HALUK ŞAHİN / Radikal
Güzelim Kazdağı’nın üzerinde akbabalar uçuyor. Önce doğu tarafındaydılar (Çan), şimdi Batı tarafına (Ayvacık) geldiler. Pençelerini geçirmek, gagalarını sokmak, zehirlerini salmak için bekleşiyorlar.
Tıpkı, birkaç yıl önce yılın haber fotoğrafı ödülünü alan, Afrika’da aç çocuğun ölümünü bekleyen akbabanın resminde olduğu gibi. Ama bu kez akbaba aç kalacak! Çünkü Kazdağı ölmeyecek! Kazdağı’nın çevresinde yaşayan vicdan sahibi insanlar buna izin vermeyecekler!

Kuzey Ege’nin efesi Kazdağı bir doğa ve tarih hazinesidir. Dünyada eşi benzeri olmayan bir kültür zenginliğidir. Böyle bir yerden bakır, kurşun ve altın çıkartmak için, en azından aramasını yapmak için, birilerine ruhsat verilir mi? Bunun ne büyük bir cinayet olacağı düşünülmez mi?

AKP’nin 2004 yılında çıkarttığı kısmen vetolu 5177 sayılı kanuna göre verilebilmiş. Birileriyle bağlantılı olduğuna şüphe olmayan birtakım Kanada firmaları kuyruğa girmişler, Kazdağı’nı dört bir yandan kazacaklar, kelleştirecekler, sularını zehirleyecekler ve para kazanacaklar.


Ve geride iskeletler bırakıp gidecekler!

Yeraltı sularını kirletmeye başlamışlar bile. Ama yağma yok!
Kanada’yı iyi bilirim. Uçsuz bucaksızdır. Toprak büyüklüğü açısından sanırım dünyanın üçüncü en büyüğüdür. Zümrüt ormanları, berrak gölleri, pırıl pırıl dereleri vardır. Tüm ülkenin nüfusu Türkiye’nin üçte biri dolayındadır. Kanadalı firmalar maden arayacaklarsa gidip kendi ülkelerinde arasınlar. Kazdağımızdan ellerini çeksinler..
Çeksinler, çünkü ikinci bir Kazdağı yok. Yalnızca bizim için değil, tüm insanlık için böyle bu. Eteklerinde yaşayan 1.5 milyon insanın oksijen kaynağı Kazdağı. Homeros’un ‘bin pınarlı İda’sı milyonların içme suyu kaynağı. Fatih Sultan Mehmet’in Haliç’e inen gemilerinin kerestesinin kaynağı. Eşi benzeri olmayan Kazdağı ardıcının vatanı. Dünya mitolojisinin en ünlü öykülerinden Üç Güzeller’in geçtiği mekân… Ekoturizmin gözde varağı, botanistlerin cenneti Kazdağı. Orta Asya’dan gelmiş Türkmenlerin, Yörüklerin etnoloji müzesi Kazdağı…

Böyle bir yeri üç-beş kuruş kirli para kazanmak için birtakım yabancı şirketlere peşkeş çekeceksin, sonra istihdamdan, kalkınmadan, şundan bundan söz ederek bunu haklı göstermeye çalışacaksın. Gidin işinize.
Siyanürünüzü başka yere akıtın.
İstihdamınız sizin olsun!
Altınınız sizin olsun!
Paranız sizin olsun!
Bin pınarlı İda’ya dokunmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir