Editör: Amy Peacock     

Tate Modern’in Neo Bankside sakinlerine karşı mahremiyet nedeniyle uzun süren mahkeme savaşını kaybettiği haberinin ardından , hukuki ihtilaflara konu olan diğer binalara dönüp bakıyoruz.

Erişilebilirlik, yaralanmalar, bina hasarı, planlama ve proje yönetimiyle ilgili hukuki hesaplaşmalar ve davalar, şok ediciden düpedüz tuhaflığa kadar bu özette yer alıyor.

Hukuki mücadelelere katılan 10 bina için okumaya devam edin:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tate Modern uzantısı, Birleşik Krallık, Herzog & de Meuron tarafından

 

 

 

 

 

Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan Tate Modern uzantısı,  RSHP’nin yakındaki Neo Bankside dairelerinde yaşayanların, galerinin görüntüleme platformunun mahremiyetlerini ihlal ettiğinden şikayet etmesi üzerine uzun süren bir hukuki anlaşmazlığın konusu haline geldi.

 

 

 

 

 

Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesi, sırasıyla 2019 ve 2022’de bölge sakinlerinin taleplerini reddetti, ancak 1 Şubat 2023’te, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi’nin çoğunluk kararıyla bu ihraçlar bozuldu ve izleme galerisinin engellendiğine karar vererek bölge sakinleri lehine karar verildi. evlerinin tadını çıkarmaktan alıkoyuyorlar.

 

 

 

 

 

Dava, bir çözüm bulunması için Yüksek Mahkeme’ye geri gönderildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skyslide, ABD, OUE Limited tarafından

 

 

 

 

 

 

 

 

Los Angeles’ta heyecan arayanlar için turistik bir cazibe merkezi olarak tasarlanan Skyslide, 72 katlı US Bank Tower’ın 70. ve 69. katlarını birbirine bağlayan cam bir kaydıraktı.

 

 

 

 

 

 

 

Açıldıktan kısa bir süre sonra, kaydırağın geliştiricilerine ve operatörlerine yaralanmalar nedeniyle dava açtı; aralarında hızla kaydıraktan aşağı kayarken bileğini kırdığını iddia eden bir kadın da vardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kısa süre sonra kaydırak kapandı ve yaralı kadın ile bina yöneticisi arasındaki davanın sonuçlandığı bildirildi . Binayı yenilemeye yönelik mevcut planlar kaydırağın baltalanmasını içeriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hunters Point Kütüphanesi, ABD, Steven Holl Architects

 

 

 

 

 

 

2019 yılında, New York’un Long Island City’sinde yeni açılan Hunters Point Kütüphanesi (üstte ve üstte), binanın hareket engelli kişilere karşı üç koruma alanı olarak ayrımcılık yaptığını öne süren, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Disability Rights Advocates (DRA) tarafından ateş altına alındı . raflara yalnızca merdivenlerle erişilebiliyordu.

 

 

 

 

 

 

Steven Holl Architects tarafından tasarlanan binayla ilgili iddia edilen diğer sorunlar arasında, panoramik manzaralara yalnızca merdivenlerden erişilebilmesi ve her seviyede durmayan tek bir asansörün bulunması yer alıyordu.

 

 

 

 

 

 

DRA, Engelli Amerikalılar Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle kütüphaneye ve New York Şehri’ne karşı toplu dava açtı. DRA’nın internet sitesine göre dava halen devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponte della Costituzione köprüsü, İtalya, Santiago Calatrava

 

 

 

 

 

 

 

İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan Venedik’teki Ponte della Costituzione köprüsü , 2008’de açıldığından bu yana birçok tartışmaya sahne oldu.

 

 

 

 

 

 

 

2013 yılında tekerlekli sandalye erişimine uygun olmadığı için eleştirilen basamaklı köprüye bir hareketlilik asansörü eklendi, ancak asansörün altı yıl sonra kusurlu olduğu gerekçesiyle Sayıştay tarafından kaldırılmasına karar verildi. Basamakların zeminindeki temperli cam da aşırı kaygan olduğu ve yayaların düzenli olarak düşmesine neden olduğu için eleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Calatrava, başlangıçta döşenen cam kaplamanın yönetmeliklere uygun olduğunu ve yerel yetkililer tarafından imzalandığını ileri sürse de mahkeme, onu 2019 yılında köprünün tasarımı sırasında “ağır ihmal” ile suçladı ve mimara 78.000 € para cezası verdi .

 

 

 

 

 

 

 

Venedik şehrinin köprüdeki düşmeleri azaltmak için bir sonraki adımı cam zemin parçalarını taşla değiştirmektir .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 Amsterdam, ABD, Elkus Manfredi Architects

 

 

 

 

 

 

 

New York’taki 200 Amsterdam gökdeleninin geliştiricileri, kısmen inşa edilmiş gökdelenin yüksekliğini 20 kat azaltmaları yönündeki mahkeme kararına itiraz etmek için 2020’de yasal işlem başlattı.

 

 

 

 

 

 

 

Mahalle gruplarının itirazları üzerine mahkeme, binanın imar sınırını aştığı gerekçesiyle 52 kata çıkma izni verilmemesi gerektiğine karar verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Ancak anlaşmazlık nedeniyle inşaat devam etti ve Mart 2021’de mahkeme kararı bozuldu . İnşaat, kat sayısında herhangi bir değişiklik yapılmadan aynı yılın sonlarında tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

200 Amsterdam hakkında daha fazlasını okuyun ›

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mole House, Birleşik Krallık, Adjaye Associates tarafından

 

 

 

 

 

 

Köstebek Adam lakaplı emekli inşaat mühendisi William Lyttle, Londra’nın doğusundaki evinin altına 40 yıl boyunca yasa dışı olarak her yöne 8 metre derinliğinde ve 20 metre uzunluğunda bir dizi tünel kazdı.

 

 

 

 

 

 

2006 yılında Lyttle , mühendislerin delikleri çimentoyla doldurduğu sırada kendisini evden tahliye eden bir mahkeme emri aldı ve bunun masraflarını karşılaması emredildi.

 

 

 

 

 

 

Adjaye Associates, 2020 yılında terk edilmiş evi dönüştürdü ve 2010 yılında vefat eden Lyttle’ın anısına eve birden fazla giriş ve çıkış ekledi.

 

 

 

 

 

 

Mole House hakkında daha fazlasını okuyun ›

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harmon Hotel, ABD, Foster + Partners’tan

 

 

 

 

 

 

 

Bina sahibi MGM Resorts International ve müteahhit Tutor Perini, Las Vegas’ta Foster + Partners tarafından tasarlanan Harmon Oteli’ndeki ciddi yapısal kusurlardan kimin sorumlu olduğu konusunda anlaşmazlığa düştüler .

 

 

 

 

 

 

 

2014 yılında inşaatı devam ederken, bilirkişilerin depremde yıkılma riski taşıdığı iddiası üzerine mahkeme binanın yıkılmasına karar vermişti. Bina ertesi yıl yerle bir edildi ve hukuki anlaşmazlık bir çözümle sonuçlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gözetleme Kulesi Boyunca, İngiltere, Project Bunny Rabbit

 

 

 

 

 

 

2021 Antepavilion mimari yardım yarışmasının bir parçası olarak , tasarım kolektifi Project Bunny Rabbit, bambu direkler ve çelik kablolardan yapılmış, Antepavilion’un Londra’nın doğusundaki sanat mekanı çatısında sergilenen gergin bir yapı yarattı.

 

 

 

 

 

 

Aynı yıl 25 Haziran’da 40’tan fazla polis memuru binaya baskın düzenledi ve Antepavilion organizatörlerini tutukladı. Memurların binanın , gösteriler sırasında yolları kapatmak için benzer gerginlik yapıları kullanan çevresel protesto grubu Extinction Rebellion tarafından kullanıldığına inandıkları düşünülüyor .

 

 

 

 

 

 

Bu yılın Ocak ayında Yüksek Mahkeme, 2021 polis baskınının hukuka aykırı olduğuna karar verdi ve Büyükşehir Polisinin zorla girişten kaynaklanan zarar için tazminat ödemesine karar verildi.

 

 

 

 

 

 

Antepavyon’un yerel meclisle de anlaşmazlıkları oldu. 2022 yarışması , mekanın çatısına veya döşemesine herhangi bir yeni yapı inşa etmeden önce planlama iznine ihtiyaç duyulduğunu iddia eden Hackney Belediyesi ile planlama anlaşmazlıkları sonrasında iptal edildi ve süresiz olarak ertelendi .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birden fazla mimarın tasarladığı Make It Right evleri, ABD

 

 

 

 

 

 

Yetersiz evler inşa ettiği için Make It Right Vakfı konut hayır kurumuna karşı açılan dava, taşındıktan hemen sonra su sızıntısı, siyah küf ve temellerle ilgili sorunlar bildiren ev sahiplerine 20,5 milyon dolarlık bir tazminat ödenmesiyle sonuçlandı .

 

 

 

 

 

 

Brad Pitt’in kurucularından olduğu yardım kuruluşu, 2005 yılında Katrina Kasırgası’nın neden olduğu yıkımın ardından New Orleans’ta evler inşa etmek için kuruldu ve David Adjaye ,  Frank Gehry , Morphosis ve  Shigeru Ban gibi önemli mimarlar tarafından tasarlanan evleri içeriyordu .

 

 

 

 

 

 

Make It Right Vakfı tarafından sorunları düzeltmek için çok sayıda girişimde bulunuldu ancak 2019’da avukat Ron Austin, hayır kurumuna karşı yasal işlem başlattı. Adjaye’nin tasarladığı ev 2012 yılında terk edilmiş ve daha sonra çökme tehlikesi nedeniyle yıkılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Philharmonie de Paris, Fransa, Jean Nouvel

 

 

 

 

 

 

 

Birbirine kenetlenen kuş şeklindeki alüminyum karolarla kaplı Philharmonie de Paris, iki yıl geç ve bütçeyi üç kat aşarak açıldı .

 

 

 

 

 

 

 

Mimar Jean Nouvel ve bina yönetimi projenin yönetimi konusunda hukuki bir hesaplaşmaya girdi. Nouvel, 2015 yılında projeden uzaklaşmaya çalışan ancak tamamlanmamış binanın planlarına “uyumsuz” olması nedeniyle adının projeden çıkarılması konusunda ısrar eden bir mahkeme kararı sunmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

İki yıl sonra Nouvel, konser salonu sahipleri tarafından 170,6 milyon Euro tutarında devasa bir para cezasına çarptırıldı ve ardından 2019’da bu rakamın “tamamen orantısız” olduğu gerekçesiyle karşı dava açıldı. Sorunun Ekim 2021’de çözüldüğü bildirildi .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

One Comment

  1. Bir kısmı kamusal alan ile ve imar yasalarıyla ama bir kısmı da halkın estetik görüşüne uymadı diye dava edilen yapılar var Batı da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir