Genç mimarlara yönelik düzenli bir ödül alan ilk organizasyonlar arasında yer alan The Architectural Review, on yıldan uzun bir süre boyunca gençliğine yardımcı olacak çalışmalar yürüttü. Ancak, yıllar sonra hızla artan “Genç Mimarlar” olarak belirlenen ödüller, sergiler ve medyada yer alan bu konsept çalışmalar, mimarinin en tehlikeli pratisyenlerini sadece para kazanmak ve istismar etmek isteyenler tarafından ortaklaşa olarak mı oluşturuldu sorunsalını gündeme getirdi.

 

 

 

 

AR Yardımcısı Editör Phineas Harper ve Phil Pawlett Jackson, The Architectural Review tarafından “Genç Mimarlık ile ilgili sorun” olarak ilk kez yayınlanan bu polemik makalede, “Genç Mimarlık” çalışmalarının mesleğe nasıl kazandırıldığını potansiyel olarak zararlı olarak görmenin yanılsama olduğunu belirttiler.

 

 

 

 

 

Mimarın kült kültürünün büyük bir rahibi olan mimarın romantik düşüncesi, cansız gençlerin bakire mitiyle evlenir ve güçlü bir pazarlanabilir emtia üretilmiş olur: “Genç Mimar”.

 

 

 

 
20. yüzyılın sonunda AR, Yükselen Mimarlık ödülünü ortama sunduğunda görünmez olan bu cins birçok ödül, sergi ve yayınlanmış koleksiyonlarda kutlanmaktadır. Ancak gençlik kültüne dikkat edin; risklerin yanı sıra tasarımcıların bu kimliğini isteyerek seçmeleri veya onlara baskı yapmaları için karşılaştıkları fırsatlar geniş bir peyzaja sahiptir.

 
Sıradan bir şekilde, Londra’daki Cass’daki bir sergi, halen bu tür “Genç Mimarlar” ın çalışmalarını sergiliyor. Gerilla retoriği tarafından haklı görülen eşit derecede tanıdık malzeme tropeleri ve geri dönüştürülmüş spartan hipster memleri, bu gevşek olgun DIY olgusunun küresel olduğunu, geçici meslektaş umutlarının ortaya çıktığı sınırlar arasında para birimi olduğuna şahitlik ederken projeler yerel bir hassasiyet sergiliyor.

 

 

 

 
2014 Venedik Bienali’nin küratörlüğünü yaptığı Altın Aslan’ın galibi Hyungmin Pai, gösteride genç mimarların günümüz mevcut sosyal ve ekonomik konsensüs ile karşı karşıya kalan uygulamalarını gündeme getirdiğini savunuyor. Kıt kaynaklarla hızlı değişim bağlamında sosyal açıdan yüksek riskli, mali açıdan geri dönüşü düşük, yoğun tasarım ve yapı ile ilgili ulvi faaliyetlere katılan gençlik ayrıcalığının özgürlüklerine bayılıyorlar.

 

 

Ortaya çıkan eserler, insan ihtiyaçlarının çeşitliliğine verilen tepkiler gözler önüne seriyor ancak projelerin saçak olma, kendini başlatma, doğaçlama ya da geçici olma nitelikleri arasında geniş, küresel mali karışıklığın telafi edilmesini ima ederek bu tür bir çalışmayı kutlamak garip. Bu açıkça yanlış.

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

 

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir