Uludağ Üniversitesi (UÜ) arkeologları tarafından Uludağ’da bir mağarada 100 bin yıllık oldukları tespit edilen insan kalıntıları bulundu.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran, mağarada bulunan ve paleolitik çağa ait olduğu belirtilen taş ve insan kalıntılarının Anadolu’daki insanlık tarihini 6 bin yıldan 90 bin yıl daha geriye götürdüğünü kaydetti. Buluntuları tanıtan Rektör Yurtkuran, bugüne kadar taş endüstrisine dayalı çağlarda insanoğlunun ağırlıkla Afrika, Ön Asya ve Avrupa’da yaşadığının bilindiğini söyledi. Yurtkuran, UÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Mustafa Şahin ve öğrencilerinin, Uludağ’da yapılan bir doğa gezisi sırasında Şahinkaya adı verilen bir mağarada taş ve insan kalıntılarına rastladıklarını belirterek, “Mağarada bulunan kalıntıların M.Ö 100 bin yılına ait olduğu tespit edildi. Böylece Bursa’nın bilinen 6 bin yıllık yerleşim tarihi 90 bin yıl daha geriye gitmiştir. Bursa ve çevresinde insan tarihinin 100 bin yıldan beri var olduğu ispatlanmıştır.” dedi.

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin de, gezi sırasında girdikleri mağarada defineciler tarafından eşelenen toprakların üzerinde rastladıkları kemik ve taş parçalarını bulduklarında çok heyecanlandıklarını belirtti. Şahin, şu bilgiyi verdi: “Yaptığımız araştırmalarda bu taşların M.Ö 100 bin yılında Orta Avrupa’da yaşayan insanların kullandıkları taşlarla benzerlik gösterdikleri ortaya konulmuştur. Bundan dolayı da bulduğumuz taş örnekleri M.Ö 100 bin yılına tarihlendirilmektedir.”

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir