Başlangıç: 02 Şubat 2013 15:00
Bitiş: 02 Şubat 2013
Kent: İstanbul
Yer: SALT Beyoğlu


Mimar, küratör, eleştirmen ve eğitmen Pippo Ciorra’nın mimarlık kurumları ve küratörlüğün günümüzdeki rollerini inceleyen konuşması, 2 Şubat Cumartesi saat 15.00’te Açık Sinema’da.

MAXXI Architettura küratörü Pippo Ciorra, Açık Sinema’daki “Bak kim var?” konuşmasında, mimarlık, mimarlık kuramı ve bu kuramın karmaşıklıkları bağlamında mimarlık kurumları ve küratörlüğün rolleri ve katkılarını değerlendirecek. Ciorra, Roma’da faaliyet gösteren MAXXI bünyesinde benimsediği yaklaşımlar ile buradaki deneyimlerinden de örnekler verecek.

“Günümüzde toplumsal, ekolojik ve bilimsel yeni yükümlülükler ile lüks bir buluş olarak nitelendirilen mimarlığın kafa karıştırıcı bir şekilde birbiriyle örtüştüğü ve etkileşime girdiği çokyönlü bir zaman/mekân söz konusu. Bu çerçevede MAXXI gibi müzeler kendi koleksiyonları ve özgül kültürlerini koruma ve tanıtmanın yanı sıra, mimarlık ve sanat açısından yeni misyon, strateji ve araçlar bulmaya yönelik küresel arayışta aktif olarak yer alabilirler. Bu ‘girişimler’, gerek diyalog ve alışverişi destekleyen günlük faaliyetler gerekse de mimari üretim veya büyük ölçekli enstalasyonları içeren iddialı programlarla gerçekleştirilebilir.” Pippo Ciorra

Konuşma dili İngilizce’dir.

Katılım ücretsizdir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği iş birliğiyle

Pippo Ciorra kimdir?
Mimar, küratör, eleştirmen ve eğitmen Pippo Ciorra, ayrıca Mies van der Rohe Ödülü danışmanı ve Casabella dergisi yayın kurulu üyesi. 1981’den bu yana Il Manifesto’nun kültür sayfaları başta olmak üzere çeşitli ulusal medya organlarına katkıda bulunuyor. Mimarlar, müzeler ve şehircilik konuları üzerine yayımlanmış birçok yazısı ve kitabı var. İtalya ve başka ülkelerde sergi küratörlüğü ve tasarımı yapan Ciorra, Spazio (2009) adlı açılış sergisini düzenlediği MAXXI Architettura’nın 2010’dan bu yana baş küratörlüğünü yürütüyor. 2012’de RE-CYCLE: Strategies for Architecture, City, and Planet sergisinin küratörlüğünü yaptı. Son dönemde ise, enerji, hareket ve mimarlık arasındaki ilişkileri ele alan ENERGY: Oil and Post-oil Architecture (2013) sergisi ile 15 yıllık bir araştırma ve tasarım deneyine dayalı olan ve İtalyan kıyılarında “şehir” kavramına odaklanan bir yayın üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir