Shigeru Ban Architects ( SBA ) Philip Johnson’ın New Canaan , Connecticut’taki Cam Evinin arazisine The Paper Log House’u kurdu . Kağıt tüpler, kanvas, kontrplak , fermuarlar ve süt kasalarından oluşan prefabrik barınak , The Glass House’un 15 Aralık’a kadar sürecek olan 2024 sezonunun geri kalanı boyunca gösterimde kalacak.

Shigeru Ban Architects, Philip Johnson’ın Cam Evinin (Michael Biondo) arazisine The Paper Log House’u kurdu.

En açık şekilde, geçici kurulum, sitenin hem isim hem de inşaat açısından önemliliği ön plana çıkaran kalıcı mimarisi (Johnson’ın Cam ve Tuğla Evleri) yapılarıyla isimsel benzerliklere sahiptir. Ancak The Paper Log House, iklim değişikliğinin getirdiği zorluklara ve halkın ihtiyaçlarına Johnson’ın estetik odaklı tasarımlarının asla amaçlamadığı şekillerde yanıt vererek meslekteki çağdaş tutumları yansıtıyor. Bu, yüzeysel olarak görünenden (kağıt, tuğla, cam) daha ilginç bir karşıtlık yaratır; bu, daha çok inşaatın yöntemleri ve amacı ile ilgilidir.

Kağıt Kütük Ev, süt kasaları, kağıt tüpler, kontrplak zeminler ve kanvas çatı membranı kullanılarak inşa edildi. (Michael Biondo)

Pritzker Ödüllü mimar Shigeru Ban, Kağıt Kütük Ev’i yaklaşık 30 yıl önce tasarladı ve ilk olarak Japonya’nın Kobe kentindeki Büyük Hanshin Depremi nedeniyle yerlerinden edilenler için geçici konut olarak kullandı. Aradan geçen on yıllarda Ban’ın tasarımı, çeşitli doğal ve insani felaketlere yanıt olarak dünya çapında inşa edildi.

Japonya’nın Kobe kentinde kurulan Kağıt Kütük Evlerin arşiv fotoğrafı. Yapılar kum torbalarıyla dolu geri dönüştürülmüş bira kasalarına dayanıyordu. (Shigeru Ban Architects’in izniyle)

SBA, kurulumu yerinde inşa etmek için The Cooper Union’daki Irwin S. Chanin Mimarlık Okulu’ndan öğrencileri görevlendirdi . Proje, Profesör Samuel Anderson liderliğindeki bir inşaat teknolojisi dizisi aracılığıyla organize edildi. Toplantıya katılmak üzere Cooper Union’ın seçilmesi tesadüf değil; hem Shigeru Ban hem de SBA’nın yönetici ortağı Dean Maltz mezunlar.

Ekip, malzemeleri New Canaan’a taşımak için bir kamyon kullandı. (Hudson Hatları)

Öğrenciler, malzemeleri U-Haul Truck ile New Canaan’a taşımadan önce yapının kontrplak zeminleri ve konektörleri gibi bileşenlerini The Cooper Union’ın Manhattan’daki kampüsünde prefabrik hale getirdiler.

Paper Log House, Mart ayında iki gün içinde, The Cooper Union öğrencileri ve öğretim üyelerinin yanı sıra Shigeru Ban Architects personelinin de dahil olduğu 17 kişilik bir ekip tarafından toplandı.

Yapı, 15 saatten kısa bir sürede yerinde inşa edildi. (Hudson Hatları)

Glass House’ta barınak, sıkıştırılmış çakıldan oluşan bir alan üzerinde duruyor. Temeli, inşaatçıların iç kısımdaki kontrplak döşeme tahtalarına fermuarla bağladığı süt kasalarından oluşuyor. Ziyaretçinin göremediği, kağıt tüpleri zemine bağlayan mazgallı bağlantı parçalarıdır. Döşeme tahtalarına yerleştirildikten sonra kağıt tüpler, dişli bir çubuğun önceden delinmiş deliklere yerleştirilmesi yoluyla yatay olarak bağlandı.

Çatı yapısı için öğrenciler kağıt boru kirişleri uyguladılar ve bunları prefabrik kontrplak bağlantılarla yapının geri kalanına bağladılar. Son olarak barınağın üzerine su geçirmez bir membran örtüldü ve naylon halat kullanılarak sabitlendi.

Kağıt Kütük Ev’in göreceli olarak küçük oranları (plan olarak yaklaşık 14 x 14 fit ve yüksekliği 12 fitten az), Cam Ev’in zemininde oluşturulan önceden var olan ölçeğe rahatça sığmasına olanak tanıyor. Johnson’ın genişleyen malikanesi onun birçok mimari eserini barındırıyor, ancak hiçbiri özellikle büyük değil.

Kağıt Kütük Evin Aksonometrik Diyagramı (Shigeru Ban Architects’in izniyle)

Shigeru Ban’ın yapısal malzeme olarak kağıt tüplerle yaptığı deneyler Kağıt Kütük Ev’in tasarımıyla bitmedi. 2013 yılında firma, yapısı olarak kısmen kartona (aynı zamanda ahşap ve çeliğe) dayanan, 79 metrelik bir yapı olan Karton Katedrali’ni tamamladı. Mimar ayrıca kağıt tüp yapımı konusunda bir TedTalk da sundu.

SBA’nın New York ofisini yöneten Dean Maltz, Glass House’un 75. Yıldönümü resepsiyonunda Paper Log House’un çağdaş önemine değindi.

“Bugün bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Konutları tahrip eden kuvvetli hava olayları daha sık yaşanıyor. Mimarların, Shigeru Ban ve Shigeru Ban Architects için ömür boyu sürecek bir misyon olan doğal afet mağdurlarına yardım etme sorumluluğu var” dedi Maltz.

Kaynak: Archpaper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir