Kadıköy Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması Şartnamesinde tarihi ‘Kadıköy Hal Binası’ yok kabul edilmişti. Binadan ‘İBB Şehir Tiyatroları Haldun Taner Sahnesi ve İ.Ü. Devlet Konservatuarı Binası’ olarak bahsediliyordu.

 

 

 

https://arifatilgan.wixsite.com/arifatilgan/post/kadik%C3%B6y-meydani-kentsel-tasarim-yari%C5%9Fmasi .

 

 

Konuyu araştırdım.

 

 

 

 

Kadıköy Hali. Ortasındaki Avlunun Üzeri Camekân Kapalı.

 

 

 

1927 yılında Kadıköy Hal Binası yapılmış. Bina U şeklinde olup avlusu kara tarafındadır. Üzeri camekânla kapatılan avluda sebze-meyveciler bulunmaktadır.

 

 

http://atilganblog.blogspot.com.tr/2017/02/kadikoy-hal-binasi-arif-atlgan-1925.html

 

 

1973 yılında kent kalabalıklaşınca Hal kapatılıp K.Bakkalköy’e taşınmış.

 

 

 

Ortada Avlulu U Şeklindeki Planı.                                              Fotoğraf: Arkiv.com

 

 

 

08/05/1981tarihinde İstanbul 5 Nolu Koruma Kurulu Hal Binası için Kadıköy’ün ‘Atatürk Kültür Merkezi’ olmasına karar veriyor. 1 ay sonra Haziran ayında Hal Binasını tarihi eser olarak tescil ediyor. 1 ay sonra Temmuz ayında da getirilen projenin uygunluğuna karar veriyor.. İBB Başkanı 12 Eylül idaresinin atadığı kişidir.

 

 

 

20/02/1984 günü binanın içine Atatürk Kültür Merkezinin ilk adımı olarak İBB’ye ait Konservatuar geliyor. Kurul Kararına aykırı olarak iç bölmelerde değişiklikler yapılıyor. Binanın simetrisi bozuluyor.. İBB Başkanı 12 Eylül idaresinin atadığı kişidir.

 

 

1986 yılında Konservatuar İBB’den İstanbul Üniversitesine geçiyor.. İBB Başkanı ANAP’lıdır.

 

 

03/03/1989 günü kara tarafındaki avlusuna Haldun Taner Tiyatrosu inşa ediliyor. Bununla ilgili bir Kurul Kararı yok. 1981 yılındaki AKM projesiyle ilgili mi? Anlaşılmıyor.. İBB Başkanı ANAP’lıdır.

 

 

Sahne arkasına denk gelen U’nun sağ kolu kulis olarak tiyatroya katılmış. Bir de arka tarafta küçük bir bölüme WC’ler konmuş.

 

 

Hal Binası da Şehir Tiyatrosu da İBB’nin.. İnşaatın da tiyatronun da iznini İBB veriyor. Normalde tarihi eserlerin yanında yapılan inşaatlar için komşuluktan Kurula gidilir. Burada tarihi eserin içinde inşaat yapılıyor.

 

 

 

 

Haldun Taner Tiyatrosu Ortada. İki Yanında Hal Binasının Kolları Var.

 

 

 

2000’li yıllarda Tiyatro binası için onarım gerekir. Bina eski eser Hal Binasının taranmış tescilli arsası içerisindedir. Dolayısıyla ilgili 5 Nolu Koruma Kuruluna gidiyor. Kurul tescilli eser olmayan binaya Restorasyon Projesi onaylayamaz.

 

 

07/03/2007 tarihinde 5 Nolu Koruma Kurulu, Haldun Taner Sahnesi için ‘..Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesinin uygun olduğuna ve koruma grubunun 2 olarak belirlenmesine..’ cümlesiyle karar almış. Hâlbuki bina önce tescil edilir, sonra koruma grubu belirlenir. Restorasyon projesi tescilli binaya yapılır. Üstelik 18 yıllık bina eski de değildir, eser de değildir.. İBB Başkanı AKP’lidir.

 

 

2017’de İBB Şehir Tiyatroları Haldun Taner Sahnesi için yeni bir Restorasyon Projesi yapılmış. Projenin adı “Haldun Taner Sahnesi Restorasyon ve Yeni Kullanım Projesi”.. İBB Başkanı AKP’lidir.

 

 

Tarihi eser Kadıköy Hali, avlusuna yapılan tarihi eser olmayan Tiyatro Binasının içine katılmış. Hal Binasının sadece dış cephesi korunmuş, içteki duvarlar kaldırılıp yeni bir düzenleme yapılmış. Deniz cephesindeki dükkânlar birleştirilerek kafe haline getirilmiş. Taşıyıcı sistem de değiştirilmiş.

 

 

Yapılmaması gerekirken yapılan Tiyatro Binasına tarihi eser gibi davranılıp esas tarihi eser olan Hal Binası onun içine katılıyor. Yepyeni bir projeyle iki bina birleştiriliyor.

 

 

Şeftali ağacına elma aşısı yapıp elma ağacı elde etmek gibi..

 

 

 

 

Binanın Tamamı Tiyatro Oluyor.                                                     Fotoğraf: Arkiv.com

 

 

 

12/07/2018 de “Haldun Taner Sahnesi Restorasyon ve Yeni Kullanım Projesi” 5 Nolu Kurul tarafından onaylanıyor.. İBB Başkanı AKP’lidir.

 

 

19.02.2020 de proje Mimarlar Odasından geçiyor. Belediyeden de ruhsatı alınacaktır. Kuruldan geldiği için bu iki kurum pek incelemez.. İBB Başkanı CHP’lidir.

 

 

2020 yılının Ekim ayında İBB, Kadıköy Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması düzenliyor. Yarışma Şartnamesinde ‘Kadıköy Hal Binası’ yok kabul ediliyor. İBB Başkanı CHP’lidir.

 

 

 

Kadıköy Hal Binası

 

 

 

Kadıköy Hal Binası orijinal şekliyle restore edilmelidir. Kadıköylülerin ihtiyacı olan kütüphane haline getirilmeli, alttaki dükkânlar sahaflar-kitapçılar olarak kullanılmalıdır. Kadıköy’e bu yakışır.

 

 

40 yıllık öykü.. 12 Eylülün Belediye Başkanıyla başlamış.. Sonrasında her siyasi partiyi yaşamış.. Sonuç.. Kadıköy’ün bir tarihi eseri daha hafızalardan silinecektir.

 

 

Not:

 

 

-Bütün belgelerde 1989 yılında açılan Haldun Taner Tiyatrosu için ‘Binanın alt katı tiyatro yapılmıştır’ yazmaktadır. Hâlbuki binanın avlusu tiyatro yapılmıştır.

 

 

 

 

Kaynak : arifatilgan.wixsite.com

3 Comments

  1. salon duvarlarındaki tahta kaplamaların sökülmesi, alıştığımız o samimi ortamı değiştirecek…Bunlar boş şeyler değil, parçaları birleştirince orası Haldun Taner oluyor. Sonuç olarak, soğuk bir mekan çıkartacaklar…

  2. O yarışma şartnamesi bu sayfalarda eleştirildi. Umarım henüz sonuçlanmamış olan yarışmanın jüri üyeleri okur yazardır ve bu sayfalardaki eleştirileri okuyup dikkate alırlar. Sayın Atılgan’ın özenle belirttiği konuları atlamazlar.

  3. Sevgili MİMDAP, Yazı düzenini orijinali gibi yaptığınız için teşekkürler. Bu arada Et-Balık Kurumu yazımı atladınız sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir