Britannica Ansiklopedisi pencereyi şu şekilde tanımlıyor: “Binaya, ışığın, havanın ve dışarının görüntüsünün girmesini sağlayan açıklıklara pencere denir. Pencereler, çeşitli materyallerden tasarlanabildiği gibi, bir tür mimarî dekorasyon objesi olarak da görülebilirler.”

Bugünkü modern zamanlarda, pencereler, eskisi gibi tahtadan ya da doğal malzemelerden yapılabildiği gibi, aynı zamanda alüminyum, plastik ve başka çeşitli materyallerden de yapılıyor.

Ancak, pencerenin işlevselliği dışında estetik yönü ise, binanın dış cephesine kattığı anlamla anlaşılıyor. Sürekli birbirini takip eden küçük pencerelerin anlatmak istediğiyle, büyük ve seyrek dizilmiş pencerelerin anlattıkları birbirinden çok farklı. Bu anlatım biçimleri kimi zaman tarihten gelen alışkanlıkların ve işlevselliklerin, kimi zaman o günkü hakîm ideolojinin, kimi zamansa tamamen estetik kaygıların birer ürünü.Bu sebeplerle de, her şehirden, her tarihsellikten gelen pencere biçimleri, dış cephe ile bütünleşip, farklı sözler söylüyor.

<< Fotoğraf galerisini görmek için tıklayın >>


Fotoğraflar: Façades – Braun yayınları

2 Comments

  1. benim ödevim için lazımdı saolun tamda 4 tane tüm 5. sınıfların matematik performans ödevleri için tavsiye ederim bağzılarında kare üçgen dikdörtgen daire bile var 🙂 TEŞEKKÜR EDERİM…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir