IEOH MING PEI |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
IEOH MING PEI
Share 1 Temmuz 2019

Ieoh Ming Pei, 1917 yılında Çin’in güneyinde, Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde doğdu

 

 

Norman Foster, Santiago Calatrava, Daniel Libeskind ve birçok mimar, Pei’nin çalışmalarının kendilerini etkilerini etkilediği açık yüreklilikle belirtiyorlar.

 

 

 

 

 

 

Hayatı

 

 

Aslen 1917’de Çin’in Guangzhou şehrinde doğan Pei, 1935 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde mimarlık okulu için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Pei tatmin olmamış ve nihayetinde MIT’ye bırakılmış, mezun olmadan ve Harvard Tasarım Enstitüsü’ne gitmeden önce ayrılmıştır.

 
I.M. Pei, Milli Savunma Araştırma Komitesi için çalışmak üzere eğitiminden ara verdi. 1944’te Harvard’a döndü ve iki yıl sonra mimarlık yüksek lisansını kazandı. Bu süre zarfında, Pei üniversitede yardımcı doçent olarak çalıştı.

 

1948’de, I.M. Pei, New York merkezli mimarlık şirketi Webb & Knapp, Inc.’e mimarlık direktörü olarak katıldı. 1955’te kendi şirketi I. M. Pei & Associates’i (şimdi Pei Cobb Freed & Partners olarak bilinir) başlatmak için ayrıldı. İlk büyük projelerinden biri Denver, Colorado’daki Mile High Center’dı. Pei ayrıca bu süre zarfında Washington, D.C., Boston ve Philadelphia bölgeleri için çeşitli kentsel dönüşüm planları hazırladı. Pei’nin ilk büyük tanınması, Colorado’daki Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi’nde (1961’de tasarlanmış ve 1967’de tamamlanmış) geldi. Yeni eseri, Massachusetts’teki John F. Kennedy Kütüphanesi’nin baş mimarı seçilmesine yol açtı. Dallas Belediye Binası’nı ve Ulusal Sanat Galerisi’nin Doğu Binasını tasarlamaya devam etti.

 
İlk kez 1975 yılında F noragrant Hills’de bir otel tasarlamak için Çin’e döndü ve on beş yıl sonra Hong Kong’da bir gökdelen olan Hong Kong Bank of China Tower’ı tasarladı. 1980’lerin başında, Pei, Paris’teki Musée du Louvre için bir cam ve çelik piramit tasarladığında tartışmaların odağıydı. Daha sonra Dallas’taki Morton H. Meyerson Senfoni Merkezi, Japonya’daki Miho Müzesi, Suzhou’daki Suzhou Müzesi, Katar’daki İslam Sanatı Müzesi ve Grand Duke Jean Modern Sanat Müzesi’ni tasarlayarak sanat dünyasına geri döndü.

 

 

 

Üretken ve İkonik Mimar I.M. Pei 102 yaşında öldü…
Editör: Nick Mafi

 

 

 

Paris’te bir meydanda duran adam
M.Ö. Pei, Paris’teki ikonik Louvre Piramidinin önünde duruyordu.
Fotoğraf: Alamy Stok

 

 

 

Ieoh Ming (I.M.) 1917’de Çin’in Guangzhou’da doğan ve dün New York’ta ölen Pei, dünyanın dört bir yanında modern mimari biçiminde silinmez bir çalışma grubu bıraktı. Belki de en iyi tartışmalı 1989 Paris’teki Louvre girişindeki bir cam piramit tasarımıyla tanınan Pei, mimaride mimarlık konusunda üretken bir kariyer geçirdi.

 
Elbette, binalarının her biri bulundukları herhangi bir topluluğu yeniden tanımladı. New York Syracuse’daki Everson Sanat Müzesi’nde olduğu gibi, Pas Kemeri’ndeki şehirlere isim tanıma eklendi. “Pei, modern mimariyi klasik ve zamansız gösterme kabiliyetinde neredeyse tekildi” diyor Michael A. Syracuse Üniversitesi Mimarlık Fakültesi profesörü ve dekanı konuşuyor. ”Görünüşe göre, bunu Everson’dan yazıyorum. Bu sabah müze ve bu klasik modernizm hissi binanın her metrekaresine yayılıyor. Bu sabah burada olmak oldukça manevi bir deneyimdi. ”Diğer zamanlarda Pei, yeni bir sanat müzesi oymasında kullanılan materyalleri düşünmemize meydan okudu. Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nin yeni ve modern bir kanadını kurması için yaptığı 1978 komisyonunda, Pei, Amerikalı mimar John Russell Pope’un 1941’deki orijinal Ulusal Galeri Binası ile aynı Tennessee mermeri kullanması konusunda kararlıydı.

 

Fakat onu en iyi tanıyanlar için, Pei’nin bir mimar olarak yapabileceği yetenek, sıcaklığı, etkinliği ve insanlığı ile karşılaştırıldı. New York’taki Dünya Ticaret Merkezi ulaşım merkezinin mimarı Santiago Calatrava, “Onu her zaman gülen, mütevazı bir adam olarak tanıyordum” diyor. “Yumuşak bir karakter ama keskin ve net bir zihne sahip.”

 

 

Açık bir günde bir binanın dış cephesi
I. Pe.m, New York Syracuse’deki Everson Müzesi’ni tasarladı.

 

 

 

Apple’ın en yeni kampüsünün mimarı Norman Foster “Pei’nin meslekte ayakta durduğunu garanti ediyor – var olan her büyük ödülü kazandı” diyor. 1983’te Pritzker Ödülü’nü ve 1992’de Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’nı kazanan Pei, güçlü mimari eserleri tasarlamaya giden temel değerleri asla gözden geçirmedi. Mimar Daniel Libeskind, “Yıllar önce Berlin’de onunla birlikte çizim yapmaya olan ortak tutkumuzu paylaştığımız bir akşam yemeğinde oturdum” diyor. “Parlak binalarında mimarinin bin yıllık geleneğinin ustalığını görebilirsiniz.”

 

Neredeyse büyük mimarların şiddetle rekabet edebilmesi için bir ön şart haline geldi. Pei, yüzeydeki kısma uymazken (yumuşak konuşma, mütevazi, kibar, komik) derinlerde, onun çağdaşlarını şok eden komisyonları kazanmak için ateşe veren bir ateş yakma vardı. Belki de Pei’nin mimar olarak en büyük özelliği, emme yeteneğiydi.

 

Katar’da bulunan İslam Sanatı Müzesi’ni tasarlaması için görevlendirildiğinde Pei, işi yapması gerekip gerekmediğinden emin değildi. Batı sanatının bir koleksiyoncusu olan Pei, İslam sanatı hakkında çok az şey bildiğini kabul etti. Ancak bunu, hem bir mimar hem de bir insan olarak, büyüme fırsatı olarak gördü. Peygamber Muhammed’in biyografisini okuduktan ve dünya çapında bir İslam mimarisi turu yaptıktan sonra Pei, 2008’de Doha’daki İslam Sanatı Müzesi’ni tamamladı.

 

Fakat Pei’yi kalıbı kırmaya iten sadece din ve kültür değildi; o da müzikti. Rock & Roll of Fame Hall tasarımı tasarlandıktan sonra Pei başlangıçta huzursuz hissediyordu – mimar bu müzik tarzının hayranı değildi. Yine de meraklı ruh Pei, ikiye katladı ve Rolling Stone’un kurucusu ve yayıncısı Jann Wenner ile birkaç rock konseri gezisine başladı. Pei, Cleveland’ın ikonik Rock & Roll Hall of Fame’i 1995’te tamamladı.
 

Alacakaranlıkta su ögeleriyle bina
Cleveland Rock & Roll Onur Listesi, 1995 yılında I.M. Pei tarafından tamamlandı.
Fotoğraf: Getty Images

 

 
Çin doğumlu mimar, Paris’in Louvre piramidi ve Colorado Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi gibi yüksek profilli binalarının birçoğuyla bir şişede yıldırım yakaladığını biliyordu. İfade ettiği hisler, bir nesilden fazla mimarı etkiledi. Amerikalı mimar Steven Holl, “Washington Üniversitesi’nde bir öğrenci olarak, I.M. Pei’nin 1967’deki şaşırtıcı Boulder Atmosferik Araştırma Binası’ndan etkilenmiştim” diyor. “Pei’nin sonradan söylediklerini sevdim, üç veya dört şaheserin 50 veya 60 binadan daha önemli olduğunu” gördüm.

 

 

Çin doğumlu mimar, Paris’in Louvre piramidi ve Colorado Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi gibi yüksek profilli binalarının birçoğuyla bir şişede yıldırım yakaladığını biliyordu. İfade ettiği hisler, bir nesilden fazla mimarı etkiledi. Amerikalı mimar Steven Holl, “Washington Üniversitesi’nde bir öğrenci olarak, I.M. Pei’nin 1967’deki şaşırtıcı Boulder Atmosferik Araştırma Binası’ndan etkilenmiştim” diyor. “Pei’nin sonradan söylediklerini sevdim, üç veya dört şaheserin 50 veya 60 binadan daha önemli olduğunu”.

Boulder, Colorado’da bulunan ABD Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi, 1967’de I.M. Pei tarafından tasarlanmıştır.

 

 

 

 

Pei, bugün modern mimarlar ve modern mimarinin ataları arasında önemli bir bağdı (Le Corbusier, Mies van der Rohe, Saarinen, Frank Lloyd Wright ve Breuer, diğerleri). Calatrava, “Onu modern mimari batonunu bir neslden diğerine taşıyan bir mimar olarak gördüm ve taşıdığı mesaj tüm dünyada duyuldu” diyor. “Mimarisi, modernliği klasikle ikonik bir tarzda karşıladı ve bu jestlerle, geçmiş ustalarının çağdaşlarının çoğunun yapamayacağı şekilde rekabet etmesi için bir mimari başarı kuşağı yarattı.”

 

 

 

Alacakaranlıkta dıştan bir gtörünüm
Pei’nin Paris’teki Louvre Müzesi’ne girmesi için tasarladığı tasarım belki de en kalıcı yapısı olacaktır.

Fotoğraf: Getty Images

 

 
Pei, hiç şüphesiz zaman testine dayanacak binaları tasarlamak için dünyayı dolaşırken, Çin peyzaj mimarisi biçimindeki etki köklerine sadık kaldı. Foster, “ödün vermeden modern tasarımlar yarattı, ancak geleneklere ve yerel değere karşı duyarlıydı” diye açıklıyor Foster. “Çin peyzaj mimarlığı tarafından geliştirilen ve binalar arasındaki alanların önemini derinlemesine değerlendiren konseptler üzerine çizdi. Doğa ve peyzajın tasarımlarına entegrasyonu, çalışmalarının çoğundan geçen gibi, eski projelerden bir tema. Colorado’daki Atmosferik Araştırma Ulusal Merkezinin Mesa Laboratuvarı, daha sonra kelimenin tam anlamıyla manzaraya inşa edilmiş olan Japonya’daki Miho Müzesi’nde çalışmakta.

 

 

Dünya haklı olarak bu devrimci mimarı kaybettiğinde yaslanırken, geride bıraktığı birçok armağanı kolayca değerlendirebiliriz. Yapılı çevre, modern mimariyi yönettiği yön için kesinlikle daha zengindir. Fakat Pei’nin etkisinin en iyisi henüz gelmemiş olabilir. Foster, “O en iyilerden biriydi ve özlenecek, ancak on yıllar boyunca mimarları ve tasarımcıları etkilemeye devam edecek zorlu bir mirasın arkasında kaldı” diyor Foster.

 

 

 

Kaynak: A D

 

 

 

Ieoh Ming Pei kimdir?

 

 

 

 

 

Ieoh Ming Pei, 1917 yılında Çin’in güneyinde, Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde doğdu. Üniversite öğrenimi görürken 18 yaşında Amerika’ya geldi ve modern mimarinin en iyi mimarlarından biri oldu.

 

 

Pei, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pennsylvania Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi almadan önce ilk eğitimini Hong Kong’taki St Paul Koleji’nde tamamladı. Sonrasında da Şangay’da ki St John Üniversitesi‘nde eğitimini sürdürdü. 1940’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden B.A. mimarlık diploması almaya hak kazandı. Ayrıca Ieoh Ming Pei Harvard Tasarım Okulu’nda okuduktan sonra Princeton, New Jersey’deki Milli Korunma Araştırma Komitesi’ne üye oldu. Pei, 1946 yılında mimarlıkta master derecesini kazandı. Harvard Fakültesinde yardımcı profesör olarak görev yaptı. 1954 yılında da Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu. 1955 yılına ise Pei kendi şirketini kurdu. I.M. Pei, 1983 yılında ABD Ulusal Sanat Galerisi eseriyle Pritzker Mimarlık Ödülü kazanan mimarlar arasında bulunuyor.

 

 

leoh Ming Pei, 1990 yılında çalışmalarını tamamlayıp emekli oldu. Pei’nin toplamda dört çocuğu bulunuyor ve iki çocuğu kendisi gibi mimar.

 

 

Ieoh Ming Pei, çalışmalarında çelik, beton, cam ve kayaç kullanıyor. Başarılı mimar Pei, dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya koyduğu eserleri ile, 20. yüzyılın önde gelen mimarları arasında bulunuyor.

 

 

Eserlerinin büyük bir bölümü, devasa heykel parçalarını andıran cüretkar ve basit şekilli yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

LEOH MING PEI ESERLERİ

 

 

Louvre Piramidi

 

 

 

Çin Bankası Kulesi

 

 

John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi

 

 

 

İslam Eserleri Müzesi, Doha

 

 

 

Ulusal Sanat Galerisi

 

 

 

 

 

 Kaynak: www.emlakwebtv.com

 

 

 

 

Louvre piramitlerinin arkasındaki usta mimar Ieoh Ming Pei 100. yaş gününü kutladı

 

 

 

(Bu yazı 2017 yılında The Telegrap’ta yayınlanmıştır.)

 

 

 

 

 

 

Çinli-Amerikalı tasarımcı, 1989’da açılmış dev cam yapı açılmadan önce, Parislilerin yüzde 90’ının bir noktada projeye karşı olduğunu söyleyerek eleştirmenlerin kavgasına dayandı.
Pei daha sonra, “Louvre’dan sonra hiçbir projenin çok zor olacağını düşünmemiştim” diyerek “Paris sokaklarında pek çok öfkeli bakışlar aldım” dedi.

 
Yine de, sonunda, modernist “karmakarışık” sert eleştirmen bile olsa, İngiltere Prensi Charles, “muhteşem” olduğunu açıkladı.
Ve “acımasız” tasarıma karşı kampanyanın başını çeken Fransız gazetesi Le Figaro, açılışının 10. yıldönümünde ekiyle birlikte dehasını kutladı.

 

 

Çin doğumlu ABD’li mimar Ieoh Ming Pei, Louvre müzesi piramidinin açılış gününde Fransa cumhurbaşkanı Francois Mitterrand ile el sıkışırken

 

 
Pei’nin ana vuruşu, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesinin üç kanadını, cam ve çelik piramitinden gelen ışıkla boğulmuş geniş yeraltı galerileriyle bağlamaktı.
Ayrıca müzenin ana girişi olarak hizmet vermiş ve en kalabalık günlerinde bile yeraltı yollarını aydınlatacaktı.

 
Bauhaus’un kurucusu Walter Gropius ile Harvard’da eğitim görmeden önce Hong Kong ve Şanghay’da büyüyen Pei, daha önce hiç tarihi bir binada çalışmamış, iş için seçimlerin en açık olanı değildi.
Ancak o zamanki Fransız cumhurbaşkanı François Mitterrand, Washington DC’deki Ulusal Sanat Galerisi’ne yaptığı modernist uzantıyla o kadar etkilendi ki Louvre’un adamı olduğu konusunda ısrar etti.

 

Sosyalist lider, Paris’i Bastille Operası ve La Defense Grand Arch’ı içeren bir dizi mimari “granets projektörü” ile değiştirmeye çalışıyordu.

 
Zaten 60’lı yılların ortalarında ve zarif John F. Kennedy Kütüphanesi ve Dallas Belediye Binası için Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir yıldız olarak, hiçbir şey Pei’yi radikal planlarının alacağı resepsiyonun düşmanlığı için hazırlamamıştı.

 
Planlama görevlileri ve tarihçilerle karşılaşan bir dizi hayatta kalmak için tüm inceliğini ve kuru mizah duygusuna ihtiyacı vardı.
Ocak 1984’te Fransız tarihi anıtlar komisyonuyla yapılan bir toplantı, Pei’nin fikirlerini bile sunamamasıyla kargaşa içinde sona erdi.
“Artık Dallas’ta değilsin!” Uzmanlardan biri, hatırladığı şey sırasında ona, Çin karşıtı ırkçılığın hedefi olduğunu düşündüğü “korkunç bir oturum” oldu.
Pei’nin 1983’te “mimarlık Nobel’i” olan Pritzker Ödülü’nü kazanması bile, itirazcılarını kabul ediyor gibiydi.
O zamanlar Fransız kültür bakanı olan Jack Lang, AFP’ye Pei’nin fikirlerine hala “muhalefetin şiddetiyle şaşırdığını” söyledi.
“Piramit, Fransa tarihinin merkezinde bir anıtın tam merkezindedir (Louvre, ülkenin krallarının eski sarayıdır).
Sol ve sağ arasında “Proje aynı zamanda şiddetli bir ideolojik çatışmalar zamanında geldi” dedi.
Louvre’un yönetmeni Andre Chabaud, Pei’nin vizyonunu ortaya koyan “mimari riskleri” protesto etmek için 1983’te istifa etti.
Ancak mevcut görevli, hiç kuşkusuz piramidin müzenin etrafında dönmesine yardım eden bir şaheser olduğuna şüphesiz.

 

Jean-Luc Martinez, Pei ile son birkaç yıl içinde müzenin artan popülaritesiyle başa çıkma planlarını uyarlamak için çalıştığı gerçeğinden daha da emin.
Pei’nin özgün tasarımı yılda iki milyona kadar ziyaretçi içindi. Geçen yıl Louvre yaklaşık dokuz milyonu ağırladı.
Martinez için piramit “müzenin modern sembolü” dedi, “Louvre’un en saygın sanat eserleri” ile aynı seviyede bir simge “Mona Lisa, Venüs de Milo ve Samothrace Kanatlı Zaferi” dedi.
Pei, Paris’in aziz manzarasını değiştirmek için vahşileşmek konusunda yalnız değil.
1887’de, Emile Zola ve Guy de Maupassant’ı içeren bir grup aydın, Le Temps gazetesinde “işe yaramaz ve canavar Eyfel Kulesi” nin “cıvatalı metal sacdan yapılmış bir sütunu” inşasını protesto etmek için bir mektup yayınladı.

 

 

 

 

 

 

3 Yorum
  1. Pei bu dünyada iz bırakanlardan gerçekten. Cam piramit başlı başına bir fenomen zaten. Kaybettik yakınlarda, büyük bir değerdi.

    müge altıntaş | 1 Temmuz 2019

  2. Cam piramit çağ açan bir tasarım yaklaşımıdır. Korumaya ve bağlam ilişkisine damga vurmuştur.

    Derya Tokluoğlu | 9 Temmuz 2019

  3. ustaya sevgi saygı.

    edip uçgan | 1 Ağustos 2019


Yorum yazmak için


İstanbul’un hafızasını yüz yılı aşkın bir süredir muhafaza eden Büyükada Rum Yetimhanesi için restorasyon hazırlıkları başladı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org