Dünyadaki Kütüphane, insanların çiftçilik yapmaktan ve kitap okumaktan keyif alabileceği eşsiz bir yerdir. Bir tarımsal üretim şirketinin yönettiği Kurkku Fields’ın köşesinde yer almaktadır. Saha, inşaat enkazı vadisine bakan düz ve kuru bir ovada yer almaktadır . Böylece ziyaretçiler, güneş altında tarlalarını işleyebiliyor ve Dünya’daki Kütüphane’de yağmurlu günlerini kitap okuyarak geçirebiliyor.

Yeryüzündeki Kütüphane

© Koji Fujii / TOREAL

Amacımız çiftçilerin Ana Gölet olarak adlandırdığı gölete giden yemyeşil vadiyi restore etmekti. Mimarinin işlenmiş toprak katmanına müdahale etmemesi, bunun yerine toprakta gelişen bitki örtüsü ve mikroorganizmaların altında uyumlu bir şekilde var olması gerektiğine inandık. Tüm yaşamın ve anneliğin kaynağını temsil eden toprağa derin saygı duyuldu.

Yeryüzündeki Kütüphane

© Koji Fujii / TOREAL

Zeminde küçük bir boşluk yaratarak çiftçilerin dinlenmesine uygun, huzurlu bir alan oluşturmayı amaçladık. Yukarıdan bakıldığında bu boşluk bir su damlacığına benziyor. Patika boyunca yürüdüğünüzde ekili alandan geçerken bir sıra kitaplık ortaya çıkıyor. Kirişler ve kolonlar gibi mimari elemanlar hariç tutulmuş ve bunların yerine dış istinat duvarlarından ve kanat duvarlarından uzanan beton boşluklu döşemeler konmuştur.

Yeryüzündeki Kütüphane

© Koji Fujii / TOREAL

Zemin, duvarlar ve tavanın tamamı kusursuz bir şekilde uyum sağlayan topraksı bir yüzeye sahipken, döşemenin dikey kenarına kadar dikilen çim, zarif bir şekilde basamaklanarak mekana nemli bir atmosfer kazandırıyor. Bu tasarım özelliği, değişen mevsimlerle senkronize olarak sulama ve su depolamanın düzenlenmesine olanak tanır.

Yeryüzündeki Kütüphane

© Koji Fujii / TOREAL

Arazinin eğimi iç tavanın yüksekliğini etkiler. Bu, evin bazı bölümlerinin daha alçak tavanlara ve yalnızca çocukların erişebileceği küçük odalara sahip olmasına neden oluyor. En girintili alan hikaye anlatımına ayrılmış bir salona ev sahipliği yapıyor. Bu alanın içinde yükselen çimenlik bir zemin, çevresinde ise basamaklı kitaplıklarla çevrelenmiş basamaklı oturma alanları yer alıyor. Bu kitap raflarında çocuklar ve tarım işçileri için kitap koleksiyonları bulunmaktadır. Kitap raflarının dikey çerçeveleri 40 mm kalınlığındadır ve alana yapısal destek sağlamak üzere yukarı doğru uzanmaktadır.

Yeryüzündeki Kütüphane

Enine kesit

“İnce bir dikey kiriş bir sonrakini desteklediğinde ve bu dikey kiriş de bitişikteki muadili tarafından desteklendiğinde, bir dairenin tekrarlanan oluşumu yoluyla önemli bir alan eşit şekilde desteklenebilir. Bu karşılıklı destek zincirinin doruğunda, tek başına hareket eden güçlü bireylerin yeteneklerini aşan bir ortak alan ortaya çıkıyor. Kurkku Fields’ın tarım topluluğunu simgeleyen çerçevenin merkezindeki başucu aydınlatması, mavi gökyüzü ve bulutlarla süslenmiş dünyayı anımsatan bir manzarayı çerçeveliyor. Burası dünyanın özü üzerine düşünen bir kütüphane.”

Yeryüzündeki Kütüphane

Proje Bilgileri:
Mimarlar: Hiroshi Nakamura & NAP
Alan: 113 m²
Yıl: 2022
Fotoğraflar: Koji Fujii / TOREAL
Yapısal Tasarımcılar: Kanebako Structural Engineers
Şehir: Kisarazu
Ülke: Japonya

Kaynak: www.arch2o.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir