Liseliler 2014
2006-2007 Akademik Yılı’ndan başlayarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ile Sanat ve Kültür Yönetimi Programları son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri olarak başlatılan “Liseliler 2010’a Katılıyor!” Projesi, 2009-2010 Akademik Yılı’nda “Liseliler 2010’u Değerlendiriyor!”, 2010-2011 ve 2011-2012 Akademik Yılları’nda ise “Liseliler Kendini ve Kentini Keşfediyor” , 2012 – 2013 Akademik Yılı’nda ise “Liseliler Kendini ve Kentini Keşfediyor 2013 Mutlu Olmak için Anlat” olarak devam edip sürdürülebilirlik kazandı. Son iki yıldır Coca – Cola’nın da destek verdiği Proje, 2013 – 2014 Akademik Yılı’nda sekizinci kez gerçekleşecek.


Türkiye’de hayatlarının önemli bir dönemecinde sürekli sınav stresi ve yoğun baskı altında kalan Liseliler, bir yandan da fırsat buldukça sanat yapmaya, kültürel konularla ve asıl içinde yaşadıkları kentin sorunlarıyla ilgilenmeye devam ediyor; bu alanda yaratıcılıklarını dile getirme ihtiyacını duyuyorlar. Son gelişmelerde açıkça gördüğümüz gibi; gerek yaratıcılıkları gerekse de çevrelerine olan ilgi ve her türlü önyargıdan aşınmış yaratıcı düşünceleri ve önerileriyle önemsenmeyi hak ettiklerini gösteriyorlar. Üniversitemizin “Liseliler Projesi”ne 8. yılına girerken verdiği önem bu sesin geniş kesimlerce duyulması ve paylaşılmasına hizmet ediyor. Bu sayede, katı bir program içinde hayatlarına yön vermeye çalışan bu genç insanların seslerini duyurabilecekleri, kendileri gibi düşünen insanlarla iletişim ve diyalog kurabilecekleri bir ortak platform yaratmak bu projenin temel amacı olarak öne çıkmış bulunmaktadır.
8. yılına giren proje bu güne kadar Türkiye genelinde farklı illerde; 246 liseye ziyaret yapıldı, 18.000’den fazla lise öğrencisine ulaşılarak bu öğrencilerle yapılan atölyeler sonucunda ise 544 adet eser ve/veya proje üretilmiştir. 2013 yılında Türkiye’deki erişim alanını genişleten proje Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Samsun olmak üzere 7 ilde, 50 okula ziyaretle yaklaşım 2000 lise öğrencisi ile tanışılmış ve 485 lise öğrencisi ile birebir atölyeler yapılmıştır.
Projede bu seneki tema olarak yol ve yolculuk kavramlarına odaklandık. Öğrencilerimizin kent atölyeleri ve proje süresince yolda olmaları ve sonrasında da mezuniyeti izleyecek olan hayat yolculuklarına ek olarak, hedefimizi oluşturan lise öğrencilerinin de aynı alanlardaki yolculuklarını ortak bir zeminde birleştirerek; liseli öğrencilerden bir yol haritası hazırlamalarını istemekteyiz. Lise öğrencilerinin; 25 kavram, 25 mekân ve 25 karakter üzerinden hazırlamalarını istediğimiz bu yol haritalarını klasik algıdan biraz uzaklaştırarak sadece A noktasından B noktasına değil, geçmişten geleceğe, gelecekten geçmişe, ya da şimdiki zamandan kendi istedikleri bir ana olacak şekilde tasarlamalarını ve klasik kalıpların dışına çıkarak bizlere yaratıcı yönlerini göstermelerini istemekteyiz.
Proje içindeki Kent Atölyeleri kapsamında yapılacak olan Proje Yazma Etkinliği ile de katılan liseli öğrencilerin kentleri içindeki kültür ve sanat hayatında gördükleri eksiklikleri, eklemek istediklerini ve önerilerini anlatan; çerçevesi bizim tarafımızdan kendilerine sağlanan bir proje yazmalarını istiyoruz. Yazılan bu projeler toplandıktan sonra uzman bir kurulun değerlendirmesinden geçerek kazanan ilk dört öğrenciye İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi ve Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümlerinden birini tercih etmeleri halinde geçerli olan %100 eğitim bursu verilecektir.

Program
10:00 – 10:45 – Başlangıç
Tanışma konuşmaları Proje sunumu
11:00 – 11:15 – Oyun (Ben Kimim?)
11:15 – Kendini Keşfet Atölyesi Başlangıcı
12:15 – Kendini Keşfet Video Çekimleri
13:00 – 14:00 – Yemek arası
14:00 – 16:00 – Kentini Keşfet Atölyesi
16:00 – Ayrılış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir