GÖKÇE GÜNDÜÇ / BİA
Aliağa’da iki termik santral açılması planlanıyor. Çevreciler tepkili. Ege Çevre Platformu’ndan Cangı: “Yeni santral açmak değil, Aliağa’nın var olan kirliliğini çözmek konuşulmalıydı.”

“18 yıl önce de Aliağa’da termik santral girişimi olmuştu. İnsan zinciri oluşturup protesto edilmişti. Aliağa zaten hava kirliliği ve çevre kirliliği açısından kapasitesini aşmış bir yöre. Çözüm bulma yoluna gitmek varken yeni bir kirleticinin konması kabul edilemez. Bu çevre kirliliği sadece Aliağa’yla da sınırlı kalmıyor, rüzgar İzmir’e kadar taşıyor. Menderes’in Çukurlu Köyü etkileniyor. Karaburun köylerinde de yakınmalar var.”

Ege Çevre ve Kültür Platformu Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, İzmir Aliağa’da yıllar sonra canlanan termik santral projesini bianet’e değerlendirdi. 18 yıl önce santrale tepki olarak Türkiye’nin ilk organize çevre hareketiyle, 60 kilometrelik insan zinciri oluşturulmuştu, Radikal gazetesinin haberine göreyse yeni proje kapsamında Aliağa’da iki termik santral açılacak.
“Dönemsel değil kalıcı önlemler alınsın”

“Ege Çevre ve Kültür Platformu olarak konuyla ilgili daha önce de açıklama yapmıştık. Yakın zamanda toplumsal muhalefetin örgütlenmesine başlayacağız. Santralin ithal kömürle yapılacağı ve çevreyi kirletmeyeceği söyleniyor; bunların hiçbiri gerçek değil. En çarpıcı örnek de Yatağan. Çevrecilerin yıllar önce yaptığı uyarıların ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. İnsanlar hastalandıktan sonra ‘Çevreciler doğru söylemiş’ demenin anlamı yok.”

Ege’de 18 yıl önce başlayan duyarlılığı yeniden harekete geçireceklerini söyleyen Cangı, çevrecilerin tepkilerinden sonra dönemsel değil kalıcı önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

“Karşıyaka, Foça, Dikili… Yeni santral buraların ölümü anlamına gelir. Yörede yaşayan, turizmden gelirini sağlayan insanların santrale karşı çıkması lazım.”

İki termik santral

HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri Anonim Şirketi, ithal kömürle çalıştırılacak 600 megavatlık bir santral için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kapısını çaldı.

Ardından İzmir’in en eski sanayi kuruluşlarından Batıçim, enerji üretimi işine girmek istediğini belirterek 350 milyon dolarlık bir termik santral kurmak üzere proje çalışması başlattı.

“İzmirli” Yine İzin Vermeyecek

Çevreci Bilge Contepe İzmirlinin “böyle bir çılgınlığa” izin vermeyeceğine inanıyor. İzmir’deki Küresel Eylem Grubu’yla çalışmalara başladıklarını anlatan Contepe, gerekirse ikinci bir direniş hazırlanacağından emin.

“O dönem bu termik santralın zararlı olacağını söylemiş, eylemler sonucunda da iptal ettirmiştik. Şimdi ortada daha da vahim bir durum var: Küresel ısınma ve küresel iklim değişikliği. Türkiye Kyoto Anlaşması’nı imzalamadığı için Avrupa’da ne kadar eskimiş teknoloji varsa neredeyse bedavaya geliyor. Ancak ben İzmirliye güveniyorum o günlerde nasıl Konak’tan Aliağa’ya el ele tutuşup santralın önüne geçtiyse bugün de aynı güçle karşı koyacaktır.”

Aliağa Yaşam Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Doğangül’se “1990’lı yıllarda denenen ve gösterilen tepkiler nedeniyle vazgeçilen bir işin gündeme gelmesi hakaret gibi” dedi.

2 Comments

  1. kurulması şart en azından işsizlik beli oranda azaltılır 2 degil keşke 20 tane açılsın…hava kirliliğini öneleyen tedbirler almak şartıyal…sonuşta aliaga sanayı bçlgesi bu bir gerçek..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir