Sergi açılışı: 13 Şubat 2013 Çarşamba
Yer: Koleksiyon Ankara Merkezi, Binnaz Sok. No:2/ A Kavaklıdere / Ankara
Tel: 0312 467 71 00
Sergi 13 Şubat – 11 Mart 2013 tarihleri arasında gezilebilir.


Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması “Koleksiyon /TSMD Mimarları Ağırlıyor” sergilerinin yirmincisi KURAL MİMARLAR / İlhan Kural, Nerkis Kural, Ali Kural, Veli Kural Bürosu mimari proje sergisi 13 Şubat 2013’de Koleksiyon Ankara Merkezinde açıldı.

Kural Mimarlık ve Planlama Bürosu, 1976’da Ankara’da İlhan Kural ve Nerkis Kural tarafından kurulan Kural Mimarlar Mimarlık, Şehir Planlama, Kentsel Tasarım, Peyzaj Ltd. Şti.’nin 2006’da yeniden yapılanmış ve “Kural Mimarlar” adı ile faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır. Daha sonra yeni firmada Ali Kural ve Veli Kural da ortak statüsünde yer almıştır. 2007’de Ali Kural şirketin İstanbul şubesini kurmuştur.

İlhan Selim KURAL ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden 1968’de birincilikle mezun oldu. 1970’de aynı bölümden Mimarlık Yüksek Lisans derecesini aldı ve o yıl bölüme asistan olarak girdi. 1971’de AID bursu ile Amerika’ya gitti. 1973’de University of California, Berkeley’den Yüksek Lisans derecesiyle mezun oldu. 41 yıllık ODTÜ Mimarlık Bölümü öğretim görevinden 2003’de emekli oldu. Halen yarı zamanlı öğretim görevliliğini sürdürmekte ve serbest mimarlık faaliyetlerini yürütmektedir. Başta Mimarlar Odası’nın 5. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi Yapı Dalı Başarı Ödülü olmak üzere, yarışmalarda çok sayıda birincilikleri ve dereceleri, jüri üyelikleri, kendisi ve yapıları hakkında pek çok yayın mevcuttur. 1998-2000’de TSMD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri, 2007-2009’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Nerkis KURAL 1968’de ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Lisans, 1974’de ODTÜ Şehir Planlama Bölümü’nden Yüksek Lisans, 2009’de ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde doktora derecesini aldı. 1971-1973’de Amerika’da Duncan and Jones Şehir Planlama Bürosu’nda çalıştı. Dönüşünde ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde ders verdi. Pek çok planlama çalışmaları, muhtelif gazete ve kitaplarda yayınlanmış yazıları vardır. 17 yıl boyunca üstlendiği Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyeliğinden 2007’de emekli oldu. Halen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde ders vermektedir. Yurtiçi ve dışında sayısız konferans, seminerlere katıldı, ödüller aldı.

Ali Kural. 1995’de ODTÜ Mimarlık Bölümü’nü birincilikle lisans derecesini aldı. Fulbright Yüksek Lisans Bursu ile gittiği ABD’de Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Okulu’ndan 1999’da, Kentsel Tasarımda Yüksek Mimar derecesini aldı. 1999–2004 arası ABD farklı şehirlerde çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra pek çok proje gerçekleştirdi, çeşitli yarışmalarda derece ve birincilikler kazandı. 2004’den beri Kural Mimarların İstanbul Şubesi ve kurduğu URBAR – Kentleşme ve Mimarlık Ofisi’nde mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

Veli Kural ODTÜ Mimarlık Bölümünden 2000’de mezun oldu. 2001-2005’de ABD Boston’da FDAA Architects’te pek çok yapının projelendirilmesi ve kontrollüğünde sorumluluk aldı. 2006’dan beri ortağı olduğu Kural Mimarlar’da çalışmalarını devam ettirmektedir.

TÜRK SERBEST MİMARLAR DERNEĞİ KOLEKSİYON MOBİLYA

SERGİDE YER ALAN PROJELER:
• Alışveriş Merkezi/Ofis Kompleksi-Maysan, Irak
• Otel ve Rezidans Kompleksi-Erbil, Irak
• 50 Yataklı Kanser Hastanesi-Duhok, Irak
• ODTÜ Lisans Öğrencileri Yurt Binası-Ankara
• 5 Yıldızlı Otel ve Rezidans Kompleksi-Mersin
• ODTÜ Öğrenci Merkezi ve ODTÜ Meydanı, Ankara
• KRG Misafirhane, Ofis ve Spor Yapıları Kompleksi-Erbil, Irak
• Dışişleri Bakanlığı Kongre/Kültür Merkezi-Ankara
• Danıştay Başkanlığı Hizmet Binası-Ankara
• ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Mühendislik Laboratuarları
• Mülkiyeliler Birliği Vakfı Merkez Binası-Ankara
• ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu III. Yurtları, Ankara
• Turgutreis Konak Evleri-Bodrum
• Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Kulübü-Ankara
• ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kültür ve Kongre Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir