Architectural Record tarafından yayınlanan ve her senenin dikkat çeken yeni mimarlık firmalarını tanıtan “Design Vanguard”’ın 2008 yılı listesi belli oldu.

2008’in son çeyreğinin gündemine küresel ekonomik kriz ve politik istikrarsızlık damgasını vurduysa da, dünyada mimarlık alanında çok önemli gelişmeler de yer aldı. Architectural Record’dan yapılan açıklamada, bu senenin yeni mimarlık firmalarının yeni tasarım konseptlerinin tanıtımını yapmaktansa, tasarım alanındaki becerilerini geliştirmeyi tercih ettikleri belirtildi.

Hiçbir firma mimarlıkta radikal değişikliklere imza atmasa da, asıl önemli olan, yeni biçimler, malzeme arayışları ve inşaat tekniklerinin denenmesi oldu. Kısıtlı zamanda önemli işlere imza atmayı başaran firmalar, ortaya ilginç işler çıkartmaktan da geri durmadı. İhtiyaçları tam olarak karşılarken, estetik zevke de hitap eden evler; ziyaretçiyi alana dâhil eden sanat merkezleri; eski binalarla ilişkiye geçen yeni binalar… Bunların hepsi, bu senenin mimarlığına damgasını vurdu.

Listedeki 10 firmada yer alan mimarlar genelde genç isimlerden oluşsa da, her biri pek çok tamamlanmış esere de imzasını atmayı başardı. İçlerinden pek çoğu, çokkültürlü bir geleneği arkasına alarak, birden fazla ülkede işler yaptı. Küreselleşme, ufak mimarlık şirketleri için de önemli bir etken haline geldi.

Dünya piyasaları, 2008’den 2009’a girerken büyük bir finansal krizin içinden geçiyor. Bu da inşaat sektörünü büyük oranda etkileyecektir. Önümüzdeki yıllarda bir türlü tamamlanamayan yapılarla ilgili pek çok haber yapacak gibi görünüyoruz. Bu ekonomik olarak her ne kadar zorlayıcı olsa da, mimarları daha ucuz ve ekonomik binalar tasarlamak konusunda teşvik edici bir etken de olacaktır.

Sözü uzatmadan, bu senenin en çok dikkat çeken 10 mimarlık firmasının 2008 yılında yaptığı işlere bakalım:

Atelier Zhanglei
BRS Architects
Cadaval & Solà-Morales
Daniel Bonilla Arquitectos
Gianni Botsford
Kuehn Malvezzi
MOS
Smiljan Radic
Suppose Design Office
Urban A&O

Kaynak ve fotoğraflar: Architectural Record

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir