ALEJANDRO AREVENA |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ALEJANDRO AREVENA
Share 24 Ekim 2019

1967 doğumlu Alejandro Aravena, Şili kökenli mimardır. Elemental S.A. adlı firmanın yöneticisidir. En prestijli mimarlık ödüllerinden birisi olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü’nü 2016 yılında kazanmıştır. Aynı sene Venedik Bienali’nin Mimarlık Bölümü’nün yöneticiliğini ve küratorlüğünü yapmıştır.

 

 

 

 

 

Şili’deki Universidad Católica de Chile’nin mimarı Alejandro Aravena 1994’te Alejandro Aravena Architects’i kurdu. Harvard GSD’de (2000-2005) Misafir Profesör olarak görev yaptı ve Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Uluslararası Üyesi olarak seçildi. Halen Pritzker Ödül Jürisi üyesidir.

 
Mesleki Çalışmaları Eğitim tesisleri, Kurumsal, Kurumsal, Kültürel ve Kamu binaları, Evler ve Konutlar ve Vitra tarafından üretilen Chairless gibi ürünlerden oluşmaktadır.

 

2006’da Erich Schelling Mimarlık Madalyası (Almanya), XI Venedik Bienali’nde Gümüş Aslan, 2010’da Marcus Ödülü ve “Yılın En İyi Oyuncusu” için Avonni Ödülü gibi ödüller aldı.

 

 

Kitapları arasında Los Hechos de la Arquitectura, El Lugar de la Arquitectura ve Material de Arquitectura ile birlikte Alejandro Aravena: Japon yayınevi Toto ve ELEMENTAL tarafından Mimaride Güçler yer almaktadır. 2012 yılında Alman evi Hatje Cantz tarafından yayınlanan Artan Konut ve Katılımcı Tasarım El Kitabı.

 

Eserleri Üzerine Yayınlar, Kenneth Frampton’un 4. Modern Mimarisi, Electa’nın Progettare e Costruire’ı monografisi Alejandro Aravena; Eleştirel Bir Tarih, Thames & Hudson’ın Yaratıcı Geleceğimizi Şekillendiren 60 Yenilikçisi ve Phaidon ve Taschen’in kitapları. GA (Japonya), İkon, Monocle ve Mimari İnceleme (İngiltere), Casabella, Lotus, Abitare, Plan ve Domus (İtalya), Arquitectura Viva (İspanya), Detay ve Kemer + (Almanya), Mark ve Cilt gibi dergilerle birlikte (Hollanda), Mimari Kayıt, Dwell, Praxis ve Perspecta (Amerika Birleşik Devletleri) ve 30’dan fazla ülkedeki diğerleri.

 

Dersleri, İngiltere’deki Londra Ekonomi Okulu ve RIBA, New York’taki Amerika Topluluğu, Washington’daki InterAmerican Kalkınma Bankası, Portekiz’de Experimenta Tasarım ve Güney Afrika’da Design Indaba gibi yerlerde düzenlendi. Kısa bir süre önce Hindistan Mumbai’de (2013) 4. Holcim Forumu’na katıldı.

 

Çalışmaları, örneğin Harvard GSD (2004), Sao Paulo Bienali (2007), Milan Triennale (2008), MoMA (2010) ve Venedik Bienali (2008 ve 2012) ‘de gerçekleştirildi. 2011 yılında Tokyo’daki MA Galeri’de ve New York’taki Whitney Müzesi’nde yer aldı.

 

2006’dan bu yana Universidad Católica de Chile ve COPEC Şili Petrol Şirketi’nin ortağı olarak altyapı, ulaşım, kamusal alan ve konut projelerinde çalışan, sosyal ilgisi olan kar amaçlı bir şirket olan ELEMENTAL S.A. Genel Müdürü.

 

 

 

 

Kaynak: Archinet

 

 

Elemental, Quinta Monroy Evleri projesi gibi sosyal bilinçli projeleriyle ünlüdür.

 

 
Elemental, mimarlık stüdyolarındaki ücretsiz işler nedeniyle artan sıradaki stajı sonlandırıyor

 

 
Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena liderliğindeki Şili mimarlık stüdyosu Elemental, ücretsiz emek pratiğinin mimarlık mesleğinin uygulanması konusunda üst üste yakalandıktan sonra stajın biteceğini açıkladı.

 

 
Elemental, bugün Dezeen’e, “tartışmanın mevcut durumu göz önüne alındığında… staj konumumuzu kapatmaya karar verdiğimizi” söyleyerek kararı açıklamak için yazdı.
Elemental stajyerlerine “parasını ödeyemedi”

 
E-postasında, sosyal açıdan bilinçli tasarım ve yenilikçi uygun fiyatlı konut çözümleri için bir üne sahip olan stüdyo, geçmişte ücretsiz stajyerleri işe alma nedenlerini ortaya koydu.
“Stajyerlerimize para ödeyemeyeceğimizi bilerek, adaylara menşe ülkelerindeki burslara başvurmalarını önerdik ve birçok öğrenci bu tür mesleki eğitim amaçlı hibelerle geldi” dedi.
“Bu şartlar altında, ortalama olarak bir seferde üç ila beş arasında değişen 150’den fazla stajyer oldu.”

 

 

Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın stüdyosu Elemental, staj programını askıya aldığını açıkladı

 

 
Stüdyo, Dezeen’in yakın tarihte yayınlanan bir haberde şirkete ücretsiz staj yapma iddialarını bildirirken stüdyoya başvurmadığından şikayet etti. Aslında, Dezeen geçen hafta mimarların iletişim sayfasından sorular gönderdi.

 

 
Mimarideki ücretsiz emeğe karşı yapılan kampanya hız kazanıyor

 

 
Elemental, tasarımcı Adam Nathaniel Furman’ın Instagram’da yayınlanan meslektaşlık kampanyasında, meslekte ödenmemiş stajlarla mücadele etmek için adlandırdığı ilk mimarlardan biriydi.

 

 
Kampanyası, yayınlanmasından bu hafta çıkan habere göre Serpantin Pavyonu mimar Junya Ishigami, ücretsiz pozisyon teklif ediyordu. Dün Serpantin Galerisi Galeri Ishigami’ye projede yalnızca ücretli çalışanları kullanmalarını emretti.

 

 

 

 

 

Dezeen’e gönderdiği e-postada Elemental, stajyerlerini savundu, “deneyim için adil bir zaman değişimi” sağladığını ve stajyerlerimin üniversitede alamadıkları sosyal konut tasarlama deneyimi kazanabileceğini söyledi.

 

 
2015 yılında geçmiş stajyerlerin yaptığı bir anketin ardından stüdyo, sağlık sigortası sağlama ve ortak çalışma alanında iyileştirmeler gibi iyileştirmeler yaptığını söyledi.
Ancak stüdyo, profesyonel itibarını korumak için stajın biteceğini söyledi.

 

 

Elemental, sosyal açıdan sorumlu tasarıma odaklanıyor.

 
Santiago merkezli Elemental, sosyal güdümlü mimarisiyle ünlüdür. Projeler arasında, sakinlerine daha sonra kendilerine ekleyebilecekleri bir kabuk sağlayan Qunita Monroy uygun fiyatlı konut projesi bulunmaktadır.

 
2016 yılında Aravena, Venedik Mimarlık Bienali’ni yönetti ve aynı yıl Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü. Onurun ardından, açık kaynak tasarımları olarak halka açık ücretsiz konut projeleri için planlar hazırladı.

 

 

 
Fotoğraf: Cristobal Palma
İşte  Elemental’ın mektubu:

 


Elemental’ın en başından beri, öğrencilerimizi bir uygulamadan ve özel olarak sosyal konutlara yönelik bir yaklaşımdan tecrübe edip öğrenebilecekleri, üniversitede iken kendimizden geçme şansına sahip olmadığımız ve bizim de gözlemlediğimiz gibi hala hemen hemen dünyadaki mimarlık okullarındaki durum. 2003’te Elemental Uluslararası Sosyal Konut Yarışması’nı düzenlediğimizde, onu profesyonel ve öğrenci bölümlerine ayırdık.

 

 
Bu yarışmayı yürütmek için, para toplamak zorunda kaldık ve öğrenciyi kazananlar için Şili’ye getirecek parayı düşündük, onlara uçak bileti, kalacak bir yer ve yiyecek teklif ederek, yeni bir şeyin bir parçası olmanın bir anlamı olduğunu anladık. adil değişim: deneyim zamanı. Daha sonra, bir staj programı aracılığıyla sosyal konut sağlama yaklaşımımızın paylaşımına devam etmeye karar verdik.

 
Stajyerlere ödeme yapamayacağımızı bilerek, adaylarına menşe ülkelerindeki burslara başvurmalarını önerdik ve birçok öğrenci bu tür mesleki eğitim amaçları için hibe ile geldi. Bu koşulların ardından bir seferde ortalama 3 ila 5 arasında değişen ortalama 150 kişiden fazla stajyer olduk.

 
Gereksinimlerin bir kısmı 4 ay Şili’de kalacaktı; çünkü bilgimizi stajyerlere aktarmamız ve ortak bir çalışma dili geliştirmemiz zaman alıyor. Bazı yıllar önce, stajyerlerin ödemelerini ve o sırada görevli olan kişinin ücretini sordu. inancımızı yansıtmayan cevap, tonda ve gerekçeyle. Temel farklılıklar göz önüne alındığında, bu kişiden istifa etmesini istemek zorunda kaldık.

 
2015 yılında eski stajyerler arasında bir anket yaptık. Onların deneyimlerinin nasıl olduğunu, nelerin değişeceğini ve ofisimizde geçirdikleri zamanın genel değerlendirmelerini öğrenmek, 8 üzerinden 10’la sonuçlandı (10 en iyisi).

 

 

Anket sonuçlarının ardından, herkes için kaliteli bir çalışma alanı olan gıda, sağlık sigortası gibi stajyer deneyimini geliştirmek için değişiklikler yaptık. Örnek olarak, burada son zamanlarda edindiğimiz bilgilere dayanan bir makalede Anastasya’nın ifadesinin bir bağlantısı var.

 
Mevcut çevrimiçi tartışma, “ödenmemiş stajlar” terimi altında, öğrencileri sömürücü olarak adlandırdığı noktaya göre genelleştiriliyor.

 
Herhangi bir sömürü ile aynı fikirdeyiz, ne de genel suçlamalar yankısı yapan medya ve insanlarla aynı fikirdeyiz.

 
Aslında makaleniz önce suçlamayı yaptı ve sonra ofisimizle temasa geçileceğini söyleyerek kapandı. Bunu yapsaydın önce bu açıklamayı alırdın. Bu şekilde ilerlemenin, profesyonel ve sorumlu bir gazetecilik uygulaması için minimum standart olması gerektiğine inanıyoruz. Bugünden itibaren, 27 Mart’ta, makalenin yayınlanmasından iki gün sonra, hala Dezeen ile bağlantıya geçmedik.

 
Ancak, girişimin arkasındaki farklı niyetleri ve profesyonel itibarımız ((bizim profesyonel bütünlüğümüzden gelir)) sahip olduğumuz ve niyetimizin ardındaki farklı niyetleri kabul etmeye istekli olmayan tartışmanın mevcut durumuna bakıldığında, staj pozisyonlarımızı kapatın.

 
Bu cevabı makalenin yorum bölümünde de yayınladık.

 

 
Alejandro Aravena
Gonzalo Arteaga
Juan Cerda
Víctor Oddó

Diego Torres
ELEMENTEL
Kaynak: Dezeen

 

 

 

Alejandro Aravena, Venedik Bienali 2016’nın giriş odalarında 90 tondan fazla geri dönüştürülmüş atık kullanıyor

 
Editör: Jessica Mairs

 

Venedik Mimarlık Bienali 2016: Şilili mimar Alejandro Aravena, bu yılki mimari etkinlik (slayt gösterisi) için iki tanıtım odası oluşturmak için Venedik Sanat Bienali 2015 tarafından üretilen 90 tondan fazla atık kullandı.

 

 

Venedik Mimarlık Bienali 2016’nın küratörlüğünü yapan Elemental kurucusu, geçen yılki Sanat Bienali’nden yedi mil metal hurda ve 10.000 metrekarelik alçıpan artıkları kullanarak hem Arsenale hem de Central Pavilion mekânlarının ilk odalarında tesisler kurdu.

 

 

 

 

 

Aravena’dan yapılan açıklamada, “Biennale Architettura 2016’nın açılış salonları, önceki Bienal tarafından üretilen 100 ton atık madde ile inşa edildi” dedi.

 

 

 

 

 

Buruşuk metal kanalların uzunlukları, Venedik’in doğu tarafında, bir zamanlar bir tersanenin halatları olarak işletilen, ancak şimdi bir kerelik olarak kullanılan 300 metre uzunluğundaki bir bina olan Arsenale’nin ilk odasında saçak gibi tavandan dikey olarak asılıyor. Bienal’in iki ana mekanı.

 
Benzer şekilde, duvarlar, ekran raflarını içeren çok tonlu alçıpan yığınlarıyla kaplıdır.

 

 

Benzer bir kurulum Giardini’de bulunan Central Pavilion’un fuayesinde de yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

Venedik Sanat ve Mimarlık Bienalleri, Arsenale ve Giardini’de alternatif yıllarda gerçekleşiyor.

 
Aravena’nın Venedik Mimarlık Bienali 2016 için kazandığı başlık, The Front From Reporting The Front (Baştan Raporlama) – mimarları en önemli küresel sorunlardan bazılarını ele almaya teşvik eden bir tema. Yıldızlarla dolu katılımcı listesi Tadao Ando, Peter Zumthor, David Chipperfield ve SANAA’dır.

 
Temanın geniş kapsamlı yorumu ekonomik kriz, konut, atık, göç ve robotik inşaat ile ilgili kurulum ve sergilerle sonuçlandı.

 

 

 

 

 

 

Aravena ayrıca bu yılki mimarlık dalında Pritzker Ödülü’nü aldı. Uygulamasını Alejandro Aravena Architects’e 1994’te kurdu, ancak Şili’de 2001’den bu yana yürüttüğü mimari “do tank” Elemental’da gerçekleştirdiği öncü sosyal konut çalışmaları ile tanındı.

 
Anıtsal, somut UC İnovasyon Merkezi ve artan konut projesi Quinta Monroy, çeşitli işlerinde.

 
Sonuncusu Aravena’nın 2008 Venedik Mimarlık Bienali’nde Gelecek Vaat Eden Genç Mimarlar için Gümüş Aslan ödülüne layık görüldü.
Fotoğraf Luke Hayes’e aittir.

 
Alejandro Aravena, konut tasarımlarını halka ücretsiz olarak sunuyor

 
Editör: Jenna McKnight

 
Şilili mimar Alejandro Aravena, bu yılki Pritzker Ödülü sahibi, küresel ekonomik konut krizinin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için bir dizi konut tasarımını açık kaynaklı bir kaynak olarak piyasaya sürüyor.

 
Aravena’nın firması Elemental, düşük maliyetli “artımlı” konut projelerinden dördü için ücretsiz olarak web sitesinde çizimler yayınladı.

 
Amaç, iyi tasarlanmış sosyal konutlara yatırım yapmanın “çok pahalı” olduğunu düşünen devlet kurumlarına ve geliştiricilere malzeme sağlamaktır.

 

 

Aravena ve Elemental firması, 2004’te Şili’deki “artan” Quinta Monroy Evleri ile uluslararası ilgi gördü.

 

 

Aravena, Salı günü New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, yenilikçi sosyal konut çalışmalarında Pritzker Ödülü’nü aldığını açıkladı.
“Çevrimiçi, halka açık bilgi olarak sunacağız, tüm planlar, bugüne kadar yaptığımız projelerin tüm dosyaları – başarılı olduğuna inandıklarını” dedi.

 

 

 

 

2016 Pritzker ödüllü Alejandro Aravena, mimarlara “hiçbir zaman doğru olanı öğretmiyor” diyor

 

 
Aravena, hükümetlerin “yarı iyi bir ev” in inşa edilmesini finanse ettiği “artan” olarak nitelendirdiği bir yaklaşımı destekledi;

 
Bilgi yayınladığı projeler, Şili ve Şili’deki Monterrey’de 2010 ve 2014’te tamamlanan üç Şili gelişmesi olan Quinta Monroy, Lo Barnechea ve Villa Verde’dir.

 
Mimar, hükümet kurumlarının ve geliştiricilerin yüksek riskli olduğunu düşündükleri için ileriye dönük tasarımlara para harcamakta tereddüt ettiklerini söyledi.

 
Elemental’ın Meksika’daki Monterrey gelişimine yönelik tasarımı, daha uygun fiyatlı konut projelerini teşvik etmek için ücretsiz olarak indirmek üzere piyasaya sürüldü.

 
“Herkes önce başkasının hareket etmesini bekliyor” dedi. “Eğer başarılı olursanız, derhal kopyalanırsınız ve kimse önce bu yatırımı yapmak istemez. Başarısız olursanız, o zaman tüm kayıplarınızı yutmanız gerekir.”

 
Aravena’ya göre, sosyal konutlara duyulan ihtiyaç daha da artmakta, şu anda üç milyar insan şehirlerde yaşıyor ve üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

 
Elemental, “Piyasaların ve hükümetlerin, büyük hızlı kentleşme sorununu aşmak için neden bu yönde hareket etmemeleri için bir bahane daha ekarte edebileceğimizi umuyoruz” dedi.

 
“[Tasarımlar] test ettiğimiz, topluluklar için yararlı olduğu kanıtlanan ve çok acil bütçe ve politika kısıtlamaları kabul ederek hayata geçirilen bilgilerdir.”

 
Firma, tasarımların yerel düzenlemelere ve inşaat kurallarına ve ayrıca “yerel gerçekliklere” ve malzemelerin bulunabilirliğine uygun olacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini ekledi.

 

 

Köstence kentindeki Villa Verde, Aravena ve Elemental’in “artan” konutunun bir başka örneğidir

 

 
Aravena, mimarlık mesleğinin en büyük onuru olan Pritzker Ödülü’nün 41. üyesi.

 
48 yaşındaki mimar, yoksulluğu hafifletmeyi ve gecekonduları tasarım sürecinin ilk aşamalarında yerel toplulukları içine alan katılımcı bir yaklaşım kullanarak gecekonduları yok etmeyi amaçlayan mimari grubu “do tank” Elemental ile yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

 
Aravena’nın yönetici direktörü olan Elemental, ilk olarak 2004 yılında Şili’deki Iquique’deki Quinta Monroy gelişimi için uluslararası ilgi gördü. Bu program, her ev için çerçeveyi ve temel alanları inşa ederek küçük bir bütçeden en iyi şekilde faydalanmak ve kalanların zaman içinde kendilerini tamamlamalarını sağlamak için tasarlandı.

 
Grup ayrıca, 2010 Şili depremi ve ardından tsunaminin neredeyse tahrip ettiği şehirlerden biri olan Constitución’un yeniden inşasında odak rolü oynadı.

 

 

2016 Pritzker Ödül ödüllü Alejandro Aravena’nın kilit projeleri

 
Editör: Amy Frearson

 
Alejandro Aravena’nın bu yılki Pritzker Ödülü’nü alacağı haberi üzerine, 22 yıllık kariyeri boyunca Şili mimarının tasarladığı bazı binalara bir göz atılıyor.

 

 

Alejandro Aravena, 2005 Siyam Kuleleri – birleştirilmiş sınıf ve ofis binaları dahil olmak üzere, Universidad Católica de Chile için bir dizi bina tamamladı. Fotoğraf: Cristobal Palma

 

 

 

48 yaşındaki Alejandro Aravena, Alejandro Aravena Architects firmasını 1994 yılında Şili’deki Universidad Católica de Chile’den mezun olduktan sonra kurdu.

 

 
En yenisi olan UC İnovasyon Merkezi – Anacleto Angelini, az sayıdaki büyük açıklıklar tarafından delinmiş ve en üst düzeyde tek bir çıkıntıya sahip anıtsal bir küp yapıdır. 2014 yılında tamamlanan Londra Tasarım Müzesi’nin 2015 Yılın Tasarımlarında mimarlık kategorisinin birincisi seçildi.

 

 

 

Aravena’nın Universidad Católica de Chile’deki UC İnovasyon Merkezi, dev açıklıkları olan yekpare bir beton inovasyon merkezidir.

 

 

Aravena, “Dışarıya doğru oldukça opak bir yapı önerdik, Santiago hava için de etkili ve daha sonra içeride çok geçirgen bir mimariye sahip olduk” dedi.

 
“Binanın çevresi üzerindeki yapıya ve şaftlara sahip olmak, tipik perde duvar yapı düzenini geri döndürür ve açıklıkları yükseltilmiş kareler şeklinde çok özel noktalarda yoğunlaştırır.”

 

Alejandro Aravena’nın 2016 Pritzker Ödülü ödülü…

 

Üniversite için yaptığı diğer projeler arasında 1999’da tamamlanan Matematik Okulu, Siyam Kuleleri, 2005’te tamamlanan bir çift yapılı sınıf ve ofis binası ve yeni inşa edilen Tıp Fakültesi ve Mimarlık Okulu – 1990’lı yıllardaki bir binanın bir tadilatı yer alıyor. Meyve paketleme endüstrisinde kullanılan malzemeye dayanan yeni bir çinko kaplama ile – ikisi de 2004 yılında tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

Matematik Okulu, Aravena’nın Universidad Católica de Chile’de tamamladığı ilk binaydı. Fotoğraf:  Tadeuz Jalocha

 

 
Ancak 2001’den beri liderliğini yaptığı Şili mimarisine sahip öncü sosyal konut çalışmalarıyla tanınan “do tank” Elemental’ı ile tanınıyor.

 
Firma, tasarım geliştirmeden önce temel ihtiyaçları belirlemek için fakir veya felakete uğramış topluluklarla çalışan projelerde uzmanlaşmıştır – Aravena, katılımcı tasarım olarak nitelendirdiği bir süreç.

 
Iquique’deki 2004 Quinta Monroy Evleri projesi, Elemental’ın düşük maliyetli “yarım ev” projelerinin ilkidir. Cristobal Palma tarafından fotoğraf Elemental, düşük maliyetli, “artan” konut çözümü ile uluslararası alanda dikkat çekmiştir;

 

 

Bu gelişmelerden ilki, 100 ailenin 30 yıl boyunca yasadışı olarak işgal ettikleri bir alana kalıcı olarak yerleşmelerine izin vermek için yaratılan Şili Iquique’deki 2004 Quinta Monroy Evleri projesiydi.

 

 

 

 

Elemental, Meksika’da Monterrey Konutları inşa edilirken aynı konsepti takip etti. Devlet kaynaklarını kullanarak evlerin “zor yarısını” kurdular, ancak diğer yarısını da kendi ihtiyaçları ve finansal durumlarına göre sakinleri tarafından tamamlandılar.

 
Aravena, “Ailelere, kendileri için inşa etmeleri zor olacak ‘yarım evin’ sağladık ve olanaklarının izin verdiği şekilde, onlara ‘evi tamamlamaları için yer verdik’ dedi. “Bir yıl sonra, mülk değerleri üçe katlandı ve yine de tüm aileler evlerini geliştirmeyi sürdürmeyi tercih etti.”

 
2010’da Meksika’daki Monterrey Konutları ve 2013’te Şili’nin sahil kasabası Constitucion’daki Villa Verde Evleri projesi de dahil olmak üzere bir dizi benzer gelişme izledi.

 
Şili sahil kasabası Constitucion’daki Villa Verde Evleri projesi, Elemental’ın 2010 depreminden ve tsunamisinden sonra kenti yeniden inşa etmesine yardım etme projesinin bir parçasıydı.

 
________________________________________

 
İkincisi, 2010 yılında meydana gelen deprem ve tsunamiyi takiben kenti yeniden inşa etmeye yardımcı olacak daha geniş bir Elemental projesine bağlı.

 
Şehirdeki ana kamu binaları da Elemental tarafından tasarlanmıştır. Bunlar arasında 2014 yılında tamamlanan ahşap çerçeveli Kültür Merkezi ve gezinti yolunda turizmi teşvik eden bir dizi kıyı gözetleme noktası bulunmaktadır.

 

 

Elemental, Constitución şehri için yeni bir kültür merkezi inşa etti. Fotoğraf: Felipe Diaz

 

 
2010 yılında, Elemental, Meksika’da bir hac rotası olan La Ruta del Peregrino boyunca dinlenme durakları tasarlamaya davet edildi. Jalisco dağlarındaki Las Cruces Hacı Gözetleme Noktası tehlikeli bir şekilde dengelenmiş bükülmüş bir beton kutuya benziyor ve içeriye girenlere peyzajlı bir manzara sunuyor.

 

 

Köstence’de turizmi teşvik etmek için Elemental, gezinti yolunda bir dizi kıyı gözetleme noktası oluşturdu. Fotoğraf: Felipe Diaz

 

 
Şirket şu anda Santiago’dan geçen 10 basamaklı bir gezinti planını geliştiriyor; şaşırtıcı basamaklarla slaytlarla birbirine bağlanmış bir dizi teras ve yükseltilmiş ahşap kulübeler içeren 2012 İki Yüzyıl Çocuk Parkı’na bağlanıyor.

 

Alejandro Aravena, 2016 Venedik Mimarlık Bienali’nin direktörlüğünü yaptı

 

 

 

 

 

Devam etmekte olan diğer projeler arasında, Şili’deki Calama maden kasabası için bir ana plan, sakinlerin yaşam koşullarını iyileştirmek için 23 farklı plan içeren bir kamu / özel gelişim yer almaktadır.

 

 

 

 

Elemental, İsviçre’deki Montricher’deki Jan Michalski Vakfı için bu askıya alınmış Yazar Kabini’ni tasarladı.

 
Şili dışında, Elemental, Austin, Teksas’taki St Edward Üniversitesi’ne ve Jan Michalski Vakfı’nın edebi ikametgahı için tasarlanmış dalgalı, delinmiş bir beton çatılı bir sığınağın altında oturan yükseltilmiş bir yapı olan Writer’s Cabin için 300 yataklı bir yurt binası tamamladı. Montricher, İsviçre programında.

 
Shanghai’daki ilaç firması Novartis için yeni bir ofis binası bu yıl tamamlanacak.

 
2012 yılında, Elemental, Santiago’da bir dizi terasa sahip bir yamaca dört hektarlık bir park kurdu. Cristobal Palma’nın Filmi

 
________________________________________

 
Aravena, 2010 yılında Alman mobilya şirketi Vitra için ilk ürününü tasarladı. Paraguaylı Ayoreo yerlileri tarafından kullanılan bir konsepte dayanarak, Chairless, bacakları üzerinde otururken diz için doğal destek sağlamak üzere vücudu saran bir kayıştan oluşur.

 
Aravena, “Vücudun yerçekimi kuvvetinden dinlenebileceği bir nesne geliştirmek yerine, vücudun tutulması için yorulma kuvvetini kullanıyor,” dedi. “Ne kadar yorulursak, bacaklarımızı açma eğilimimiz o kadar artar ve kuvvet o kadar artar ve daha rahat bir pozisyona geçer.”

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

3 Yorum
  1. Gerçek bir yetenek, gerçek bir sosyal projeci mimar.

    Sevilay Çiçekdağı | 25 Ekim 2019

  2. Bu dünyaya fikirleriyle ve yaklaşımıyla çok şey katacak bir tasarımcı. Toplumcu tarafı en önemli özelliği.

    Kahraman Ünsal | 6 Kasım 2019

  3. Kararlılık, fikri takip, kamusal mimarlık, üzerine yetenek ve çalışma gelince ürünler böyle oluyor demek ki. Fikir bunun için önemli mimarlıkta.

    Deniz ARKAN | 15 Kasım 2019


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org