Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne yabancı turist ilgisi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne yabancı turist ilgisi
Share 28 Nisan 2009

Medeniyetin beşiği olarak nitelendirilen Anadolu’da kurulan uygarlıkların eserlerinin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

185 bin tarihi eserin yer aldığı müzeyi geçen yıl 173 bini yabancı, 116 bini yerli 289 bin turist ziyaret etti. Yerli turistlerin büyük kısmını ise okulların düzenlediği turlar oluşturuyor. Müzede paha biçilemeyen, insanların ilk kez kullandığı çok sayıda tarihi eser sergileniyor. Müzedeki bazı eserler, kültür anlaşmaları çerçevesinde çeşitli ülkelere teşhir amaçlı gönderiliyor.

Kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Anadolu arkeolojik eserleri paleolitik çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik bir sırayla sergileniyor. Müzede Antalya Karain Mağarası buluntularından yontma taş çağı insanlarının mağara ve kayaaltı sığınaklarında barınan avcı ve toplayıcı topluluklarının eserlerinden Osmanlı İmparatorluğu’nun sikkelerine kadar çok sayıda eser yer alıyor. Müzede Ankara sınırları içerisinde bulunan tarihi eserler ise kronolojik olarak sergileniyor. Galatlar’dan kalan ve Ankara’ya ismini veren çapa figürlü sikkeler de müzede bulunuyor.

Müzeyi tanıtıcı etkinlikler düzenlemelerine rağmen yurtiçinden okul turları dışında fazla ziyaretçi gelmediğini söyleyen Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri, öğrenci turlarının okulların kapanmasına yakın arttığını belirtti. Öğrenci turları nedenle müzeye gelen sayısının diğer aylara nazaran nisan, mayıs ayında üç-beş kat arttığını açıklayan yetkililer, müzede dünyanın çoğu müzesinde benzerinin dahi bulunmadığı tarihi eserlerin yer aldığını kaydetti. “Vatandaşlarımız bu eserlerin farkında değil. Yurtdışından bazı kişiler müzemizde sergilenen bir eseri görmek için geliyor, ama vatandaşlarımız yakınındaki değerden istifade etmiyor” diyen yetkililer, müzeyi tanıtmak amacıyla eserlerle ilgili takvim ve broşür bastırarak dağıttıklarını bildirdi. Yaptıkları tanıtım çalışmalarına rağmen vatandaşları müzeye çekemediklerini ifade eden yetkililer, müzekartların satışının artmasıyla birlikte ziyaretçilerin artmasını beklediklerini kaydetti. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin Avrupa’da yılın müzesi seçildiğini hatırlatan yetkililer, müzeye eserlerin kazı, satın alma, hediye edilme ve kaçak yollardan ele geçirilmeyle geldiğini kaydetti.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Tasarım: Gisele Borges Arquitetura Tasarım firması, konik apartman bloğunu delikli “ikinci deri” ile sarıyor Editör: James Brillon Belo Horizonte’deki bu köşeli apartman binasını, içeriden manzaralar sunarken sakinlerin mahremiyetini korurken sunmak üzere tasarlanmış, delikli bir metal cephe sarmaktadır. Casamirador Savassi, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkentinde bir gelişmedir. Dokuz katlı bina, üç katlı bir yeraltı otoparkının üzerine […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org