Tadao Andō |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tadao Andō
Share 29 Mayıs 2017

Tadao Ando, 13 Eylül 1941, Osaka’da doğmuştur. Mimarlık eğitimi almamış olmasına rağmen 20. ve 21. yüzyılın en önemli mimarlarından biri olmuştur.
Tasarımları bazı kuramcılara göre Modern Mimarlık’ın yeni bir yorumu, bazılarına göreyse yalnızca birer Modernizm eklektisizmidir.

 

 

 

 

Daha çok beton, su, cam, peyzaj ve günışığı ile yaptığı kompozisyonlar Japon minimalizmini, Avrupa ve Amerika’da ortaya çıkmış olan modern mimariyle bir araya getirerek uluslararası modern mimarlığa yeni bir boyut kazandırmıştır.
Tadao Andō, 1995’de mimarlığın Nobeli sayılabilecek Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi olmuştur. Bunun yanı sıra sayısız farklı ödül ve en son UIA 2005 altın madalyasının sahibi olmuştur.
İki yaşındayken ailesi onları ayırmayı ve Tadao’yu büyükannesi ile yaşatmayı seçti. Ortamda asla resmi eğitim görmesine rağmen, mimarlık mesleğine girmeden önce bir kamyon şoförü ve boksör olarak çalıştı. Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Imperial Hotel’i ikinci sınıf bir lise öğrencisi olarak Tokyo’ya yaptığı bir gezide izledi, sonunda lise eğitimini tamamlayıp mimariyi takip etmesinden iki yıl sonra boks kariyerine son verme kararı aldı.

 

 

                               Hyogo Prefectural Sanat Müzesi, Kobe

 

 

                        Hyogo Sanat Müzesi içinden bir detay

 

 

Çizim öğrenmek için gece sınıflarına girdi ve iç mekan tasarımı ile ilgili kurslar aldı. Le Corbusier, Ludwig Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Louis Kahn gibi ünlü mimarların tasarladığı binaları ziyaret etti ve 1968’de Osaka’ya döndükten sonra kendi tasarım stüdyosu Tadao Ando Architects and Associates’i kurdu.

 

                        Fort Worth Modern Sanat Müzesi, Fort Worth, Teksas

 

 

                        Fort Worth Modern Sanat Müzesi, restoran bölümü

 

 

                        Galleria Akka, Osaka, 1988
Ando, ​​din ve yaşam tarzının mimarisini ve tasarımını kuvvetle etkilediği Japonya’da yetiştirildi. Ando’nun mimari tarzının temelinde, basitlik güzelliğini temsil etmek için hiçlik ve boş alanı vurgulayan bir “haiku” efekti yarattığı söylenir. Basitlik görünümünü korurken karmaşık (yine de güzelce basit) mekansal dolaşımı tasarlamayı tercih eder. Kendi kendine öğreten bir mimar, araştırması için Avrupa’da dolaşırken Japon kültürünü ve dilini aklında tutmuştur. Mimar olarak, mimarinin toplumu değiştirebileceğine, “konutun değiştirilmesi kenti değiştirmek ve toplumu değiştirmek” olduğuna inanmıştır. “Reform toplumu”, bir yerin tanıtımını veya o yerin kimliğini değiştirmek olabilir. Werner Blaser, “Tadao Ando’nun iyi binaları unutulmaz bir kimlik ve dolayısıyla halkın dikkatini çeken ve pazar penetrasyonunu teşvik eden tanıtımlar” demektedir.
                        Langen Foundation

 

 

Mimarisinin sadeliği, çoğunlukla Japon kültürünün etkilediği sansasyon ve fiziksel deneyimler kavramını vurgular. Dinsel terim Zen, basitlik kavramına odaklanır ve dışa dönük görünüş yerine içsel duyguyu yoğunlaştırır. Zen, Ando’nun çalışmalarında canlı bir şekilde ortaya çıkıyor ve ayırdedici markası haline geldi. Basitlik fikrini uygulamak için Ando’nun mimarisi, çoğunlukla beton ile oluşturulmuştur ve aynı zamanda temizlik ve ağırlıksızlık (beton ağır bir malzemedir) sağlamaktadır. Dış mekan basitliği, alanın yapısı ve organizasyonu, sansasyon estetiğini temsil edebilmek için nispeten potansiyel taşımaktadır.

 

 

                                                      Işık Kilisesi, Osaka

 

 

                        Honku Tapınağı (Su Tapınağı)

 

 

Ando, ​​Japon dini mimarinin yanı sıra Işık Kilisesi (1989) ve Tarum Kilisesi (1993) gibi Hıristiyan kiliseleri de tasarladı. Japon ve Hıristiyan kiliseleri farklı özellikler sergilemekle birlikte, Ando da onlara benzer şekilde davranır. Dini mimari ve evlerin tasarımında fark olmaması gerektiğine inanır. Açıkladığı gibi, birini diğerinden ayırmamız gerekmiyor. Bir evde oturmak yalnızca işlevsel bir mesele değil aynı zamanda manevi bir konudur. Ev aklın odağı (kokoro) ve akıl tanrı’nın yeridir. Bir evde oturmak tıpkı Tanrı’yı ​​aramak için kiliseye giderken olduğu gibi aklın (kokoro) bir tanrı merkezi olduğu anlamına gelir. Kilisenin önemli bir rolü maneviyatın bu hissini arttırmaktır. İnsanlar manevi bir yerde, anavatanlarında olduğu gibi, zihinlerinde (kokoro) ve barış bulurlar.

 

 

                        Suntory Müzesi

 

 

                       Akita Müzesi
Ando, ​​mimarlık ruhundan bahsetmenin yanı sıra, doğa ve mimarlık arasındaki ilişkiyi de vurguluyor. İnsanlara mimarlık yoluyla doğanın ruhunu ve güzelliğini kolayca deneyimlemeyi düşünüyor. Mimarlık, sitenin tutumunu gerçekleştirmekten sorumlu ve görünür hale getirdiğine inanıyor. Bu yalnızca mimaride toplumdaki rolü teorisini temsil etmekle kalmıyor, mimariyi fiziksel deneyimden ne kadar çok zaman geçirdiğini de gösteriyor.

 

 

                                                        Lee Ufan Müzesi
1995’te Ando, ​​mimarlık için Pritzker Ödülü’nü kazandı ve 100.000 $ ödül parasını 1995 Kobe depreminin yetimhanelerine bağışladı.
Tadao Ando’nun çalışma alanı, doğal ışığın yaratıcı kullanımı ve peyzajı, bir binanın inşa edilen alanına uyarak manzarayı bozmak yerine, doğal peyzaj biçimlerini takip eden yapılar tasarlamıştır. Ando’nun binaları genellikle üç boyutlu karmaşık yollarla karakterize edilir. İç ve dış mekanlarda dokuma yapan bu yollar hem büyük ölçekli geometrik şekiller hem de aralarındaki boşluklarda oluşmuştur.

 

 

                        Rokko 1 evleri, Kobe
1976’da tamamlanan, küçük, iki katlı, yerinde dökme beton bir ev olan Sumiyoshi’deki “Satır Sırtı Evi” (Azuma Evi, Yerin 吉 の 長屋), karakteristik tarzının unsurlarını göstermeye başlayan erken bir eserdir. Üç eşit dikdörtgen kattan oluşur.

 

 

 

1 Yorum
  1. Yaşayan bir mimarlık devi. Sadelikle anlatamadığı konu yok. Japonya için büyük gurur.

    selim ötüken | 31 Mayıs 2017


Yorum yazmak için


  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisini yapılaşmaya açarak yapacağı 193 milyon 794 bin TL’lik “AVM Gar” projesinin imar planlarının yürütmesi durduruldu. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, imar planlarını şehircilik ilkelerine ve hukuka uygun bulmadı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org