Başlangıç: 09 Mart 2012
Bitiş: 10 Mart 2012

Düzenleyen: Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Konut Eğitim Araştırma Danışmanlık Merkezi (HERA-C), KTMMOB Mimarlar Odası
Email: [email protected]
Web Adresi: http://arch.emu.edu.tr/ko…
Kent: Lefkoşa
Yer: Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi

Konut Kurultayı III, 09-10 Mart 2012 tarihlerinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Konut ve yaşama alanları, mimarlık ve planlamanın en temel ilgi alanı ve bütün tasarım ölçeklerinin ortak paydasıdır. Belki, tam da bu nedenle konutun sorgulanması hiç bitmez ve konut çoğu kez bir ‘sorun’dur; yapma çevre ile ilgili her sorun gibi planlama, tasarım ve uygulama üçlüsü ile ilişkilendirilerek tartışılır. Plancılar, mimarlar, tasarımcıların yanısıra diğer meslek gruplarının, hukukçular, uygulamacılar ve politikacıların, planlama, mimarlık ve tasarım dışında farklı bilgi alanlarının (ekoloji, sosyoloji, psikoloji vbg.) ve tüm bu alanlarda çalışan araştırmacıların yolu hep ‘konut’la kesişir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, Konut Eğitim Araştırma Danışmanlık Merkezi (HERA-C) ve KTMMOB Mimarlar Odası tarafından düzenlenecek olan III. Konut Kurultayı, “Kıbrıs’ta Konut: Planlama, Tasarım ve Uygulama” anatemasıyla, 09-10 Mart 2012 tarihlerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Konut Kurultayı’nın alt başlıkları:

1-Kentleşme, Göç, Mobilite ve Konut Politikaları,

2-Konut Alanları Planlaması: Değişim, Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik,

3-Konut Mimarisi ve Tasarımı: Kullanıcı / İmaj-anlam-beğeni / Estetikleşme / Tasarımda geri besleme / Bilgisayar kullanımı,

4-Konut ve Toplusal Çevre,

5-Konut ve Ekolojik Çevre,

6-Konut ve Teknolojik / Ekonomik Erişebilirlik,

7-Değişen Hane Halkı Yapısı ve Konut Piyasası,

8-Konut Stoğu: Üretim ve Pazarlama / Kır-Kent / Planlı-Plansız / Tek-Toplu Konut / Tip Konut-Konut Tipolojileri / Geneleksel, Yöresel-Modern Konut / Yeni-Yenileşmiş Konut / Geçici Konut-İkinci Konut / Herkes için Konut.

Kurultaya, Türkiye’den konut konusunda uzmanlar – Prof.Dr. Ahsen Özsoy, Prof.Dr. Ali Cengizkan, Prof.Dr. Hülya Turgut, Prof.Dr. Şengül Öymen Gür, davetli konuşmacı olarak katılacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir