Tosin Oshinowo’nun küratörlüğünde düzenlenen Sharjah Mimarlık Trienali’nin ikinci yinelemesi uyarlanabilirliği yeniden hayal ediyor

Yazan: Emily Conklin 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çölde kendinizi kaybetmeniz yalnızca bir saat kadar sürer. Minibüsümün rotasını Google Haritalar’ın mavi noktasından takip ederek BAE’nin büyüklüğünün netleştiğine tanık oldum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yussef Agbo-Ola, JABALA: Al Qassimia Okulu’ndaki 9 KÜL TEMİZLEME TAPINAĞI (© Sharjah Mimarlık Trienali Vakfı/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

Aracımız ülkenin tam ortasında, Basra Körfezi’ne doğru uzanan üçgen bir takoz. Kıyıdaki Sharjah emirliğinden yaklaşık bir saat güneybatıya, bölgedeki birçok Bedevi kabilesine ev sahipliği yapan bir çöl topluluğu olan Al-Madam’a doğru ilerliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Al-Madam , bir yol ve merkezi meydan etrafında kümelenmiş küçük bir beton ev topluluğu olan Hayalet Köy’e ev sahipliği yapmaktadır . Ama hepsi kırmızımsı kumlara gömülmüş, ürkütücü ve terk edilmiş. Çöl yığınları kirişlere kadar yığılıyor ve rüzgarlar kasabanın dört bir yanına taşınırken yalnızca ara sıra kapı aralığını veya pencere çerçevesini açık bırakıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAAR, Sandi Hilal ve Alessandro Petti, Al Madam’da Beton Çadır (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hayalet Köy, modernizmin başarısızlıklarının canlı bir hatırlatıcısıdır. Köy, 1970’lerin ortasında Al Ketbi kabilesinin daimi ikametgahı olarak planlandı ve inşa edildi. Ancak 1990’ların başında kasabanın tamamı terk edildi. Beton evler “modern” bir yaşam tarzını temsil etse de kabile, çölün etraflarında hareket ettiğini açıklamaya çalıştı. Sürekli biriken kumlara karşı sürekli bir savaştı. Sonunda manzarayla savaşmayı bırakmayı seçtiler.

 

 

 

 

 

 

 

Al-Madam’ın öyküsünün tüm yönleri (mirası ve eleştirisi, ayrıca konumu ve topluluğu), onu Sharjah Mimarlık Trienali’nin (SAT) ikinci yinelemesinin temalarının simgesi haline getiriyor. Hayalet Köy, DAAR’ın hareketli enstalasyonu Beton Çadır’a ev sahipliği yapıyor ancak küratör ve Nijeryalı mimar Tosin Oshinowo’nun teması için çok daha büyük bir metafor görevi görüyor: Geçiciliğin Güzelliği.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm mimarlar “yapıcı ve düşündürücü ütopyalar” mı yaratmaya çalışıyor? Oshinowo’nun bu düşüncesi 10 Kasım’da SAT’ı açtı. BAE’nin sanatsal ve kültürel merkezi olarak itibarını sağlamlaştırma sürecinde “kuru” (alkolsüz) ve nispeten muhafazakar emirlik boyunca yayılan dört ana aktivasyon alanı, yeni gelecekler öneriyor. yerel olarak Sharjah ve genel olarak Küresel Güney, mimari hayal gücünün sergilenmesi yoluyla.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl katılımcılar, yakında küresel hale gelecek güvencesizlik ve kıtlık durumuna dayanan sayısız yolla yeniden kullanım ve adaptasyon temaları etrafında birleştiler. Oshinowo’nun küratöryel açıklamasında yazdığı gibi , “Kıtlık, yeniden kullanım, yeniden sahiplenme, yenilik ve işbirliği kültürünü doğurdu.” Küresel Güney’i ve özellikle de kendi ülkesi Nijerya’yı tartışıyor, ancak SAT birçok açıdan tüm dünyanın madencilik, tükenme ve iklim değişikliğinin etkilerini görmeye başlayacağı bir ayna görevi görüyor. Bu vizyonun “hiçbir şeyin kalıcı olamayacağı ve çevremizdeki her şeyin gerçekliklerimiz ve ihtiyaçlarımıza uyum sağlamak için kıtlık koşullarına uyum sağlaması gerektiği ve böylece ilerici ve gelişen bir mimariyle sonuçlanacağı fikrini benimsediğini” söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİRLİKTE ÇALIŞIN: Henry Glogau ve Aleksander Kongshaug, Al Qasimiyah School’da Kaynak Özerkliği (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

Açılış Gazze’deki savaş sırasında gerçekleşti ve SAT personeli ve katılımcıları Filistin’e destek ve şiddeti kınama konusunda birleşti. Pek çok katılımcının Filistin’den olması ya da dışlanmış Filistinli topluluklarla çalışması nedeniyle, elbette 7 Ekim’den yıllar önce bir araya getirilen çalışma birdenbire daha da acil hale geldi. Bir yıl önce kavramsal ya da tarihsel gibi görünen projeler, artık hem izleyiciler hem de katılımcılar için duygusal karşılaşmaların yanı sıra çözüm ve eylem çağrısı olarak okunuyordu. Ancak üç yıllık projenin temeli çalkantılı zamanlarda bir vaha görevi görüyor: Oshinowo açılış konuşmasında “buranın bir dayanışma alanı ve barış için bir alan olduğunu” ileri sürdü.

 

 

 

 

 

 

Oshinowo bizi SAT’ın ana salonuna, trienalin 30 kurulumunun 19’una ev sahipliği yapan Al Qasimiyah Okulu’nun yakın zamanda yenilenen avlusuna yerleştirdi. Ancak okulun kendisi, çöl yarımadasının aşırı sıcağına ve güneşine uyum sağlayan bölgenin pasif yerel mimarisinin simgesidir. Neredeyse hiç yapay aydınlatma yoktu, ancak açık tavanlar hava akışına ve ısının salınmasına izin veriyor ve delikli duvarlar hem ışığın içeri girmesine hem de doğal havalandırmaya olanak sağlıyor. Oshinowo, sergi tasarımcıları Space Caviar ile birlikte bu avluyu bir kahve ve meyve suyu barı çevresinde sosyalleşmenin yanı sıra paneller, atölye çalışmaları ve konferanslar için büyük grupları bir araya getirmek için donattı.

 

 

 

 

 

 

Ana salonun geri kalanını görmek için mükemmel bir görüş noktası olan açılış konuşmasını dinlerken sarı bir yastıkla doldurulmuş bir CMU yığınının üzerine tünemiştim. Tamamı tuğla yığınları, kontrplak ve farklı yüksekliklerdeki diğer CMU tümsekleriyle döşenmişti. İki uzun bank beni kıskandırdı: Koltuk arkalıklarına dönüşen dikey beton unsurlara sahiptiler. Oshinowo avludaki mobilyalarını işaret etti ve yaratımları hakkında biraz bilgi verdi. “Sanayi bölgelerinin bize biraz malzeme ‘ödünç vereceği’ gibi saf bir fikrimiz vardı” dedi  gülerek. “İlgilenmediler. Hammaddenin tamamını satın aldık ve sonunda zararına geri satma konusunda anlaşmaya vardık.” Yeniden kullanım, adaptasyon ve nesiller arası tasarım bilgisi aktarımı üzerine kurulu bir etkinliğin bile inşaatı için işlenmemiş inşaat malzemesini tercih etmesi anlamlı bir açıklamaydı.

 

 

 

 

 

 

Oshinowo’nun küratöryel vizyonu, atriyumun ötesinde, mimarlık kültüründeki birçok eşitsizliği ele almayı amaçlıyor. Etkinlik, hem personel hem de davetli katılımcılar açısından cinsiyet dengesini sağladı ve Küresel Güney’in çoğunluk temsilini sağladı. Oshinowo, güçlü ve hoş ahenkli sesiyle yerellikten ve bu fikrin BAE gibi bir yerde ne anlama geldiğinden bahsetti. Kaynakların genişletilebilirliğine ilişkin halüsinasyonlar gezegenimizin kaos içinde olmasının bir parçası olan tüketimcilik ve Batılı “bollukçuluk” gibi her yerde mevcut olan temayı tanıttı (Açılış gününde burası 96 dereceydi; SAT personeline göre bu sıcaklık düşünülemezdi). sadece 15 yıl önce).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papa Omotayo ve Eve Nnaji MOE+AA/ADD-Apt, Sanayi Bölgesi 5’teki Kuş Yuvasında Dinleniyoruz (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ek sergiler ziyaretçileri Sharjah’ın kalbine getirerek, SAT’ın merkezi merkezinin duvarları ve galerilerinin ötesinde yerel Emirlik kültürünü ortaya çıkardı. DAAR’ın Al-Madam’daki Beton Çadırı en uzak mekan olabilir, ancak diğer tesis dışı kurulumlar arasında Sharjah’ın iç kısımdaki Endüstriyel Alanlar ızgarasında yer alan Papa Omotayo ve Eve Nnaji tarafından yüzlerce yuvayla kaplanmış bir iskele kulesi olan We Rest at the Bird’s Nest yer alıyor. . Kağıt ve çimen karışımından yapılmış, burada doğal ve endüstriyel arasında bir karşıtlık var, ancak ara yol kurulumu aynı zamanda bunları bir araya getiriyor, böylece hem kuşlar hem de işçiler rahat bir nefes alabiliyor. Sharjah’ın sahildeki tarihi merkezine daha yakın olan, Limbo Accra’nın yumuşak tekstil enstalasyonu Super Limbo , Sharjah Alışveriş Merkezi’nin durmuş beton kabuğunun içinde yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Limbo Accra, Sharjah Alışveriş Merkezi’ndeki SÜPER LİMBO (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehrin eşit şekilde ızgaralanmış ve numaralandırılmış endüstriyel bloklarında bir iş günü boyunca gölge ve dinlenme için oyulmuş ince geçitler ile Alışveriş Merkezi’nin genişleyen ticari eğlence sarayı arasındaki keskin farklar, SAT’ta ve emirliğin ikiliğinde gerilim yarattı: Sharjah yüz binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor Turist kartpostallarına renk katan yüksek binaları inşa etmek için riskli, kısa vadeli sözleşmelerle gelen göçmen işçiler. Sharjah Alışveriş Merkezi gibi projeler durduğunda veya iflas ettiğinde, projeler için Endüstriyel Alanlarda çalışan işgücü çıplak gözle görülmeyecek şekilde dağılıyor ancak bu iki site yan yana getirildiğinde odak noktasına geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAT’ın Al Qasimiyah Okulu dışında 2.0 türünde bir ana kampı vardı: Eski Al Jubail sebze pazarı da terk edildikten sonra SAT ekibi tarafından yeniden ıslah edildi ve yenilenerek sekiz tesise ve bir sinemaya ev sahipliği yaptı: Şehir planlamacıları yeni bir Super Target boyutunda bir ana kampı tercih etti Şehri modernleştirme çabaları için caddenin hemen karşısında çarşı . RUÍNA Mimarlık’tan Victoria Braga’nın bize söylediği gibi, yaratımı “denizi geri itmeyi” ve yapay aydınlatma ve iklimlendirmeye güvenmeyi gerektiriyordu. 1980’lerde inşa edilen pasif soğutmalı ve doğal aydınlatmalı Al Jubail’de her ikisi de yoktu. Kavisli planı, geleneksel malzemelerin kullanıldığı çapraz esintileri kolaylaştırdı. Eski sebze tezgahları hâlâ çeşitli satıcı isimlerinin yazılı olduğu renkli tabelaları, ürünleri yıkamak için lavaboları ve vitrinleri aydınlatmak için aynaları taşıyordu; ancak gelecek yıl başka yerlerde görülenden daha ruhani ve dokunsal karaktere sahip enstalasyonlarla dolduruldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bubu Ogisi, Eski Al Jubail Sebze Pazarı’nda óré ì sé àgbòn (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada mimarinin “sanatsallığı” tüm çıplaklığıyla sergileniyordu. Bubu Ogisi’nin Àrò-òtó (yerdeki türbe) adlı bodur yapının havasını aromatize etmek için ayaklar tarçın yatağına bastı . Sisal kumaşlarla kaplı burası kişinin Djinn veya Èhì ruhunun evi olarak tasavvur ediliyor. Olalekan Jeyifous ayrıca bir tür galerinin küratörlüğünü yaptı: SHJ-1X72 – 1X89, Sharjah’ı alternatif bir evrende tasvir eden asılı baskılardan oluşan bir koleksiyon. Onun eko-ütopyası, Sharjah’ın şehir planlama stratejilerinin turizm ve yabancı yatırıma karşı kaynak paylaşımını, mirası ve toplumu tercih ettiği yaratıcı bir tarihe dayanıyor. Estetiğin eski ve yeniyi harmanladığı için “kaprisliliği kucakladığını” iddia ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Olalekan Jeyifous, SHJ 1X72-1X89, Eski Al Jubail Sebze Pazarı’nda (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

Belki de SAT’ın en kutuplaştırıcı alanı pazarın hemen dışında bulunan eski bir mezbahadır. Cave_Bureau tarafından devralınan bu aktif kompleks, ziyaretçileri esrarengiz bir şekilde sergilenen nesnelerin içine yerleştiriyor. Bir hayvanın ağıldan kesime giden yolunu takip eden Cave_Bureau tarafından tasarlanan “müze”, mağara alegorileri, manevi açıdan zengin heykel çalışmaları, tarihi efemera ve sanatçı Adrian Pepe’nin hem benzemek hem de taktiksel olarak hissettirmek için yaptığı kıvrımlı koyun postu çalışmasıyla doludur. “bağırsak.”

 

 

 

 

 

 

 

Cave_Bureau, hâlâ kan ve formaldehit kokan mezbahada, tüm mimarinin insani arzularımızın bir tezahürü olduğunu ileri süren bir film projelendiriyor. Ancak “bizim” çıkarlarımıza rehberlik etmek üzere çoğunluk adına konuşmak üzere görevlendirilen “biz” küçük bir gruptur. Kimin arzuları? Basra Körfezi boyunca uzanan yeni inşaattan yararlananlar, geleceğin bu şehrinin yükselen yüksekliğinde ve büyüklüğünde görüldüğü gibi, Batı’nın ilerleme fikrinden kesinlikle yararlanıyor. Peki ya bu yapıların gölgesinde yaşayan ve çalışan birçok kişinin hedefleri?

 

 

 

 

 

 

 

CAVE_bureau, Eski Mezbaha’daki Antroposen Müzesi 9.0 (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sharjah, yeniden kullanım ve iklimsel uyumdan bahsetmek için tuhaf bir yer gibi görünüyor. Oshinowo’nun böyle bir yerde yeniden kullanıma ve iklimsel adaptasyona odaklanması, mimari üretimin baskın tarzlarına meydan okuyor. Belki de bir üç yılda bir, Oshinowo’nun söylediği gibi “sorumlu denge”yi tasavvur edecek bir çerçeve oluşturabilir; SAT’ın mikro ölçeği, küresel bir değer sisteminin yanlış gittiği bir ortamda düşündürücü bir ütopya gibi geliyor. Ancak Oshinowo ve SAT katılımcıları, boşluğa bağırmak yerine, bedenleri kullanışlı, hatta rahatsız edici senaryolara yerleştirme ve yapma eylemlerine kendilerini adadılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adrian Pepe, VARLIĞIN YARARLIĞI: Eski Mezbahanın İçinde Yakınlık Paradoksu (2023) (© Sharjah Mimarlık Trienali/Danko Stjepanovic)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu eylem aynı zamanda Sharjah’ın gayri resmi şehirliliğinin bir kısmını da yansıtıyor. Ziyaretimde düzenli olarak arkadaş gruplarının veya tüm ailelerin otoyol refüjlerine ekili çimenlik alanlarda piknik yaptığını gördüm. Onları tampon tampona trafikte duran bir araçtan izledim ve beni bir New Yorklunun yürüyerek 20 dakikada geçebileceği bir araziye klimalı konforla taşıdım.

 

 

 

 

 

 

 

Üç yılda bir değer sistemlerimizi nasıl güncelleyebiliriz? Veya onların sorununun ne olduğunu açıklamaya mı çalışıyorsunuz? SAT, ziyaretçileri neredeyse 700.000 metrekarelik çürüyen betonla karşı karşıya getirirken veya onları bir mezbahanın içinden geçirirken (kancalar, bıçaklar ve daha fazlası) aynı zamanda hafıza bölgelerini etkinleştirmek gibi daha yumuşak şeyler de yapabiliyor. Al Madam’da, Beton Çadırın eğimli çatısı altında , DAAR’dan Sandi Hilal’in Filistin’de öldürülen insanların isimlerini ve yaşlarını okumasını dinledim. Sesi ara sıra kırılıyor ve ses tonu umutsuzluktan öfkeye ve kayıtsızlığa doğru değişirken alçalıp akıyor. Grubumuz kalıcı bir geçicilik durumunun ne anlama geldiği üzerine meditasyon yapıyor. (Ayrıca “yas tutmamıza izin” verildi ve çadırın altındaki yumuşak halılara oturmak için ayakkabılarımızı çıkarmaya davet edildik.) Kalıcı geçicilik, politik, ekonomik ve çevresel değişimlerin neden olduğu bir yerinden çıkma durumu olsa da, sonuçlar barınma eksikliği gibi yalnızca fiziksel değildir. Hilal’in dediği gibi insanı “harekete geçme ve şimdiki zamanla meşgul olma olanağından” mahrum bırakıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Katılımcıların tesisin ötesine geçip DAAR’ın Beton Çadırının serin ve sessizliğine gidecekleri veya SAT’ın okuma odasındaki başlıklara göz atacakları konusunda temkinli bir iyimserliği sürdürüyorum. Oshinowo bize “her şeyin evrime ve onarıma tabi olduğunu” hatırlatıyor ve trienalin bu yinelemesi, umutsuzca geri kalmış bir dünyada izolasyon yerine öğrenmeyi teşvik ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archpaper

One Comment

  1. belki bütün mimarları önce bir çöle slarasak, şu Gazze ve Ortadoğu meselesiyle birlikte insanlık dramını yakından tanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir