Değerli hocamız Sn. Prof. Dr. Yüksel Öztan’ı kaybettik |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Değerli hocamız Sn. Prof. Dr. Yüksel Öztan’ı kaybettik
Share 1 Mart 2010

Peyzaj Mimarlığı mesleğimizin bugünkü gelişiminde büyük katkıları olan sevgili hocamız ve duayenimiz Sn. Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN‘ı 27 Şubat 2010 Cumartesi günü kaybetmiş bulunmaktayız.

degerly-hocamiz.jpg

Peyzaj Mimarlığı mesleğimizin bugünkü gelişiminde büyük katkıları olan sevgili hocamız ve duayenimiz Sn. Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN‘ı 27 Şubat 2010 Cumartesi günü kaybetmiş bulunmaktayız. Kendisini sonsuzlağa uğurlamak üzere, 01 Mart 2010 Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu‘nda Saat:10.45 de yapılacak törenin ardından Kocatepe Camii‘nde kılınacak öğle namazına mütakip Karşıyaka Mezarlığına defnedilecektir.

Tüm peyzaj mimarlığı camiasının başı sağolsun.

Prof. Dr. Yüksel Öztan (1933)’ın hayatı
Ortaöğretimini Sivas Lisesi (1949); Yükseköğretimini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tamamladı. (1953). 1955’te, daha sonra “PEYZAJ AĞAÇLANDIRMA KÜRSÜSÜ” asistanlığına atandı. 1959’da doktor, 1965’te doçent, 1972’de profesör unvanlarını aldı.

1961’de 1 yıl Süreyle University Of California-Department Of Landcape Arthitecture (Berkeley), USA’da eğitim-öğretim konuları için görevlendirildi. Bu süre içinde Royston-Hanamoto and Mayes Peyzaj Mimarlığı bürosundaki proje çalışmalarına katıldı.

degerly-hocamiz1.jpg1969–1972 yılları arasında Çukurova Üniversitesi ve Adana Ziraat Fakültesinin kuruluşçalış maları ile ÇÜZF Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanlığı ve 1975–1985, 1988-1989 yılları arasında ZİRAAT AÜZF peyzaj mimarlığı bölümü başkanlığı görevlerini üstlendi.

1966 yılında PEYZAJ MİMARİSİ DERNEĞİ” için kurucu üye olarak görev aldı., sonrakiyıll arda üç dönem dernek başkanı oldu. 1983–1987 yılları arasında “TC. TURİZM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TAŞINMAZ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI ANKARABÖLGE KORUMA KURULU” üyeliği görevlerini üstlendi. Çeşitli konularda açılan 30’un üzerinde ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi oldu; bir kısmı ödül kazanan 25 yarışmaya katıldı. Mesleki ve bilimsel birçok toplantıların organizasyonunu gerçekleştiren Yüksel Öztan’ın yurt içi ve dışında uygulanmış birçok proje çalışmaları bulunmaktadır.

TBMM park ve bahçeleri, Bahçeşehir Doğa Parkı (İstanbul), İslamabad Ulusal Camii Park Ve Bahçeleri (Pakistan) ile Münih 1983 Uluslararası Bahçe Sergisi (IGA) EXPO’90 Osakabahçeve Yeşil Sergisi ve Ingolstadt’1992 Ulusal Bahçe Sergisi’ndeki Türk Bahçeleri bu uygulamalardan bazılarıdır.

Makale, bildiri ve kitap türünde 80’in üzerinde yayını bulunan ve 17 Mart 2000 tarihinde emekli olan Prof. Dr. Yüksel Öztan, halen “ATAÜRK KÜLTÜR MERKEZİ MİLLİ KOMİTESİ” ile “T. ÇEVRE VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ” üyesidir.

Kaynak: TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

1 Yorum
  1. değerli hocamı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum.Ailesine ve meslektaşlarıma başsağlığı diliyorum. Fatma Kahraman Kedici

    FATMA kahraman kedici | 8 Mart 2010


Yorum yazmak için


Tasarım: Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut Geleneksel müze deneyimini yeniden tanımlamayı amaçlayan dinamik bir pop-up müze projesi olan Seyircisiz Müze, yeni sanat eserleri ve heyecan verici geliştirmelerle övünerek Burning Man 2023’e zaferle geri döndü. Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut tarafından 2019 yılında kurulan bu yenilikçi müze, ziyaretçileri yıllık sergilerini şekillendirmeye aktif olarak katılmaya teşvik ediyor. Lonnie Graham, çeşitli […]

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org