Florya Deniz Köşkü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Florya Deniz Köşkü
Share 10 Kasım 2017

Tasarım: Seyfi ARKAN

 

 

 

 

Marmara Denizi kıyısında, Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında bir yerleşim bölgesi olan Florya’nın 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinmektedir. Atatürk’ün buraya olan ilgisiyle önem kazanan Florya giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür. Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında açılan proje yarışmasını kazanan mimar Seyfi Arkan’a yaptırılan köşk, yazlık bir konut olarak  düşünülmüştür.

 

 

Yapıldığı yıllarda Florya Deniz Köşkünün havadan görünümü

 

 

1935 yılında Florya Deniz Köşkü

 

 

1935 senesinde İstanbul Belediyesinin tarafından dönemin önde gelen mimarlarından Seyfi Arkan tarafından projelendirilen yapı, aynı yıl içerisinde tamamlanarak, 14 ağustos gününde törenle Mustafa Kemal’e teslim edilmiştir.

 

 

Mustafa Kemal’in köşkü kullandığı yıllardan…

 

 

Mustafa Kemal’in halkla buluşmaları

 

 

Atatürk tarafından köşk çalışma ofisi olarak kullanılmış, ayrıca halkla beraber Atatürk köşkün sahilinde denize girmiştir. Dolmabahçe Sarayında kaldığında sık sık motorla Florya köşküne geçen Atatürk, köşke son ziyaretini ölümünden önce 28 Mayıs 1938 senesinde gerçekleştirmiştir. Atatürk, birçok misafirini bu köşkte karşılamış, ayrıca bilimsel ve ülke gündemini ilgilendiren önemli konular, bu köşkte yapılmıştır.

 

 

Köşkün içerisinden görünümler

 

 

Karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üzerine inşa edilen Florya Atatürk Deniz Köşkü, ahşap bir iskele ile karaya bağlanıyor. Kabul salonu, yatak odası, banyo ve kütüphane barındıran ahşap köşk, prefabrik yapım tekniğiyle 43 günde inşa edilmiş. Seyfi Arkan’ın tasarımı Deniz Köşkü, Türk mimarlık tarihinde erken modernizm örneklerinden olması nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Bauhaus stilinde tasarlanan yapı, aynı proje içerisinde tasarlanan bir halk plajına da sahiptir. Öyle ki Atatürk’ün Seyfi Arkan’a ait olan tasarımı seçmesindeki önemli etkenin bu halk plajı olduğu söylenir.

 

 

Kütüphane

 

 

 

Atatürk’ün vefatından sonra, İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay tarafından köşk kullanılmaya devam edilmiştir. Ancak, bölgenin giderek ışıltısını ve ihtişamını kaybetmesi, ayrıca deniz suyunun kalitesini muhafaza edememesi nedeniyle diğer Cumhurbaşkanları tarafından sık kullanılmamıştır. 1988 senesinde ise, bakanlar kurulu kararıyla TBMM milli saraylar daire başkanlığına köşk, emanet edilmiştir.

 

 

Salon

 

 

Köşkün mimari yapısı

 

 

Köşkün bulunduğu yer, deniz seviyesine sıfır noktasıdır. Yani köşk, denize kazıklar çıkılarak, kazıkların üzerine inşa edilmiştir. Karadan uzaklığı yaklaşık olarak 70 metredir. Ahşap iskelesiyle karaya bağlanılan köşk, geniş bir bahçeye sahiptir. Köşkün içerisinde yatak odası, banyo ve büyük bir kütüphane ile çalışma odası bulunmaktadır.

 

 

Mustafa Kemal’in kullandığı sandal

 

 

 

Aynı zamanda misafirlerin kabul edildiği odalar, misafirlerin ağırlanması için yatak odaları vardır. Atatürk, köşkün inşası esnasında yaptığı incelemeler ve ziyaretler esnasında, köşkün bahçesini içerisinde bulunan Ayastefanos Manastırının kalıntılarının da dahil edilmesini istemiştir.  Bugün köşkün mimari özelliği olarak, Cumhuriyet tarihinin ilk eserlerinden birisi olmasını söylemek yeterlidir. Cumhuriyet mimarisinin klasik yansımalarını içeren Florya köşkü, bu nedenle önemlidir.

 

 

Bugün Müze olan Köşkte sergilenen eşyalar…

 

 

 

 

 

2 Yorum
  1. Zamanına çok uyan, Seyfi Arkan modernizminin harika bir yapısıdır köşk.

    necdet yılmaz | 13 Kasım 2017

  2. Nefis bir S. Arkan tasarımı. Bu kadar güzeli o dönemde bizim ülkemizde olmadı. Şimdiki saraya bakın bir de şu mütevazı köşkteki sadelik ve tasarım gücüne bakın.

    müfit şahin | 15 Kasım 2017


Yorum yazmak için


Tasarım: Stüdyo HANGHAR Bu arada dünya bir şekilde pavyonlarla, özellikle de Expo 2020 Dubai’nin yenilikçi mimari kurulumlarıyla dolup taşıyor. Başka bir noktada, İspanya’daki eski bir fabrikanın dar geçidinde, ev mimarisinin özelliklerini araştıran geçici bir tuğla pavyon yer alıyor.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org