike Muss ile Prof. Dr. Peter Scherrer ‘in yarıştığı öğrenildi.

Efes Müze Müdürü Topal’ın başkanlık edeceği kazı heyetinin çalışmalara mayıs ayında başlaması kararlaştırıldı. Topal ve ekibine yerli ya da yabancı bir akademisyen de danışmanlık yapacak. Bu tarihe kadar Avusturya’dan beklenen haber gelirse çalışmalara belirlenecek yeni isim başkanlık edecek.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir