Dünya çapında garip, alışılmadık, hatta çılgın mimarî tasarımları ortaya çıkartmak üzere yola çıkan “Unusual Architecture” internet sitesi, “Dünyanın en garip 50 binası” isimli bir liste yayınladı.

Listedeki binaları incelemeye geçmeden önce, peşinen belirtmek isteriz ki, binaların “garip”likleri aynı düzeyde değil. Farklı kaynaklardan derlediğimiz bu toplamada yer alan yapıları yan yana görmenin, ülkemizdeki mimarların görsel repertuarında bir anlamı olacağı kanaatindeyiz.

Bir anda herkesin gözüne garip gelebilen ve zaten yapılış amacı da ilgi çekmek üzerine olan, bilindik mimarî kaygılardan çok, vitrin dekoru anlamında düşünülmüş yapılar var bu listede. Tahmin ederiz ki, bunlardan bir bölümünü internette çeşitli sitelerde “şaka mahiyetinde” görmüş olabilirsiniz.

Ancak Kanada Habitat 67, Prag Dancing Building, Manchester Civil Justice Centre, Nakagin Capsule Tower, Guggenheim Museum, Hindistan Bahá’í House of Worship a.k.a Lotus Temple, Kolarado Air Force Academy Chapel, Pekin Ulusal Stadyum, Strasburg Zenith Europe, Londra Gherkin Building, Londra Lloyd’s Building, Tokyo Fuji Television Building, Kaliforniya UCSD Geisel Library gibi yapılar var ki; bunlar “garip” değerlendirmesinden çok, “farklı bir tasarım” olma özelliği taşıyor.

Üstelik “farklı bir tasarım” olma nitelikleriyle, mimarî bir ürün olma özelliklerinden dolayı kendi ardıllarını bile yaratabiliyorlar.

“The Crooked House”

Site, en garip binalar listesinin tepesine, Polonya’nın Sopot şehrindeki “The Crooked House”u (Bükük Ev) koyarken, ikinci sırada Almanya’dan “Forest Spiral – Hundertwasser” binası yer alıyor.

Listenin bir numarası “The Crooked House”un yerinde, bir zamanlar “Kawiaret” isimli ufak bir kafe bulunuyormuş. Yeni evin yapımına Ocak 2003’te başlanmış; Aralık 2003’te inşaat tamamlanmış. Binanın tasarımında, Jan Marcin Szancer ve Per Dahlberg gibi ünlü yerel illüstratör ve ressamların çizimlerinden faydalanılmış.

“Crooked House”a ait bir videoyu buradan görebilirsiniz:

[google 902500688238222663]

Viyanalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan “Forest Spiral”in yapımı, 1998-2000 yılları arasında gerçeklenmiş. Her biri birbirinden farklı 1000 adet penceresi olan yapının, teras, kafe, park yeri, restoran, bar ve oyun alanı gibi farklı fonksiyonları da bulunuyor.

“Forest Spiral”

Toplam 105 dairenin bulunduğu yapıda, 1000 pencerenin hiçbiri birbirine benzemiyor. Hundertwasser, tasarımı hazırlarken, kendi belirlediği “gegen die gerade linie / düz çizgiye karşı” bir felsefenin izinden gitmiş. En yüksek noktasında 12 katlı olan yapı, renkleri, detaylara verdiği önemi ve diğer tüm detaylarıyla, gerçekten “garip binalar” listesinde yer almayı hak ediyor.

“Torre Galatea”

Üçüncü sıradaki “Torre Galatea” ise, çatısındaki devasa yumurtalarla, ilk bakışta dikkat çekiyor. İspanya’nın Figueras şehrinde bulunan ve Salvador Dali Müzesi olarak işlev gören yapı, ünlü ressamın eşinin adını taşıyor. Dali, 1989 yılında ölene dek bu evde yaşamış. Ressamın mezarı da, müzenin sergi salonunun altında, işaretlenmemiş bir yerde yer alıyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi, bunların bir kısmı gerçekten garip, bir kısmıysa mimarî başyapıt olarak nitelendirebileceğimiz eserler. Ancak hiç şüphesiz, her birini tek tek incelemek, gerçekten de çok zevkli olabiliyor.

Listedeki binaları galerimizden görebilirsiniz:

« GALERİ: Dünyanın en garip 50 binası »

Kaynak: Unusual Architecture, Pomocnik, Videotrip, Enviromental Graffiti, Wikipedia, Google Video
Derleme: mimdap

One Comment

  1. Foster’ın Londra’daki “hıyar”ı, Pekin Ulusal Satdyumu “garip” se ne iyi bu gariplikler var. Bunlar başyapıt bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir