Hans Engels Fotoğraf Sergisi Fotoausstellung

 

 

“Bauhaus’un 100. Yılı” etkinlikleri kapsamında, Goethe Enstitüsü ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile açılacak sergi, fotoğrafçı Hans Engels’in arşivler ve seyahatler aracılığıyla izini sürdüğü Bauhaus mimarisine ait fotoğraflardan oluşuyor.

 

 

 

 

 

Sergi açılışı 9 Nisan 2019 Salı günü saat 19.00’da Hans Engels’in katılımı ile Mimarlar Odası Karaköy binasında gerçekleşecek. Sergi, 24 Nisan 2019 tarihine kadar izlenebilecek.

 

 

Sergi açılışının ardından, Bauhaus için önemli bir isim olan Ise Frank’ın hayatını anlatan “Jeder Hier Nennt Mich Frau Bauhaus” adlı biyografik romanının tanıtımı için Prof. Dr. Jana Revedin de aramızda olacak.

 

 

Bauhaus Mimarisi:

 

 

Dessau’daki restore edilmiş Meisterhäuser binalarını görünce aklıma gelen şey, “Acaba başka yerlerde tanınmış Bauhaus mimarisi dışında kalan henüz tanınmamış Bauhaus mimarisi var mıdır?” diye araştırmaktı. Çeşitli uzmanlarla yaptığım görüşmelerde o ana kadar günümüzde halen mevcut Bauhaus binalarının tümünü içeren bir kayıt bulunmadığını fark ettim ve bunun üzerine önce arşivlerde sonra seyahat ederek araştırmaya başladım.

 

 

Bauhaus mimarisi kavramının tabii ki tanımlanması şart: Bu sergide gösterilen binalar, Bauhaus’un ustaları, eğitimcileri ve öğrencilerine, ayrıca Walter Gropius’un mimarlık ofisi çalışanlarına aittir ve 1919 yılında Bauhaus’un Weimar kentinde kurulmasından 1932 yılında nasyonal-sosyalistler tarafından Dessau’da ilk kez kapatılmasına ve bir yıl sonra da Mies van der Rohe’nin müdürlüğü zamanında Berlin’de nihai olarak kapatılmasına kadar uzanan bir zaman diliminin ürünüdür.

 

 

Mimari eserlerin fotoğrafını çekerken özellikle ilgimi çeken şey, zamanın ve tarihin binanın içinde ve üzerinde bıraktığı izler; inşa edenin ve içinde yaşayanların bıraktığı izlerdir. İçinde bulundukları tarihsel süreç 20li yıllardaki mimari deneylerden başlayıp Bauhaus ailesinin çoğu üyesini ve fikirlerini sürgüne gönderen nasyonal-sosyalistlerin güç ve baskı politikasına, oradan da bu mimari mirasını onlarca yıl görmezden gelen Alman Demokratik Cumhuriyeti‘nin görsel sıradanlığına kadar uzanmaktadır; ne var ki Batı’da da birçok şeyin değeri bilinmemiş ve unutulup gitmiştir.

 

 

Bu serginin ve kitabın amacı, tanınmış ile unutulmuş olanı, yeniden inşa edilen ile tadil edileni ya da çöküp gideni eşit biçimde belgelemek ve böylelikle kamuoyunun bilincinde Bauhaus mimarisine ait bütüncül bir tablo yaratmaktır.

 

 

Hans Engels

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir