Müze Mimarisinin Ötesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Müze Mimarisinin Ötesi
Share 30 Temmuz 2009

Ne zaman müze yapmanın kendisi, bir sanat biçimi haline geldi? Son 20 yılda, koleksiyonlarını genişletmeleri için, varlıklı müşterilerin yaptığı bağışlarla, müze mimarisi de neredeyse içinde barındırdığı sanat ve tarih kadar önemli hale geldi. Bu trendin Frank Gehry’nin Guggenheim Bilbao tasarımıyla başladığı ve dünyanın pek çok yerinde, dev geometrik behemotlardan heykelimsi yapılara kadar, akıl almaz çeşitlilikte şekille ortaya çıktığı söylenebilir.

Muze-Mimari-0

Royal Ontario Müze Eklentisi, Toronto

Muze-Mimari-1

Royal Ontario Müzesi’nin Michael Lee-Chin Crystal eklentisi, bir düğünde peçete üzerine çizilen bir eskizle başladı. Berlin asıllı mimar Daniel Libeskind’in tasarımı, orijinal tarihi tuğla binanın aksine cam ve metal birleşimi, kamudan eşit oranda eleştiri ve övgü aldı.

Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi

Muze-Mimari-2

Londra merkezli mimar Zaha Hadid, Rosenthal Çağdaş Sanatlar Merkezi’ni, kendine özgü “dekonstrüktivist” stiliyle, birbirine yapışmış, zaman zaman altındaki yaya kaldırımına taşan, siyah ve beyaz şekillerden meydana getirmiş. Beton ve mat siyah alüminyumdan yapılmış olan bu Çağdaş Sanatlar Merkezi, geçici çağdaş sanat sergilerine evsahipliği yapıyor.

Akron Sanat Müzesi

Muze-Mimari-3

Akron Sanat Müzesi’nde, havada asılı, cam ve çelikten yapılmış bir yapı, geç 19. yy beton ve kireçtaşıbinayla birleşiyor. Viyana’lı mimarlık firması Coop Himmelb(l)au tasarımı 2007 tarihli bu eklenti müzeyi, aralarında Cristal adı verilen, 3 katlı cam ve çelik lobinin, Galeri Kutusu olarak adlandırılan ve havada uçuyormuş gibi gözüken bir sergi salonu ve Çatı Bulutu adı verilen vehem yeni hem de eski binanın üzerine çıkan dirsekli çelik armatürün de yer aldığı dirsekli, asılı ve dalgalı formlarla modernize etti.

Guggenheim Müzesi, Bilbao

Muze-Mimari-4-1

Muze-Mimari-4-2

Bilbao Guggenheim Müzesi’nin, sanatı barındıran binanın da en az sanatın kendisi kadar önemli olduğu trendini başlattığı söylenir. Ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan İspanya’daki bina, 20. yy’ın çığır açan yapılarından biri olarak Bilbao kentinin odağı olmuştur. Tasarım, güneşte parlayan, yansıtıcı titanyum kaplama duvarlarıyla hem akıcı hem de geometriktir.

Ulusal Sanat Müzesi, Osaka

Muze-Mimari-5

Osaka Ulusal Sanat Müzesi, kanatlarını havaya doğru kaldırarak yere konmuş dev bir metal böcek görünümündedir. Binanın titanyum kaplı çelik tüplerden yapılmış dış kabuğu, müzenin içindekileri gizleyen, göz alıcı bir yapıdır. Alanın kısıtlamalarından dolayı Cesar Pelli & Associates, binanın büyük kısmını yerin altına gömerek sadece çelik çerçeve ve cam aydınlıkları cadde hizasından görünür kılmış.

Orta Doğu Modern Sanat Müzesi, Dubai

Muze-Mimari-6-1

Muze-Mimari-6-2

Muze-Mimari-6-3

Henüz inşa edilmemiş olsa da, Dubai’nin Orta Doğu Modern Sanat Müzesi, pek çok kişi tarafından konuşulan bir müze yapısıdır. Hollandalı mimarlar UNStudio’nun tasarımı, bu kurak Orta Doğu kentinde tercih edilen “über-fütüristik” görünümü örnekliyor.

Weisman Sanat Müzesi, Minneapolis

Muze-Mimari-7-1

Muze-Mimari-7-2

Muze-Mimari-7-3

Weisman Sanat Müzesi, yine Frank Gehry’nin hatasız titanyum kaplama kıvrımlarını ortaya koyan bir başarı olarak sayılabilir. Minneapolis’te Mississippi Nehri’ne bakan müze, Amerika Orta Batısının en iyi bilinen binalarından biridir. Minnesota Üniversitesi İkiz Kentleri’ne bakan cephesi ise çevre binalara uyum sağlaması amacıyla tuğla kaplanmış ancak arkası bir şelale ve bir balık soyutlaması şeklinde parıldıyor.

Yeni Bowery Müzesi, NYC

Muze-Mimari-8

Yeni Bowery Müzesi, üst üste konarak gökyüzüne yükselmiş bir dizi kutuyu andırıyor. Binanın mimarı SANAA mimarlık firması, alanın kısıtlamalarını sonuna kadar zorlayarak bu tasarımı hazırlamış ve camları da delikli alüminyumla ayırmış.

Rose Dünya ve Uzay Merkezi, NYC

Muze-Mimari-9

New York’ta Central Park ile 79. Cadde arasında yer alan Rose Dünya ve Uzay Merkezi, binanın amacını sembolize eden, camdan bir küp içindeki bir küreden meydana geliyor. Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin bir parçası ve Hayden Planetaryum’unun Polshek Partnership Architects tarafından geniş çaplı bir düzenlemeden geçirilmiş halidir.

Burke Brise Soleil, Milwaukee Sanat Müzesi

Muze-Mimari-10

Burke Brise Soleil, Milwaukee Sanat Müzesi’ne Santiago Calatrava tarafından yapılmış, kuşa benzer bir eklentidir. Müzenin kubbeli Windhover Salonu’nun tepesine konmuş, çıkarılabilir, kanat biçiminde güneş korumasıdır.

Yazı ve Görseller: Weburbanist
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Müze mimari tasarımları bir anlamda mimarlığın gelişme ve sıçrama noktaları gibi. Bütün dünyada mimarlık tarihinin basamakları gibi adeta.

    Cemal Kozlu | 17 Ocak 2014


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org