Editör: Amy Peacock 

Birleşmiş Milletler, Gazze’de İsrail -Hamas savaşında yıkılan evlerin yeniden inşasının “2040’a kadar ve muhtemelen daha uzun” süreceği öngörüsünde bulundu .

Filistin Merkez İstatistik Bürosu’nun verilerini kullanan rapor, Hamas militanlarının 7 Ekim 2023’te İsrail’e düzenlediği saldırının ardından İsrail’in Filistin’deki askeri harekatı devam ederken Gazze’de yıkılan evlerin yeniden inşasının 16 yıl alacağını tahmin ediyor.

“Fiziksel yeniden yapılanmanın hızına ilişkin iyimser senaryolarda bile, Gazze’deki yıkımın ölçeği o kadar büyüktü ki, inşaat malzemelerinin taşınması konusundaki dar perspektiften bakıldığında, o zamandan beri yıkılan konut birimlerinin onarılması 2040’a kadar ve muhtemelen daha da uzun sürecekti. Savaşın başlangıcı” dedi araştırmacılar, Guardian’a bildirdi .

Rapor, Gazze’deki çatışmanın beklenen sosyo-ekonomik etkisini araştırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) tarafından hazırlandı .

Refah’taki Al-Masry Kulesi yıkılan çok sayıda konuttan biri

Rapor, savaşın hemen bitip bitmeyeceğine dayalı olarak en iyimser senaryo olarak 2040 yılını belirliyor; ancak bu tahmin yalnızca yıkılan evleri hesaba katıyor ve tüm hasarlı binaların onarımını hesaba katmıyor.

Okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere Gazze’nin altyapısının yeniden inşası ve onarılmasının on yıllar alacağını açıkça ortaya koydu.

Raporda ayrıca savaşın bir, iki ve üç ay daha devam etmesi durumunda Filistin’e yönelik İnsani Gelişme Endeksi (İGE) tahminleri üzerindeki etki öngörülüyor.

Dokuz ay süren çatışmaların ardından sağlık, eğitim ve zenginlik düzeyindeki azalmanın, Filistin’de 20 yılı aşkın bir kalkınma kaybına karşılık geleceği tahmin ediliyordu . Sadece Gazze incelendiğinde bu 44 yıllık kalkınmanın silinip gittiği anlamına geliyor.

ESCWA , “Önceki savaşlardan farklı olarak, bugün Gazze’de yaşanan yıkım, kapsam ve ölçek açısından benzeri görülmemiş ve evlerin, geçim kaynaklarının, doğal kaynakların, altyapının ve kurumsal kapasitelerin kaybıyla birleştiğinde, önümüzdeki on yıllar boyunca derin ve sistemik etkilere sahip olabilir” dedi . yönetici sekreteri Rola Dashti .

“Bu değerlendirme, Gazze’nin 1948’den bu yana görülmemiş bir ölçekte tamamen dış yardıma bağımlı hale geleceğini, zira işlevsel bir ekonomiden, herhangi bir üretim aracından, kendi kendini idame ettirmeden, istihdamdan veya ticaret kapasitesinden yoksun kalacağını öngörüyor.”

UNDP ve ESCWA raporu, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 29 Mart’ta yayınlanan ve Ocak 2024 sonu itibarıyla Gazze’deki yapılı çevreye verilen zararın yaklaşık 18,5 milyar dolar olduğunu belirten Gazze Şeridi Geçici Hasar Değerlendirmesini tamamlıyor. Bu maliyetin yüzde 72’sini konut sektöründeki hasar oluşturdu.

Buna, Gazze’deki 290.820 konut birimine denk gelen tüm evlerin yüzde 62’sinin hasar görmesi ve yıkılması da dahildir.

Değerlendirmede ayrıca sağlık tesislerinin yüzde 84’ünün yıkıldığı veya hasar gördüğü, toplam 56 okul tesisinin yıkıldığı, 219’unun ise kısmen hasar gördüğü belirtildi.

Ayrıca yeniden inşanın başlaması için Gazze’den patlamamış silahların ve yaklaşık 26 milyon ton molozun temizlenmesi gerektiği de duyuruldu. O tarihten bu yana bu miktarın tahminen 37 milyon tona çıktığı bildiriliyor ve bunun tek başına ortadan kaldırılması 14 yılı bulabilir.

Fotoğraf Unsplash aracılığıyla Emad El Byed’e ait. Konunun hassas yapısından dolayı bu hikayeye yorumlar kapatıldı.

Kaynak: Dezeen

2 Comments

  1. İki yüzlülük o denli ortaya çıktı ki. ABD emperyalizmi ve siyonizm insanlığın vicdanını kurutuyor şu an.

  2. Ama yıkım sürüyor, canlar kaybediliyor bir yandan. BM raporu çok acıklı, bir yandan katliam sürerken bir yandan yeniden yapımın aslında ticareti hesaplanıyor. İnsanlığın geldiği nokta bu mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir