Salt’ın ev sahipliği yaptığı “Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye” panel serisinin “Hatay Planlama Merkezi Raporu” başlıklı oturumu 22 Şubat Perşembe saat 17.00’de Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.

 

 

 

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, uygulanabilir projelere yönelik uluslararası bir platform oluşturmak amacıyla Türkiyeli-Amerikalı mimar ve akademisyenlerin kurduğu Collective Action for Readiness, Recovery, and Resilience (CARRRE) kolektifi tarafından hazırlanan Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye başlıklı açık oturum dizisine ev sahipliği yapıyor.

 

 

Serinin “Hatay Planlama Merkezi Raporu” başlıklı beşinci oturumu, 22 Şubat Perşembe günü saat 17.00’de Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Oturumda, 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’ın yeniden yapılanma süreçlerinin planlanmasına yönelik olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle kurulan Hatay Planlama Merkezi’nin hazırladığı rapor ele alınacak. Belediye düzeyindeki uzun vadeli planlama girişimleri ve kentlerin yeniden inşasıyla bağlantılı olarak karşılaşılan zorlukları ve olanakları inceleyen raporu değerlendirecek uzman panelistler, Türkiye ve başka ülkeler için geliştirilen alternatif yaklaşımlar ışığında afet sonrası planlama stratejileri ve inşaat teknikleri, mühendislik sismolojisi, risk analizi gibi konulara değinecek. Ayrıca doğal afetler ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişki, deprem sonrası uzun vadeli planlama standartları ve metodolojileri, sürdürülebilir kentsel ve ekonomik kalkınma, deprem bölgelerindeki mevcut binaların ve altyapının sismik değerlendirmesi, tasarım ve güçlendirme yaklaşımları üzerinde durulacak.

 

 

AIA New York | Center for Architecture Design for Risk and Reconstruction Committee ve Collective Action for Readiness, Recovery, and Resilience (CARRRE) tarafından Salt iş birliğiyle düzenlenen program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Program dili İngilizce’dir. Konuşmaları Türkçe dinlemek isteyenlerin Zoom üzerinden çevrimiçi olarak katılıp Türkçe çeviri seçeneğini tercih etmeleri gerekmektedir. Çevrimiçi katılım için bu bağlantıdan kayıt yaptırabilirsiniz. Açık Sinema’dan katılım için kayıt gerekmemektedir.

 

Konuşmacılar (Hatay Planlama Merkezi Sunumu)

Doç. Dr. Beyza Taşkın, Yapı Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Okan Tüysüz, Jeoloji Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Emekli Öğretim Üyesi; petrol ve enerji endüstrisinde danışman, tektonik alanında araştırma uzmanı
Prof. Dr. Himmet Karaman, Geomatik Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi; afet yönetimi, ArcGIS, mekânsal analiz, arazi ölçümü ve deprem mühendisliği alanlarında uzman
Gürkan Akgün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı, Genel Sekreter Yardımcısı

 

 

 

Panelistler

Dr. Şafak Arslantürkoglu, Yapı Mühendisi; ETH Zürich Yapısal Dinamik ve Deprem Mühendisliği Kürsüsü
Dr. Nikola Blagojevic, İnşaat Mühendisi; ETH Zürich Yapısal Dinamik ve Deprem Mühendisliği Kürsüsü
Maria Carrizosa, Mimar, Şehir Plancısı; İklim Direnci Uzmanı, Miyamoto; urbanSEED ve BUILDING LOCAL Kurucu Ortağı
Dr. Yun Fu, Mimar, Tasarım Eleştirmeni; Harvard Graduate School of Design Kentsel Planlama ve Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi; Semester Studio Ortağı (2020 Rome Prize)
Maulin Mehta, Regional Plan Association New York Direktörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir