Station Centraal Ankara’da! TSMD; MİMARLIK MERKEZİ’nde

Station Centraal toplam 14 Hollanda ve Turkiye sehrine ait tam 18 yeni istasyon projesinin tum yonleriyle sergilendigi mimari bir etkinliktir.
Herkesi, toplu tasimanin gelecegini belirleyen bu projeleri tanimak icin 20-31 Mayis tarihleri arasinda TSMD Mimarlik Merkezi’ne bekliyoruz!
Serginin acilisi 20 Mayis gunu saat 19.00’da ilgili konusmacilarin katildigi bir panelle gerceklesecektir.

Sergi ayni zamanda etkinligin Istanbul ayaginin bir parcasi olan ve Delft Teknoloji Universitesi-Istanbul Teknik Universitesi ortakligiyla gerceklestirilen ‘Station Centraal: The Section as Crucial Representation’ baslikli ogrenci atolyesinin sonuclarini da kapsayacaktir.

Station Centraal, Delft Teknoloji Universitesi mezunu Frans Bochanen, Sine Celik ve Roderick Trompert isimli uc genc mimarin toplu tasimaya olan amator ilgisinden dogmus bir projedir. Station Centraal / Merkez Istasyonu etkinligi grubun henuz ogrenciyken uzerinde calismaya basladigi kapsamli arastirmanin ilk uluslararasi urunudur. 2012 yilinda Hollanda ve Turkiye arasindaki burokratik iliskilerin 400. yildonumunden ilham alarak calismalarina yon veren grup, bu etkinlikle Türkiye ve Hollanda’nın toplu tasima terminallerine bakış açıları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları yeni hizli tren istasyonu projeleri uzerinden sergileyerek bu güncel konuda bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlamaktadir.

Yüksek hızlı tren hatlarının popülerleşmesiyle, hem Hollanda hem Turkiye hükümetleri var olan demiryolu sisteminin adaptasyonu için çalışmalara başlamistir. Altyapının uygunluğunun yanı sıra, son yıllarda kentler için transit bölgelerden daha fazlası haline gelen istasyon binalarının da bu sisteme uygun olup olmadığı sorgulanmaktadir. Bu amaçla, her iki ulkede de istasyon binaları çoklu ulaşım merkezleri şeklinde yeniden planlanmaktadir. Kentlilerin hayatını derinden etkileyen bütün bu çalışmalar hakkında yeterli bilgi sahibi olması gereken toplulukların başında ise mimarlar, muhendisler ve şehir plancıları gelmektedir. Ne var ki, bu denli kompleks projelerin hangi şartlar altında gerçekleştirildiği, hangi uygulamalardan geçtiği, mimarlık başta olmak üzere bütün tasarım disiplinleri için önemli birer soru işaretidir. Bu bağlamda etkinliğin amacı, her iki ulkede gelistirilen projeleri bir araya getirip, bilgi ve fikir paylaşımında bulunmak olarak özetlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir